20.4.2024 | Svátek má Marcela


EVROPA: Requiem za maltskou librou

31.12.2007

Tedy správně bych měl napsat za maltskou lirou, poněvadž tak zní oficiální název této měny (ačkoli nikdo jí tam, Malťany nevyjímajíce, jinak než libra - "pound" neřekne).

Malta, člen EU od května 2004, kdy tam vstoupila spolu s námi a osmi dalšími, totiž vstupuje do další fáze - do eurozóny, a to od 1. ledna 2008. I dnešek na Maltě znamenal další "eurozměnu" - také vstoupila do schengenského prostoru bez hranic, avšak bylo to poměrně méně významné a oslavované než u nás, třebas na česko-polsko-německé či česko-rakouské hranici. Malta je ostrovní stát a vstup do schengenského prostoru dneškem se týká jen jejich přístavů; schengenská pravidla na letištích budou všude zavedena až koncem března 2008 a velká většina turistů i Malťané samotní cestují právě letadly. Ale i tak tři maltští ministři odpluli katamaránem do sicilského přístavu Pozzallo, aby se tam zúčastnili malé slavnosti a přesvědčili se, že už při vstupu na italské území nemusí předkládat své pasy.

Ale zpět k maltské liře. Její zmizení od 1. ledna bude zároveň znamenat i zánik té nominálně nejsilnější měny na světě. Dnešní kurs maltské centrální banky uvádí, že za jednu každou liru byste dostali 0,4293 eura anebo 3,3532 US dolarů nebo 1,6865 britské libry sterlinků či 3,8699 švýcarských franků. A také 61,655 českých Kč.

Od Nového roku zůstane kurs jediný, a to eura, Malťané budou jen nostalgicky po nějaký čas eura přepočítávat zpětně na ty své dřívější libry a právě shora uvedeným kursem 0,4293.

Budiž řečeno, že zavedení eura brala maltská vláda velice zodpovědně, což konečně má své historické kořeny. O samotný vstup Maltu do EU byl na jaře 2003 sveden velký pollitický boj - druhá nejsilnější politická strana, Labour Party, totiž byla proti vstupu a referendum o vstupu sice vyznělo kladně, ale bylo zatíženo menší účastí hlasujících, nemínila brát na vědomí. I do parlamentních voleb krátce poté šla s hlavním heslem "do EU ne", avšak prohrála je a vítězná proEU Nacionalistická strana měla ruce volné.

V prvém roce členství se obyvatelům nezdálo, že by se něco změnilo k lepšímu i přes ujišťování provládní propagandy. Malta nezvládala čerpání z evropských fondů, jinými slovy - vládou slibované peníze z EU nepřicházely a pokud ano, měli pocit, že ne zrovna tam, kde by je chtěli mít. Došlo ke zpřísnění styků s Lybií, které byly i v době embarg z maltské strany bohaté a hospodářsky velmi výhodné. Zato přibylo "obtěžování" v podobě výměny pasů a starých ID. V onom roce, ba i o rok později, navíc zakolísala turistika, určitě hlavní zdroj příjmů maltské ekonomiky, a i to - asi neprávem - prostý Malťan přičítal EU. Ale letošek už byl lepší. Malťané konečně našli dost svých lidí, které mohli poslat do Bruselu, ti se naučili dobře lobbovat a také turistů přijelo a příjíždí víc. Fondy se rovněž Malta naučila čerpat a ty slibované peníze konečně začaly přitékat.

Vláda si dala za úkol zavést euro co nejdříve, byla zklamaná, že Slovinsko se z té nové desítky tam dostalo dříve, a také začala plnit maastrichtská kritéria. Porušováno bylo hlavně jediné - v minulých letech byl každoroční deficit dost přes 3% HDP a teprve loni se ho podařilo úspěšně stlačit níž. Hlídána (opozicí i odbory) byla i inflace a podařilo se to.

Když už bylo jisté, že se Maltě podaří do eurozóny vstoupit, vláda nezaváhala a všem dospělým nechala rozdat kalkulačky, které stávající ceny v librách (Lm) převáděly na budoucí eura. A ty ceny v eurech již také celý letošní rok uvidíte na každé účtence (Malta povinné registrační pokladny), i jiném oficiálním formuláři. Přesto se obyvatelé pořád bojí, že zavedení eura odstartuje zvyšování cen. I proti tomu se asi zdařilo něco udělat. Ač dobrovolná akce "Nebudeme po zavedení eura zdražovat" našla mezi maltskými prodejci větší ohlas než obdobná italská (která skončila nedobře, euro tam vedlo k prudkému zdražení).

Od prosince má maltská libra fixní převodní poměr, jak je uveden nahoře, bez jakýchkoli poplatků bance. A konečně Malťané si už i můžou na euromince i sáhnout - už 14 dní banky vyměňují 5 Lm za hromádku euromincí s maltskými symboly na reversu...nějakých 11,64 eur.

Od 1.1. budou prvý měsíc cirkulovat obě měny, ale ta maltská bude stahována. A pak dlouhou dobu, tuším že celý rok, budou maltskou měnu vyměňovat bezztrátově komerční banky.

Toto jsou hlavní holá fakta, dovolte mi pár osobních poznámek:

Po 19 let a tři měsíce jsem byl coby tamní vládou zaměstnaný lékař - Consultant - maltskými librami vyplácen a ani poté (neboť od září 2006 jsem už v důchodu a doma) jsem na ně nezapomněl, vždyť jsem tam od té doby už podvakrát byl. Měl jsem je rád. Mince jsou hezké, zde vidíte jednolibrovou s národním ptáčkem merillem, papírové bankovky (od 2 do nejvyššší 20librové) se sice v letech měnily, postupně přestaly být dvojjazyčné - angličtina, ač druhý oficiální jazyk Malty, z nich nenávratně vymizela. Ale byly barevně dobře rozlišitelné a s hezkou grafikou.

Lm 1

A tak budu na maltské libry rád vzpomínat, budu se určitě ještě dlouho plést při "finančních" rozhovorech se synem, který na Maltě pracuje, bude mi po nich trochu smutno.

Radovan Němeček