19.4.2024 | Svátek má Rostislav


EVROPA: Proč Britové nemají rádi Čechy

5.10.2016

Vraždu českého občana v Londýně je třeba považovat za důsledek nenávistného útoku proti přistěhovalcům z východní Evropy, kterých ostatně ve Velké Británii už dlouho přibývá.

Přinejmenším to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka v telefonickém rozhovoru s ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou, když žádal, aby byla nevraživost vůči Polákům, Litevcům, Lotyšům, Bulharům, Rumunům, Maďarům, Slovákům a Čechům vymýcena.

Po takové výzvě je zřejmé, že by se nad sebou měli Britové zamyslet. Pustili se do brexitu, tím spustili lavinu nenávisti, se kterou si teď nevědí rady, a trpí za to nevinní. A také by měli něco dělat. Jak upozornil český premiér, zajistit volný pohyb osob a možnost pracovat v Británii je podmínkou, aby Britové vůbec měli přístup na volný trh Evropské unie.

Na Sobotkově apelu něco nehraje. Předpokládá totiž, že nevraživost vůči Východoevropanům způsobili nezodpovědní politici, kteří mohou zařadit zpátečku. Britští reprezentanti se však naopak přizpůsobili náladám a požadavkům obyčejných lidí. Nakonec ještě před hlasováním o brexitu naprostá většina politiků žádala evropskou jednotu.

Podivná je ještě další věc. Sobotka staví problém tak, že Británie po nás něco chce a že by tedy měla splnit naše podmínky – tedy volný přístup na svůj pracovní trh. Ve skutečnosti je i tohle naopak. Východoevropští pracovníci hledají práci v Británii, kde jsou mnohem vyšší platy než v jejich vlasti. A nespokojí se jenom s tím.

Ekonomickou válku?

Samozřejmě se tam chtějí usadit a k tomu mít nárok na stejné životní podmínky – čti sociální dávky – jako Britové. Tím si vlastně chtějí přisvojit úspory, které si celý život ukládal někdo jiný. V neposlední řadě přinášejí do Británie své zvyky a své hodnoty a dá se čekat, že se nebudou každému líbit.

Například je známo, že Indové a Pákistánci, kteří žijí v Británii třetí a čtvrtou generaci, hlasovali pro odchod z Evropské unie, protože je uráží rasismus přistěhovalců z Polska a z dalších východoevropských zemí.

Všechno by šlo zvládnout a ještě by příliv pracovních sil na méně zajímavá místa britské ekonomice pomohl. Jenže v posledních pěti letech přišly do Británie z východní Evropy nejméně dva miliony lidí a chování některých zemí unie naplňovalo všechny znaky definice o vývozu chudoby.

V malých městech východní Anglie už tvoří ekonomičtí migranti pětinu obyvatel a mimo jiné jsou odpovědní za většinu kriminálních činů. Nevraživost či nenávist proti cizozemcům a jejich invazi se v britské společnosti prosazovala postupně, vyvolala brexit a nutno dodat, že hlasování o odchodu z unie spíše otupilo hrany.

Vystoupení ze spolku evropských států bylo pro Brity jedinou možností, jak prosadit dva důležité kroky. Regulovat přistěhovalce bude možné prostřednictvím pracovních povolení a na sociální dávky budou mít nárok jen do té míry, na jakou si vydělali.

Britové vlastně nechtějí víc než Švýcaři, kteří si i tak zachovali přístup na volný evropský trh. Premiér Sobotka teď ovšem jaksi temně připomíná, že východ bude po Británii žádat víc, jinak ať se s přístupem na volný trh rozloučí. V překladu do srozumitelného jazyka to znamená: Buď převezmete naše chudé, nebo vyhlásíme ekonomickou válku.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus