25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: Hraniční kontroly místo Schengenu?

26.8.2015

Evropští politici tlačí „na pilu“ a uvažují o znovuzavedení kontrol mezi členskými zeměmi EU. Byl by to velmi viditelný zásah do našeho života s velmi problematickým výsledkem.

Česká veřejnost (její vzorek například v anketě na Novinky.cz) se prakticky z 90 % přimlouvá za zavedení hraničních kontrol. Nyní se ke kontrolám vyjádřil i bavorský ministr vnitra.

Udržet volný pohyb osob v rámci Evopské unie za současné uprchlické krize je nemožné, prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Pokud se všechny země Evropské unie nezačnou podílet na řešení krize rovnoměrně, budou se muset na hranicích opět zavést kontroly.

V této zprávě je zapotřebí číst úplně vše, tj. upozorňuji zejména na pasáž „podílet se na řešení uprchlické krize rovnoměrně“. Toto je německý postoj, který stojí za to promyslet. Jak známo, běženci či uprchlíci či jakkoli budeme lidi prchající ze svých zemí před válkou a tyranií Islámského státu, nechtějí do „Evropy“. Chtějí hlavně do Německa a Velké Británie. V Německu mají zaručenou poměrně slušnou existenci, to samé ve Velké Británii, kde se navíc ještě i domluví anglicky.

Jak si „rovnoměrné“ rozdělení řešení krize Němci představuji, už víme. Právě od nich vzešla snaha rozdělit si uprchlíky pomocí kvót mezi všechny země EU. Tento nápad byl zeměmi EU odmítnut a obnovení kontrol na hranicích by měl být z německé strany signál k tomu, aby se dosud „ne tak podílející se státy“ začaly o uprchlíky více starat.

Hraniční kontroly ale vůbec nic neřeší, protože se celý transfer uprchlíků dostane na úroveň pašování lidí mimo hraniční kontroly. Musela by tedy následovat minimálně zvýšená ostraha hranic a jsme tam, kde jsme chtěli být? Pak začneme na exponovaných místech stavět ploty, a to i mezi státy EU?

Uprchlická krize má vlastně jenom jedno řešení – zlikvidovat Islámský stát společnou mezinárodní akcí pod záštitou OSN. Dalším významným prvkem je podobně jako v případě USA zlepšená ostraha hranic Schengenského prostoru. I příklad Austrálie by mohl být inspirativní – ti, co se snaží dostat do Austrálie, skončí na jakémsi pacifickém ostrově, kde čekají taky třeba měsíce či roky. Bohužel, nic lepšího nevymysleli ani Australané, pokud se s krizí evropských rozměrů nechtějí potýkat také.

To, že dnes uprchlíci projedou Evropou jako nůž máslem, je faktem, který láká další a další podobné typy lidí. Hraniční kontroly by to zcela jistě zkomplikovaly, ale nezamezily. Nejlepší ze současného pohledu je záchyt běženců na hranicích Schengenu. Na tom by státy EU mohly mnohem více zapracovat a to by za současné situace mělo největší smysl.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz