28.3.2024 | Svátek má Soňa


EVROPA: Brusel má dovolenou. Moskva je v ofenzivě

17.8.2009

Někdy nevím, podle jakého klíče se v hierarchii politických zpráv stanoví pořadí důležitosti. 10., 11. a 12. srpna jsem nenalezl na prvních stránkách novin a v prvních minutách televizního zpravodajství zprávy, které jsem v té letní mezinárodněpolitické ospalosti považoval za zdaleka nejvážnější.

Začnu tou pozdější zprávou protože - to musím přiznat - závažnost té první se zvýraznila, teprve když se objevila ta druhá. A teď už od teorie žurnalistiky k praxi. K praxi politiků:

V úterý 11. srpna poslal po internetu Dmitrij Medveděv Viktoru Juščenkovi poselství, které rozhodně nebylo druhořadého významu. Něco vám z něj ocituji, i když asi nedosáhnu stejného účinku jako sám ruský prezident před kamerou. Byl to totiž videozáznam, na němž výraz tváře - přísný - hrál stejnou roli jako tón hlasu: ledový. Medveděv řekl například: Kyjevské vedení zaujalo otevřeně protiruskou pozici při vojenském útoku Saakašviliho režimu proti Jižní Osetii. Právě ukrajinské zbraně tehdy zabíjely mírumilovné obyvatele Jižní Osetie a příslušníky ruských mírových jednotek. A o několik vteřin později: Ukrajina - v rozporu se základními dohodami našich dvou států - brání ruské černomořské flotile v jejích aktivitách.

Právě v souvislosti s touto druhou invektivou vůči ukrajinskému prezidentu, který, jak je známo, nehodlá ponechat Rusku jeho námořní základnu v Sevastopolu na věčné časy, se mi vynořil celý hrozivý význam zprávy z předchozího dne. Dmitrij Medveděv oznámil 10. srpna na schůzce s vedením Dumy v Jasné Polaně, že pro Dumu připravil návrh na zákona o operacích ruských ozbrojených sil v zahraničí. Zdůvodnil to přímo na té schůzce těmito slovy: Souvisí to s tím, co se stalo před rokem. Samozřejmě, že bychom nechtěli, aby se opakovala situace, v jaké by naše ozbrojené síly musely znovu zasahovat v zahraničí, ale my jim k tomu pro všechny případy musíme připravit podmínky i na poli legislativy.

V řadě evropských zemích - nejen u nás - si případné vzájemné souvislosti Medveděvových výroků nikdo moc nepovšiml. Ruský tisk - tuším že Komersant - jasně zformuloval závěr, že s novou kompetencí k zásahům v zahraničí by ruské ozbrojené síly mohly sáhnout třeba k vojenskému řešení sporu Ruska s Ukrajinou o sevastopolskou námořní základnu, pokud by se tato záležitost vyhrotila až do podoby konfliktu.

S výjimkou Financial Times, který měl na titulní stránce jako hlavní titulek konstatování, že Moskva dala Ukrajině ultimátum, nacházel jsem v evropském tisku jen konstatování, že Medveděvovým cílem je ovlivnit vnitropolitickou atmosféru na Ukrajině před prezidentskými volbami. Mají se konat v lednu příštího roku.

O tom, že to skutečně je Medveděvovým záměrem, by svědčila další pasáž jeho internetového poselství Juščenkovi a světu. Řekl závěrem: "Musí nastat nové časy. Jsem přesvědčen, že nastanou zanedlouho." Že časům, které na Ukrajině a v ukrajinsko-ruských vztazích panují, chce učinit přítrž, dokázal oznámením, že v současné situaci nevyšle do Kyjeva ruského velvyslance. A navázal: "Osobně jsem přesvědčen, že vztahy mezi našimi zeměmi znovu dosáhnou úrovně strategického partnerství. Rusko pro to udělá vše a já věřím, že nová ukrajinská vláda si to rovněž bude přát." Vztahy s Moskvou se po takových prohlášením zcela zákonitě musejí stát jedním ze stěžejních témat v kampani před prezidentskými volbami. A znovu se z ní stane aréna souboje mezi prozápadními a proruskými tendencemi ukrajinského vývoje..

Jak jsem řekl na začátku, Medveděvova prohlášení z tohoto týdne mi obě připadají významná. Asi by měla vyburcovat evropskou politiku přinejmenším k důkladné analýze záměrů ruské zahraniční politiky. Možná i k náležitým reakcím. Rusko nezahálí, je v ofenzivě. Medveděvovy nejnovější iniciativy stavějí do nepříznivého světla snahu Evropské unie o dojednání strategického partnerství s Ruskem. Jenomže evropská politika má dovolenou. Brusel je vylidněn. Neměl by tedy někdo ty každoroční srpnové celozávodní dovolené evropských orgánů zpochybnit? Letní spánek organizace, která chce reprezentovat evropskou zahraniční politiku a stát se aktérem globální politiky, je - aspoň letos - nepřípustný luxus.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6