25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Pronikavý zápach byrokracie

22.2.2013

Proč může vměšování EU znamenat neštěstí pro evropské parfumérie

Lidé používající parfémy od Chanela po Davidoffa by měli zpozornět. Dny vaší oblíbené vůně mohou být sečteny, protože byrokrati z EU začínají s konzultacemi ohledně přímého zákazu některých klíčových přísad.

Evropská unie nyní zaměřila svůj regulátorský pohled na potenciální alergeny, které se nacházejí v mnoha parfémech, čímž rozšiřuje svoje pravidla implementovaná v roce 2006, která říkají, že všechny viněty musí přítomnost těchto substancí zmiňovat. "Vědecký výbor spotřebitelské bezpečnosti", sám o sobě hodný parodie, sdělil Komisi, že některé přísady včetně mechu, který se nachází v Chanelu No.5, musí být kompletně zakázány a úroveň dalších potenciálních alergenů musí být snížena.

Celé odvětví má ohromující hodnotu 1,85 miliard eur (46 miliard Kč) jenom ve Francii samotné a klíčoví hráči pochopitelně vyráží do boje. Skupina LVMH, která vlastní Dior a Guerlain, protestuje, ale pokud tyto regulace projdou, neutrpí pouze francouzští výrobci parfémů.

Mezi těmi takzvanými nebezpečnými látkami jsou citral, který se nachází v citronových olejích, a bergamotová silice, takže malí producenti těchto přírodních ingrediencí budou velmi silně zasaženi. Tady vidíme další ukázku škod, které nepromyšlená, zbytečná euroregulace páchá na malých a středních podnicích.

Avšak pro jaký velkolepý cíl by mělo tolik lidí pocítit takové ztráty? Byl někdy někdo zabit parfémem? Potenciálně omámen Angelem od Thierryho Muglera možná, ale skutečná podráždění nebo poranění kvůli parfémům jsou velmi vzácná. Samotná Komise přiznává nedostatek důkazů a Chanel uvádí pouze patnáct známých případů za devadesátiletou historii Chanelu No.5.

Navíc se nabízí otázka, proč nemůžeme věřit zákazníkům, že budou hlasovat svými peněženkami a převezmou zodpovědnost za svoje alergie tím, že se vyhnou parfémům, které jim způsobují problémy, a změní v nákupních centrech svoji trasu nákupu. Mnoho lidí je alergických na oříšky, některé lidi dokonce paralyzují, ale s belgickými čokoládovnami Komise ještě válku nezahájila.

Překvapuje mě, že galocentrické instituce nechávají tuto zbytečnou a velmi škodlivou vyhlídku vzkvétat, ale jakmile si Komise vezme do hlavy nějaký zákaz, její přání se jim nevyhnutelně splní. Pokud, jak čekáme, Komise tato pravidla navrhne v lednu 2014, způsobí Brusel další ze svých obvyklých destrukcí průmyslu, malých podnikatelů a vkusu.

Alexandra Swannová je studentkou na Exeterské univerzitě a asistentkou europoslance Rogera Helmera (UKIP). Přeložil Martin Pánek

Převzato z časopisu Laissez Faire se souhlasem redakce

Alexandra Swannová