24.4.2024 | Svátek má Jiří


EVROPA: Už jsme trhli Portugalsko!

28.1.2006

Možná vám to ušlo, ale na Silvestra jsme měli jeden důvod k napití navíc. Loni jsme ekonomicky předběhli Portugalsko, prvního člena „staré“ Evropské unie. Opravdu důvod k oslavám? Portugalsko má vpravdě velkolepou minulost: věhlasní mořeplavci a dobyvatelé, državy v Indii, východní Asii, Africe a Jižní Americe, jeden z nejstarších národních států Evropy. Dnes stojí portugalský politik v čele Evropské komise, ale jinak se velkolepost jaksi vytratila.

Po dvacet let členství v EU se Portugalsko (převážně úspěšně) ucházelo o pozici nejchudší západoevropské země. Nejznámější portugalský produkt jsou pláže. Většina ostatního zboží je konkurenceschopná především díky nízkým cenám. Vlastně spíš byla, musím říci. V posledních letech se drasticky snížila produktivita práce, stouply výrobní náklady a s nimi i nezaměstnanost. Portugalsko je v počtu podnikatelů na třetím místě v Evropě. Třicet procent pracujících je svým vlastním pánem. Většinou jsou to drobní obchodníci a řemeslníci, kteří se často pohybují na hranici chudoby a mnohdy za hranicí legality; černý trh vytváří přes dvacet procent hospodářského výkonu země.

První eurobankovky ještě ani nebyly v oběhu a Lisabon už dostal první „modrý dopis“ z Bruselu. Rozpočtový schodek totiž překračoval povolený limit. V následujících letech zamáčkla deficit pod předepsanou tříprocentní hranici jen virtuozita statistiků plus jednorázové příjmy z privatizace státního vlastnictví. V roce 2003 se portugalská ekonomika scvrkla o jedno procento, v dalších dvou letech ze sebe vyždímala málem jednoprocentní růst. Tehdejší premiér se jmenoval Durao Baroso; dnes je předsedou Evropské komise. A zrovna tenhle machr vede EU? Kam asi?

Durao Baroso je sice politická muší váha, ale všechnu vinu nenese. Podle nezávislých analytiků (ať prý v Lisabonu vládne kdokoliv) má Portugalsko zabudovaný rozpočtový schodek ve výši pěti procent - prostě: zaostávající ekonomika. A EU? To, že na kozlíku sedí slabá osobnost, přece věrně odráží současný stav a nejistou budoucnost Unie. Silné evropské státy navíc vybraly slabého politika z druhořadé země, aby mohly nerušeně rozehrát své národní karty.

Měli jsme tedy posledního prosince důvod k napití, nebo ne? Asi spíš důvod k zamyšlení. Třeba o tom, že máme sice vyšší příjem na hlavu než Portugalsko, ale nezaměstnanost mají nižší oni. Asi je třeba srovnávat pečlivěji; úroveň vzdělanosti, efektivnost organizace výroby, rozvinutost a strukturu zahraničního obchodu, atd. A je lépe se srovnávat se špičkou, třeba s Dánskem nebo s Belgii. Vůči nim vedeme jen v počtu obyvatelstva.