25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Nejlépe to jde s pistolí u hlavy

13.2.2012

A pak ještě se zadkem na dotacích

Tak prý kromě školství nemusí být dotace z EU ani na dopravu a zdravotnictví. Bruselu se prý nelíbí, jak se u nás s dotacemi nakládá. No jak. Jako vždycky, jen jsme Bruselu přestali říkat "ano" a říkáme "ne".

Způsob zacházení s dotacemi se v České republice ve své podstatě nezměnil od doby našeho vstupu do EU. Na rozdíl od jiných států vymysleli naši politici zdaleka nejvíce druhů dotačních programů, čímž podle některých významnou měrou předem zkomplikovali přístup k nim velkému počtu možných žadatelů. Myslím si to i já. Jen jsem si v kontextu znalosti dosavadních parlamentních politických stran a jejich kmotrů a šedých eminencí jist tím, že to byl záměr už od začátku a že šlo především o to, aby se peníze z dotací dostaly k předem vyvoleným.

Na tomto způsobu se za celou dobu našeho členství nic nezměnilo. Dotace živí nepřebernou řadu parazitů, kteří se zabývají ve skutečnosti nepotřebnými studiemi, audity, doporučeními, průzkumy, rešeršemi… zkrátka vším, bez čeho se k dotaci nedostanete. Další parazité sedí v různých státních i nestátních organizacích, které se zabývají environmentalismem, zkoumáním nepotřebného, bojem proti oteplování či ochlazování, podporou biopaliv a následně jimi vyvolanou podporou eroze půdy, někdy podporou plynových kotlů a když si je pořídíte, tak zase podporou kotlů jiných, stavbami cyklostezek, silnic a mostů nikam nebo zaručeně potřebných nových databází a systémů, které jsou ve skutečnosti ještě komplikovanější než ty předchozí a vyžadují další a další peníze a nové lidi za státní peníze. Největší dotační parazité pak sedí ve sněmovně a v senátu (čest výjimkám). Skrze dotace do toho či onoho si kupují volební hlasy, aby se tam dostali zase a mohli se dál podílet na výše uvedeném. Ano, za tento stav opravdu nemohou politici Evropské unie. Na to nám bohužel stačí ti naši vlastní u nás doma.

Co mě však zaujalo na zprávě o tom, že možná kromě školství nedostaneme dotace ani na dopravu a zdravotnictví, není zdaleka skutečnost, že s dotacemi se u nás zachází přesně podle hesla "z cizího krev neteče", ale načasování. Znovu opakuji: Nic se za celou dobu našeho členství nezměnilo. Přesto přichází tato zpráva zrovna na počátku roku 2012. Proč ne dřív? Nefungovaly snad kontrolní mechanismy EU ohledně dotací? Nebo se skutečně ona nehospodárnost a velkorysost zacházení s dotačními prostředky v České republice objevila až nyní? Ani omylem. Byla tu vždy, stejně jako o ní podle mě moc dobře věděli po celou dobu v Bruselu. Jenže my jsme kývali. Kývali jsme za Špidly, ze kterého se pak stal nejbohatší státní důchodce u nás, kývali jsme za Grosse, Paroubka, Topolánka i Fischera. Proto Bruselu nepořádek v našich dotacích nevadil. Že o nich moc dobře věděl, a zdaleka nejen o těch v České republice, to jasně vyplývá z faktu, že kvůli zneužívání a podvodům s dotacemi neměla EU do roku 2010 pošestnácté v řadě za sebou schválenou roční závěrku Evropským účetním dvorem.

Jenže čas se mění, máme rok 2012 a Česká republika přestává kývat. A tak se z čista jasna někdo v Bruselu probudí a zjistí, že zrovna teď zacházíme s dotacemi v rozporu s představami Unie. Co to může znamenat v praxi? Čeští politici naslibovali voličům hory doly a najednou na to nebudou mít peníze – no a volič bude naštvaný a nezvolí je znovu. A Brusel to ví. Brusel ví, jak dát pistoli k hlavě českého politika toužícího po znovuzvolení, aniž by ji musel vytáhnout z pouzdra.

A o ničem jiném to, vážení, není. Obsadili nás skrze dotace, na které jim sami svými odvody přispíváme. Obsadili nás se souhlasem našich vlastních politiků a našich vlastních českých vlád. Že prý jde o nehospodárné nakládání. Hloupost. Je to obyčejná špinavá politika.

Autor je zakládající člen Strany svobodných občanů

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora