23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


EVROPA: Dozvuky bouřky

18.11.2016

Trumpovo vítězství může dorazit Evropskou unii - již nyní rozkolísanou brexitem. I kdyby politika nového prezidenta byla umírněná a pragmatická, je jasné, že řetězová reakce, kterou Trump spustil, se jen tak nezastaví.

Konzervativní revoluce, návrat k tzv. tradičním hodnotám, ústup globalistické ideologie před národními zájmy se stávají skutečností v nejrůznějších koutech světa, Indií a Tureckem počínaje, Ruskem a Brazílií konče.

Nezdá se, že by Evropská unie mohla tomuto trendu udělat přítrž a zafungovat jako účinná hráz liberalismu, sama nyní prožívá nejvážnější krizi po skončení studené války a znovusjednocení Německa.

Zvolení Trumpa mění křehkou rovnováhu sil v regionu. Další zkouška trhem je stanovena na 4. prosince. V Rakousku má slušnou šanci na vítězství kandidát Svobodných Norbert Hofer. V Itálii ve stejný den proběhne referendum o ústavní reformě, jak ji navrhuje vláda Mattea Renziho.

Ten potřebuje osekat kompetence Senátu a centralizovat správu země, bez čehož překonání ekonomické krize je nemyslitelné. Renzimu intenzívně pomáhá celý sbor poradců prezidenta Obamy, leč jejich efektivita je pochybná a může to dopadnout tak jako ve Spojených státech. Pokud Italové dají reformě stopku, demokraté z Renziho strany musí odstoupit.

Itálii může čekat politický chaos a Evropu nová spirála ekonomické nestability, jako kdyby bylo málo samotného brexitu. Proti reformě zdárně agitují euroskeptici. Referendum bylo naplánováno ještě v roce 2014, kdy se zdálo, že liberální požadavek Evropy je neochvějný a prosadit reformu bude hračka. Po migrační krizi, brexitu a vítězství Trumpa se to už nezdá.

Největší coming out konzervativců

Ve zpětném zrcátku vidíme, jak destruktivní až sebezničující může být bohulibá naivita kancléřky Merkelové. Již v polovině října průzkumy nálad ukazovaly, že většina Italů sdílí názory euroskeptiků.

Italská krize nebude poslední: těžké problémy nahlodají pilířové strany Evropské unie. V dubnu příštího roku se konají prezidentské volby ve Francii a mezi hlavními soupeři rozhodně nebude Francois Hollande, jehož popularita se dotýká dna. Soutěž se bude odehrávat na pravém křídle mezi konzervativcem Alainem Juppém a populistkou Marine Le Penovou.

I když zatím bývalý premiér má nepatrný náskok, nikdo neví, jak na voliče zapůsobí Trumpovo vítězství. Vidina úspěchu nacionalistů, kteří vyhrožují vystoupením z EU, zvyšuje rizika pro Evropskou unii až do nepřijatelné úrovně.

Historickou šancí nazvali Trumpovo vítězství také euroskeptici z Alternativy pro Německo (AfD). Jejich podpora bude nepochybně růst až do srpna příštího roku, kdy se budou konat volby do Bundestagu.

Pozoruhodným efektem Trumpova vítězství je úpadek politické korektnosti. Kritizovat ji, stejně tak jako nesouhlasit s neomezenou migrací z Blízkého východu, už není nic, za co by se politici měli stydět.

Trump vyprovokoval největší coming out konzervativců v nejnovějších dějinách lidstva. Klasická liberální politika zatím neumí vygenerovat nic, co by proti tomuto trendu mohla postavit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus