18.4.2024 | Svátek má Valérie


FEJETON: Bez papírů

29.6.2017

Ono to tak nakonec nedopadne a v letní sezóně tím pádem přijdeme o jednu senzaci, nicméně zajímavé je to už teď. Starosta Prahy 7 nesouhlasí s výstavou petrifikovaných či plastiněco mrtvol na území jím spravované městské části a navrhuje těla důstojně pohřbít, tedy třeba spálit a popel uložit.

Myslím, že většina Pražanů čtoucích tyto řádky ví, co co jde, protože mrtvola se staženou kůží na nás čučí z každého druhého rohu. Opravdu, ten reklamní slogan MEMENTO MORI je v dnešní době naplněn do důsledku. Kam vlezete, tam je krabička cigaret pomalovaná všelijakými vředy, a když se vypotácíte na vzduch, narazíte na billboard s upoutávkou na mrtvolnou výstavu.

Nicméně nikoli pražští čtenáři mohou být úvodem zmateni, takže shrnu jádro: jde o putovní výstavu (je jich v širém světě dokonce několik), do Prahy přikočovala opakovaně. Na výstavě jsou lidská těla jakýmsi patentním způsobem mumifikovaná a prezentovaná tak, aby byly vidět svaly a šlachy a všechno možné anatomické. Výstava má úspěch, chodí na ni spousta lidí. Coby dítko školou povinné jsem viděl na jakési výstavě podobný exponát, byl ze skla. Žádný rozruch kolem něho nebyl. Výstava (tedy výstavy) budí kontroverze. Jedni je považují za osvětu, druzí za morbiditu.

Silný názor na výstavu nemám. Svůj vztah k tomu, pokud je nějaký, prostě řeším tím, že tam nejdu. Postoj starosty Prahy 7 ale chápu a sympatizuji s ním. Ony ty exponáty pocházejí z Číny. Jednak je to na nich vidět, jednak se tím pořadatelé netají. Čína je země, která vede světový žebříček v počtu poprav. Není přesně známo, kolik lidí je zde usmrceno, nicméně přes informační embargo prosáknou informace o zastřelených a oběšených lidech, ale i udušených v plynových komorách. Copak se s těly děje po exekuci?

Na tyhle otázky odpověď nedostaneme, nicméně přinejmenším vyvolají velkou obezřetnost. Máme tu panoptikum sestavené z tělesných pozůstatků lidí ze země, kde se popravuje. Není známo, že by organizátoři předvedli hodnověrné dokumenty o původu exponátů – a je problematické považovat tělo zemřelého za exponát. Mnoho lidí odkázalo své tělo pro studijní účely lékařským fakultám. To je správné a důstojné a slouží to prospěšné věci. O prospěšnosti výstavy Body The Exhibition můžeme diskutovat. I kdybychom se ale všichni shodli na tom, že jde o důstojný způsob, jak povýšit veřejné vzdělání, je třeba jasného a nezpochybnitelného souhlasu těch, kterým těla patřila.

Starosta Jan Čižinský tedy navrhuje pohřeb. Kdyby na jeho místě byl Rodrigo Duterte, donedávna starosta Davao a nyní prezident Filipín, poslal by na výstavu své gorily a ty by nastrkaly exponáty do rakví a odvezly do Strašnic. Pan Čižinský není Duterte a nepochybně je to dobře. A taky je dobře, že se jeho zásluhou mluví o tom, že se v Číně popravují lidé. Nejvíc na světě.

LN, 25.6.2017