25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Proč základnu potřebujeme

26.2.2007

Generál Nikolaj Solovcov před týdnem pohrozil, že na nás Rusko kvůli americké základně namíří rakety. Nemyslím, že by to bylo něco nového, jenže za Gorbačeva fungovalo odstrašení a za Jelcina nefungovaly rakety. Za Putina vypuklo ropné požehnání a ruské rakety budou za pár let nejenom funkční, ale i modernější. K tomu aby pak zase fungovalo odstrašení by měla (ačkoliv se to neříká nahlas) přispět americká protiraketová základna. V první řadě však přesto nejde o bezpečnostní politiku, nýbrž o (naši) politickou bezpečnost. V čem je rozdíl?

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier kritizuje americký raketový systém - na první pohled – naivně. „S Ruskem se mělo předem mluvit,“ žádá Steinmeier a přitom ví, že se mluvilo. Zdá se, že Steinmeier říká mluvit a myslí vyjednávat; tak dlouho, až Washington dostane souhlas Moskvy. A právě to je na pováženou. Němci, stejně jako všechny státy střední Evropy, průběžně kalkulují možné ruské nebezpečí. Německo by se však muselo začít Ruska obávat podstatně později než my; mimochodem i proto, že u nich americké základny již jsou. Berlín se může s klidem a na dlouho soustředit hlavně na výnosné obchody všeho druhu. A právě tohoto rusko-německého obdchodního partnerství se musíme obávat my. Hrozí totiž nebezpečí, že se obě země dohodnou nejenom o dodávkách plynu, ale i o všech ostatních otázkách týkajících se středoevropského prostoru; říká se tomu regionální hegemonie. Není divu, že Němci považují základnu pouze za bezpečnostněpolitické téma. Nám však jde především o politické zabezpečení před nadvládou jiných. Proto nutně potřebujeme někoho, kdo přihodí na naši misku vah a vyváží tendenci ke vzniku rusko-německého dominia ve středoevropském prostoru. Dva mocní se vždycky dohodnou snáze než tři; čím více hráčů v regionu, tím větší šance pro zájmy malých států. Hlavně proto potřebujeme americkou přítomnost ve střední Evropě.

Pro Ameriku není protiraketový systém produktem bezduchého velikášství, nýbrž nástrojem k udržení globální mocenské pozice; nejvýchodnější americké základny leží pořád ještě v Německu. Pro Rusko není americká základna skutečné ohrožení, nýbrž spíše vhodná záminka k zaujetí velmocenské pózy. Chápat ruské pohnutky však neznamená strpět jejich negativní důsledky. A proto pro nás přicházejí americké plány jako na zavolanou. Americká základna na našem území je v souladu s naší bezpečnostní politikou a s politickým zabezpečením naší nezávislosti. A ještě něco: Stavba spojenecké základny na našem území představuje první počin skutečně národní zahraniční a bezpečnostní politiky.

Psáno pro Týden