25.4.2024 | Svátek má Marek


ENERGETIKA: Předsednictví ČR v EU s otazníkem

15.1.2009

Premiér Mirek Topolánek prohlásil jako jednu z hlavních priorit českého předsednictví v Evropské unii energetickou bezpečnost. Nemohu než konstatovat, že jde opět pouze o jednu z diplomatických frází. Je velkým otazníkem, co můžeme v Evropské unii prosazovat nebo navrhovat, když si naše vláda se zajištěním bezpečných dodávek energie sama neví rady. Posledním příkladem našeho tápání jsou nespolehlivé dodávky plynu z Ruska. Drtící, 75procentní energetická, politická a ekonomická dovozní závislost nedává do budoucna velké naděje k potřebné radikální změně.

Stále platná Státní energetická koncepce, na které jsem spolupracoval, mimo jiné počítá s nezbytným nárůstem podílu jaderné energie. Jaká je však skutečnost? Programové prohlášení vlády na nátlak zelených a v duchu jejich škodící ideologie výstavbu jaderných zdrojů prakticky zavrhuje. Materiál o renovaci jádra z důvodů snížení strategických rizik vzala Bezpečnostní rada státu pouze na vědomí a dále se předloženými argumenty vůbec nezabývala. Očekávaný obdobný přístup zaujala i koaliční vláda. Komise ČSAV zpracovala pro vládu zprávu o energetických potřebách ČR. Opětovně z obav z výhružných prohlášení zelených a tím i udržení Topolánkovy vlády se zpráva postupem času stále politicky upravovala. Dosud se oficiálně neprojednávala a upravené konsenzuální znění nemá praktický význam, pouze všem politicky vyhovuje. Rovněž ve výborech parlamentu nebyl z důvodů blokace stěžejních ministrů materiál o energetické bezpečnosti projednán. Iniciativa poslanců ke schválení příslušné novely zákona o přenesení horkého bramboru pravomocí vlády k energetické koncepci na objektivnější půdu parlamentu byla na politický nátlak rovněž zamítnuta.

I za současné plynové krize zelení odmítají jádro a v diskusi o potřebě nových zdrojů nadále ve své ideologii prosazují výstavbu plynových elektráren! K tomu již není možné napsat žádný komentář. Zcela zapomínají na svoji ideologii, že Rusko vývozem plynu vyváží i své životní prostředí. Je to pouze replika na neustálé argumenty zelených, se kterými jsem se mnohokrát setkal při dočasném exportu naší elektřiny. Dávám proto návrh na rozšíření služeb sázkových kanceláří. Jak dlouhou dobu budou potřebovat zelení ke zvýšení svých současných dvouprocentních preferenci než prohlásí, že k jádru nemají zásadní výhrady, a budou prosazovat zpracování nadále vysoce využitelného odpadu…..

Snad konečně si nově renovovaná, možná časem i menšinová vláda, pod tlakem vysoké závislosti státu na nespolehlivých dodávkách zemního plynu z Ruska, uvědomí vůči občanům i průmyslu svoje nezodpovědné jednání. Možná, že bude dotlačena k rozhodování vysokými cenami energie i rozumnějšího přístupu některých členských států Unie. Se změnou chování například části zeleného Evropského parlamentu je možné snad počítat až v novém volebním období.

Článek vyšel ve zkráceném znění v Lidových novinách