28.3.2024 | Svátek má Soňa


EVROPA: Řecká tragikomedie

3.7.2015

Pohled obyčejného člověka

Dopřejeme-li sluchu lidem, kteří nahlížejí na řeckou dluhovou krizi řeckým úhlem pohledu, brzy získáme dojem, že za tamní finanční problémy nemůže Řecko, ale jeho věřitelé.

Obyčejní lidé jinde, např. v ČR, si musí připadat jako Alenka v říši divů. Včetně autora tohoto textu. V úterý (30/6) byl hostem Radiožurnálu jeden z těchto nositelů řeckého úhlu pohledu na tamní „government-debt crisis“, politolog a publicista Thomas Kulidakis. Dozvěděli jsme se, že Tsiprasova vláda neuhradí dohodnutou výši splátky MMF (1,6 mld eur), ale že je raději využije pro potřeby občanů doma.

Takovýto způsob uvažování, a zdá se, že i praktické politiky, přivádí zmíněné obyčejné lidi nutně v úžas. Zkuste něco takového udělat vy. Půjčíte si od pomyslné banky ABC peníze a pak se rozhodnete, že smluvené splátky nezaplatíte, protože vaše děti potřebují nové boty (nebo lepší mobil). Koho to v té bankce bude zajímat? Záhy se rozjede všem dobře známý proces, na jehož konci budou žluté samolepky Exekučního úřadu na vašem majetku.

Je jistě možné namítnou, že MMF a EU nemusely Řecku půjčovat. Stejně tak banka ABC vám nemusela půjčovat. Možná to bylo z její strany špatné rozhodnutí. To ale nic nemění na vaší povinnosti půjčku splatit.

Uveďme jiný příklad. Jezdíte MHD na černo, až jste lapeni a dopravní podnik po vás chce dejme tomu tisíc korun pokuty. Jakou relevanci bude mít váš argument, že nic nezaplatíte a ať si pan generální sníží o tu tisícovku plat, však on nezchudne? Žádnou. Rozjede se proti vám stejný proces jako v případě nesplácení půjčky bance ABC.

Jakkoli je současný řecký problém neskonale složitější a nelze ho takto trivializovat, přesto v něm běžní občané mohou popsané modely chování na řecké straně spatřovat. A s trpkostí konstatovat, že co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.

Řecký dluhový megaproblém má svůj původ primárně v Řecku – nikde jinde. Současné zadlužení země vzniklo (mimo jiné) paradoxně kvůli snaze MMF a EU uchránit Řecko od státního bankrotu v roce 2010. Bylo to něco za něco: pomoc za reformy. Dnes se vše jeví tak, že platí jiné pořekadlo: za dobrotu na žebrotu.

Řekové, podporovaní nynější levicovou vládou, se snaží prezentovat sami sebe jako nebohé oběti zlých nestvůr - vykořisťovatelského molocha jménem MMF a bezcitné EU. Dojde-li ale na řeč čísel (která Řekové dokázali v minulosti beze studu brilantně zfalšovat, aby dostali, co chtějí), mnohý našinec se nestačí divit. Jeden údaj za všechny. Pan politolog Kulidakis v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že důchodci mají dnes v Řecku penzi 800 až 880 eur. I v případě mimořádně střízlivého kurzu (25 Kč/1€) je to 20 až 22 tisíc korun (měsíčně).

Zbývá otázka. Jak velké penze mají obyčejní lidé v ČR? Nebo na Slovensku? Také 800 a více eur? Nikoli: sotva polovinu. Víc dodávat netřeba.

Stejskal.estranky.cz