19.3.2024 | Svátek má Josef


EVROPA: Směšná nařízení EU

2.1.2012

Co je pravda a co lidová tvořivost?

Křivé banány? V roce 1994 EU vydala směrnice pro pěstování banánů a okurek. Banány příliš zakřivené nebo nevzhledného tvaru měli pěstitelé zlikvidovat. Totéž platilo pro nedostatečně rovné okurky.

Pravda pravdoucí. Jedná se o Nařízení Komise (EK) č. 2257/94. Toto nařízení bylo zrušeno v roce 2008 poté, co EU ke svému překvapení zjistila, že pěstitelé vyhazovali zcela nezávadné banány jenom proto, že byly o něco víc zakřivené. Zvěsti o tom, že byly zakázané i rovné banány, nejsou pravdivé, i když si někteří pěstitelé mohli nařízení vyložit tak, že tyto byly "nevzhledné".

Bombay zakázán? EU nařídila přejmenování populární směsi preclíků Bombay Mix, protože se jedná o přežitek britského kolonialismu. Anglická verze jména indického města Bombay byla v roce 1996 nahrazena indickým jménem Mumbai. EU žádala, aby se stejně přejmenovaly i preclíky.

Výmysl. V roce 2006 to sice psali v britském tabloidu The Sun, ale potom se ukázalo, že šlo o novinářskou kachnu.

Švestky že neprojímají? EU zakázala, aby se sušené švestky prodávaly jako jídlo, které podporuje funkci střev. Po vyzkoušení účinků tohoto pokrmu na třech subjektech EU dospěla k tomuto závěru:

"Poskytnuté důkazy jsou nedostatečné pro potvrzení příčinného vztahu mezi konzumací sušených švestek nebo plodů jiných kultivarů trnek (Prunus domestica L.) a udržováním normální funkce střev."

Jednoho z britských poslanců EP to inspirovalo k zorganizování závodů v konzumaci sušených švestek.

Už je to tak. Viz vědecké dobrozdání k Nařízení Komise (EK) č. 1924/2006 http://www.efsa.europa.eu/it/scdocs/doc/1486.pdf

Servírky bez dekoltů? V roce 2006 se říkalo, že servírky musí chodit cudně zakryté, aby kvůli výstřihům nevystavovaly své vnady nadměrnému slunečnímu záření. To pobouřilo zejména děvčata z restaurací Hooters a bavorské roznašečky mázů.

Ne, tiskové agentury tomu špatně porozuměly. Doporučení Komise 2006/647/ES pouze vyžaduje, aby zaměstnavatelé věnovali pozornost oblečení zaměstnanců, kteří jsou celý den vystaveni slunci. Nežádá konkrétně, aby se servírky zahalovaly.

Diabetici nesmějí řídit? Letos v létě se říkalo, že diabetici budou mít v celé EU zakázáno řídit auto. Tento zákaz by mohl postihnout přibližně milion řidičů.

Bohužel je to pravda. V současné době se tento zákaz neuplatňuje, ale existuje. Jedná se o aktualizaci Směrnice Komise 2009/112/ES. Velmi zestručněno, řídit nesmí nikdo léčený inzulinem, kdo měl za poslední rok dvakrát nebo vícekrát epizodu hypoglykémie nebo hyperglykémie (i kdyby k ní došlo, když neřídil a byl třeba na lůžku). V ČR byla v souladu s tím vydána Vyhláška 72/2011 Sb.

Vlajka EU na dresech? Proslýchá se, že sportovní týmy zemí EU budou muset mít na dresech vlajku EU.

Vůbec ne. Psal o tom britský Daily Mail, ale EU okamžitě popřela, že by se o tom byť jen diskutovalo.

Voda nezavodňuje? Nedávno se EU zesměšnila rozhodnutím, že neexistují důkazy, že by pitná voda sloužila k prevenci dehydratace. EU nyní zakazuje distributorům balené vody, aby v reklamě uváděli cokoliv, co by se dalo vykládat v tom smyslu, že konzumace vody brání dehydrataci.

Vážně. Nekecám. Viz Nařízení Komise (EU) č. 1170/2011 ze dne 16. listopadu 2011. Přitom si EU protiřečí – na stránkách evropského programu Mléko do škol http://ec.europa.eu/agriculture/drinkitup/for_kids_cs.htm píšou: Možná to nevíte, ale velkou část mléka tvoří vlastně voda. Takže, pokud budete pravidelně pít mléko, můžete udržovat i pitný režim. Když mají lidé v těle málo vody, vznikne stav zvaný "dehydratace". Včil mudrujte.

© Zuzana Kulhánková 2011