19.4.2024 | Svátek má Rostislav


EVROPA: Juncker chce stále více integrace

15.9.2018

Ve svém projevu před poslanci Evropského parlamentu se předseda Evropské komise snažil vyvolat dojem, že EU má vše pevně v rukách. Pochválil se za snížení imigrace, ale dál tlačí na pilu v zahraniční a daňové politice.

Evropa musí být silným globálním hráčem, a aby prosadila své zájmy, je třeba vystupovat jednotně, prohlásil Juncker. Komise podle něj chce, aby se v EU v otázkách zahraniční politiky či o daních hlasovalo kvalifikovanou většinou a ne jednomyslně. Do konce roku také navrhne posílení mezinárodní role eura.

Jean-Claude Juncker už podle svých vyjádření nechce kandidovat na pozici předsedy Evropské komise. Ve svém projevu před poslanci Evropského parlamentu zhodnotil „stav unie“ a zdánlivě reagoval i na současnou situaci v Evropské unii. Vyhnul se velkým problémům doslova obloukem. Ukázal, že je jazykově výborně vybavený, a svůj referát přednesl v němčině, francouzštině a angličtině. To je více méně vše, za co bych ho ocenil.

V rámci přiznání problému migrace prohlásil, že se ochrana schengenského prostoru musí zlepšit, a navrhl zvýšení počtu pohraniční stráže, zejména Frontexu. Nicméně i on ukolébával europoslance tím, o kolik desítek procent se snížil příliv ilegálních (tomu slůvku se vyhnul!) migrantů do Evropy mezi srpnem 2017 a 2018. Určitě se snížil, ale nikoliv díky politice EU. Stalo se tak na základě změny politiky italské vlády, která odmítá dávat bianco šek různým lodím neziskových organizací, které loví migranty u afrických břehů a dovážely je do Itálie. To už není automatické.

Nicméně, a na to je potřeba výrazně upozornit, Juncker ve svém projevu naznačil, že se Evropská komise nevzdává svého úsilí o prohlubování integrace zemí EU, což naznačil tím, že požaduje hlasování kvalifikovanou většinou v otázkách zahraniční politiky a daní. Právě slůvko daně zvýrazňuji kvůli tomu, že takzvaná daňová harmonizace je většinou českých politických stran odmítána. Ani zahraniční politika by neměla být předmětem hlasování kvalifikovanou většinou, protože bychom mohli dopadnout podobně jako při památném hlasování o kvótách.

Ukazuje se, že Juncker nic nepochopil a tlačí dál EU do pozice kvazistátu. Právě politika „více integrace“ se podepsala na migrační krizi zásadně. Řecko se úplně vykašlalo na ochranu své hranice a dovolilo průnik statisíců osob bez dokladů na své území a vlastně tím i „donutilo“ Německo k bezprecedentnímu kroku přijetí milionu ilegálních migrantů.

A ještě malý dovětek k migraci. Jistá paní učitelka z vídeňské školy popisuje své zážitky s výukou ve třídách, kde je až 40 % dětí z muslimských rodin. Píše o tom, že učitelé rezignovali a školy v této konstelaci ovládají děti z muslimských rodin, které odmítají výuku podle rakouských osnov. To je přesně onen problém, který nezmizí, i kdyby ilegální migrace klesla na nulu. A je to současně právě tento problém, který oficiální politika EU nechce stále vzít na vědomí.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz