20.10.2018 | Svátek má Vendelín


EVROPA: Orbán jedná, naši leští kliky

8.5.2018

Strana FIDESZ Viktora Orbána navrhuje ústavní dodatek zakazující přesidlování migrantů organizované Evropskou unií. A naši politici? Přikyvují na návrh Komise EU podmínit přístup k unijním penězům dodržováním zásad právního státu.

V návrhu na příští rozpočet EU pro roky 2021-2027 Komise EU navrhuje snížení dotací (tzv. kohezní fondy) až o 7% a zároveň chce podmínit tyto dotace dodržováním zásad tzv. právního státu.

Pomineme-li známou skutečnost, že na rozdíl od měřitelných kritérií, jako je HDP na obyvatele nebo objem zadlužení ve vztahu k HDP, je dodržování zásad těžko měřitelnou subjektivní politickou veličinou závislou na barvě politické reprezentace, je zřejmé, proti komu je tento krok navržen: proti Polsku a Maďarsku.

Polsko je dlouhodobě obviňováno bruselskými kruhy za jeho reformu soudního systému. EU se nelíbí, že soudci nejvyššího soudu v Polsku mají být podle této reformy jmenováni až po schválení parlamentem i způsob odvolávání soudců Nejvyššího soudu. To je ale nedemokratický krok. Kdo to kdy viděl, aby zástupci lidu v parlamentu vzešlí z demokratických voleb rozhodovali v zájmu občanů?

Mimochodem, když jednou v televizi rozebírali polský návrh na soudní reformu experti na ústavní právo, upozornili na existenci podobného způsobu jmenování soudců Nejvyššího soudu v některých jihoevropských zemích (bohužel nemám odkaz na tuto zajímavou diskuzi). Takže v jižní Evropě jde o demokratickou volbu, v případě Polska o porušení zásad právního státu?

A Maďaři jsou další na tapetě, i když podle „volebních expertů“ na volby měl Orbán volby prohrát a zachovat si jen zuby nehty prostou většinu v parlamentu, Viktor Orbán volby vyhrává a dokonce ústavní většinou!

Viktor Orbán jedná

A to se v Bruselu nelíbí. Viktor Orbán je obviňován z diktátorských praktik, poněvadž si dovolil omezit zákonem neziskovky ze zahraničí, aby si v Maďarsku nemohly dělat, co chtějí. Přistřihává křidélka i samotné Open Society Fund financované miliardářským „lidumilem“ Sorosem.

Jenže všichni v Evropě vědí, že výše uvedené příčiny kritiky Polska a Maďarska jsou jen zástupným důvodem pro jejich hlavní a neodpustitelný hřích. A tím je obrana vlastních obyvatel vůči nelegální migraci.

A Viktor Orbán ani ne měsíc po volbách stupňuje tlak na bruselské úředníky a navrhuje ústavní dodatek zakazující přesídlování migrantů nařízené z EU. Po Lisabonské smlouvě sice platí nadřazenost eurounijního práva nad domácím, ale v případě ústavních zákonů již jde o kolizi jak hrom a to si uvědomují i bruselští páni.

Pokud ale jde dnešním bruselským eurokomisařům o dodržování právního státu, proč již dávno (podle mého skromného názoru) nežalují a nepohánějí k soudu Švédsko a jejich vrcholné představitele?

Vždyť tam dnes v některých čtvrtích bují násilí již v takovém měřítku, že se do těch míst bojí vstoupit i samotní muži zákona. O vynucování pořádku v těchto čtvrtívch již ani nemluvě. Jestliže o takto alarmující situaci píše dokonce i probruselský list Politico, měli by eurokomisaři okamžitě a neprodleně jednat a zahájit se Švédskem disciplinární řízení.

Jde přece o společné hodnoty?

Anebo jen ty „správné eurounijní“, které určí eurokomisaři?

Srdnatý boj našich zástupců

Dostáváme se k reakci našich zástupců v EU, resp. ve vládě, kteří by měli hájit naše občany. Podle významu dotyčných postů a funkcí by obyčejný člověk předpokládal, že paní eurokomisařka Jourová v Komisi EU nebo pan Chmelař, tajemník pro evropské záležitosti, se přímo pro občany přetrhnou, budou pracovat 16 hodin denně a jen a jen prosazovat zájmy naší republiky. Jenže skutečnost je jiná, paní Jourová (kooptovaná za Hnutí ANO) nadšeně přikyvuje návrhu na dodržování právních zásad státu, i když moc dobře ví, že toto navrhované ustanovení se může obrátit i proti České republice.

Jak?

Velice jednoduše, předpokládejme hypoteticky, že EU v rámci již schváleného Dublin IV. Určí povinně přijmout tisíce nelegálních migrantů převážně z muslimských zemí. Vláda řekne NE - a co Komise EU včetně paní Jourové? Prohlásí ČR za stát, kde dochází k porušování právních zásad a další koloběh žalob a procedur již netřeba popisovat. Paní Jourová tak připomíná toho skokana z 20. patra mrakodrapu, který ve 12. patře říká, je to dobrý. Jenže my jsme bohužel díky Dublinu IV a výše uvedenému již v pomyslném 1. patře nad zemí.

Ale naštěstí nás paní Jourová v pořadu Události komentáře uklidnila, šibalsky zamrkala a špitla do mikrofonu, že my se z těch kvót budeme nejspíš moci vyvázat tím, že se bude započítávat i integrace lidí z Ukrajiny. Uf! To jsem si oddychl. A pak, že se za nás v Bruselu nebojuje!

A pan Chmelař (ČSSD), tajemník pro evropské záležitosti? Již jednou se při jednání s prezidentem Macronem „proslavil“ a „nezklamal“ ani v případě návrhu podmínění financí.

Panu Chmelařovi na návrhu prý vadí, že rozhodovat o dotyčném státu, ve kterém údajně dochází k porušení práva, může Komise EU kvalifikovanou většinou. Podle názoru pana Chmelaře by o takovém porušení měla rozhodovat většina členských států zastoupených v EU. Tak to je opravdu obhajoba našich zájmů!

Nevím, jak vy, ale já osobně jsem si oddychl a mohu jít spokojeně spát. Zastupují nás opravdu ti „praví“.Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Diskuse


J. Kanioková
21:08
8.5.2018

J. Jurax
20:37
8.5.2018

J. Frček
20:28
8.5.2018

J. Novak
18:01
8.5.2018

V. Kain
18:12
8.5.2018

J. Kanioková
21:16
8.5.2018

Z. Vydra
16:55
8.5.2018

J. Jurax
20:45
8.5.2018

J. Kanioková
21:14
8.5.2018

P. Grigar
16:10
8.5.2018

I. Hendrych
11:38
8.5.2018

Z. Čábelka
12:31
8.5.2018

P. Grigar
17:12
8.5.2018

J. Jurax
20:46
8.5.2018

J. Kanioková
21:18
8.5.2018

P. Han
23:36
8.5.2018

J. Urban 043
5:27
8.5.2018

počet příspěvků: 27, poslední 8.5.2018 11:36

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.