24.4.2024 | Svátek má Jiří


EVROPA: EU má sloužit, ne vládnout (3)

8.5.2019

Už se to moc nezdá, ale původním posláním EHS, z kterého časem vznikla Evropská unie, bylo odstraňování bariér. Cílem bylo vytvoření hospodářského prostoru, v kterém by lidé mohli pracovat, studovat, podnikat, cestovat a používat své peníze tak jako uvnitř svého státu.

Časem se EHS změnilo na EU, podivného molocha, který bariéry neodstraňuje, ale aktivně vytváří. Regulace a nesmysly evropské začaly triumfovat nad nesmysly tvořenými členskými státy. Normy pro banány a okurky, žárovky, pomazánkové máslo, rum, příkon vysavačů… ano, to jsou nesmysly svědčící o tom, jaké „starosti“ EU má, ale jsou to celkem nepodstatné prkotiny proti neschopnosti EU zajistit vnější hranice a dodržovat podmínky pro imigraci. Jsou to prkotiny ve srovnání s GDPR. S omezováním svobody slova na internetu. Prkotiny proti dotacím, které se stávají podmínkou pro udržení na trhu pro prakticky jakoukoliv jen trochu větší firmu. Proti nesmyslným ekologickým závazkům, kvůli kterým máme na vyprahlých polích řepku a solární panely… pokračovat ve výčtu ani nemá smysl, každý máme asi nějakou zkušenost s něčím nesmyslným, co přidělává práci a co si vymyslela EU.

Ano, doby bezmezného nadšení většiny lidí z toho, že EU je určitě lepší vládce nežli naši vládci domácí, sídlící ve Strakově akademii a na Pražském hradě, pominuly. Lidé vnímají, že euronesmysly z Bruselu jsou často ještě „vylepšovány“ našimi politiky a úředníky v Praze. Dohadování na téma „kdo za to může“ jen přispívá k nevoli a pocitu bezmocnosti, který mezi lidmi sílí.

Takže jak by měla vypadat agenda EU?

1) Zajištění volného trhu. Žádné bariéry mezi státy a ideálně žádné bariéry pro obchod se zeměmi, které jsou mimo EU. Žádné určování toho, jak se který produkt či služba mají nazývat. Pokud dotace, tak výjimečně a pouze do veřejných statků. Důsledná ochrana spotřebitele tak, aby se dovolal náhrady škody, pokud je dodavatelem oklamán.

2) Deregulace, méně byrokratických požadavků, méně administrativy. Zavedení pravidla, že výrobek či služby, které vyhovují standardu jednoho státu EU, vyhovují bez dalšího i v ostatních členských státech.

3) Nulová role EU v oblasti unifikace daní a měny. Pokud je něco výhodné, prosadí se to bez příkazu.

4) Zákaz nesmyslných ekologických a genderových opatření.

5) Zajištění bezpečnosti vnitřní i vnější. Základem bezpečnostní politiky musí být občan, který je ochoten a připraven bránit sebe, své blízké a svůj majetek a možnost se bránit má jak právní, tak i faktickou.

Věřím, že pokud bude EU postavena na takovýchto základech, začne zase dávat smysl.

www.RomanKriz.cz

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu a kandiduje za Svobodné do EP