17.6.2019 | Svátek má Adolf


EVROPA: Dnešní Řecko a geopolitika

13.7.2015

Katastrofa Řecka má svůj významný geopolitický rozměr. Je jím hlavně strategicky klíčová poloha země v bezprostřední blízkosti Dardanel a Bosporu, tedy dvou úžin spojujících jak Černé a Středozemní moře, tak Evropu s Asií, tedy Blízkým východem. Nezanedbatelná je rovněž poloha Řecka, zejména ostrova Kréty, jako spojnice Evropy a Afriky. Klíčové geopolitické umístění Řecka bylo, právě tak jako v případě středoevropské pozice České republiky, vůdčím důvodem zájmu EU o jeho začlenění do svého velmocensky orientovaného celku.

Velmocenskou aspiraci Evropské unie vyjadřuje její starší slogan z dob Evropských společenství, jímž se označovala jako „obr na hliněných nohou“. Obr po ekonomické stránce a na hliněných nohou ve smyslu jediné zahraniční politiky a armády. Velmocenské ambice EU se v zásadě od počátku chápaly jako konkurence a rivalita v první řadě proti USA, i když se formálně mluvilo a mluví i o Japonsku a později i o Číně. Antiamerická geopolitická orientace EU se zřetelně projevovala v jejím pojetí Ruska jako prvořadého strategického partnera.

Tento nebezpečný euroasijský charakter eurounijní geopolitiky, namířený logicky i proti NATO, nyní účinně oslabil americký tlak na uplatňování transatlantického spojenectví vůči agresi nynější ruské diktatury proti Ukrajině a s ní spojenému ruskému ohrožování spojeneckých evropských států v NATO (zejména baltských států a Polska). Je příznačné, že nynějšího oslabení strategického partnerství EU a Ruska tolik lituje např. komunistický euroharcovník Miloslav Randsdorf... Rusko nyní v době řecké katastrofy evidentně usiluje o jeho využití k začlenění Řecka do své vlivově mocenské sféry. Řečtí neokomunisté by proti tomu asi nic neměli, jak dosvěčuje např. skutečnost, že první státník, kterého řecký premiér Tsipras informoval o výsledku nedělního referenda, byl Vladimír Putin. Ten se dal nedávno slyšet, že Rusko s Řeckem spojují náboženská a hodnotová pouta. O geopolitickém úsilí antiamerického Ruska taktně pomlčel.

Takovému katastrofickému geopolitickému scénáři jsou ale USA odhodlány za každou cenu zabránit. Obama takové stanovisko již značně diletantsky a neohrabaně vyjádřil v přání, aby se Řecko podařilo udržet v eurozóně... Hlavní úlohu v daném geopolitickém směru by ale každopádně mělo sehrát NATO, a ne jak antidemokraticky, tak antiamericky tradičně orientovaný hlavní ideologicko-politický proud EU.Diskuse


T. Kohout
21:41
13.7.2015

V. Novák
16:53
13.7.2015

J. Jurax
Hm
16:45
13.7.2015

Z. Vydra
8:26
13.7.2015

počet příspěvků: 5, poslední 13.7.2015 09:41

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.