25.4.2024 | Svátek má Marek


ENERGETIKA: Neserióznost v našem parlamentu

29.10.2007

Nedávný článek otištěný v Právu „Energetický Kocourkov“ vyvolal adekvátní debatu koaličních i opozičních poslanců Parlamentu. Předmětem článku byla naprostá ekonomická neudržitelnost části programového prohlášení stávající vládní koalice, ve které se uvádí, že nebude rušit ve své podstatě již neexistující limity těžby hnědého uhlí a nedojde k výstavbě nových jaderných reaktorů.

Mediálně známí poslanci, které není potřebné jmenovat, se opětovně chopili příležitost svého zviditelnění. Po řadu dní se nechali ve všech sdělovacích prostředcích slyšet, že „není možné a je neúnosné, aby požadavky šesti zelených poslanců měly přednost nad energetickými zájmy deseti milionů našich občanů“. Za neserióznost proto považuji, že při předložení parlamentního návrhu bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana dotyční „bojovníci“ ze všech svých mediálních prohlášení couvli. Rovněž stávající ministr průmyslu zapomněl ke své vlastní škodě na řadu svých předcházejících vystoupení.

Výsledkem je, že energetickou politiku státu s ideologickými a striktními požadavky zelených poslanců bude nadále schvalovat vláda a nikoliv poslanci. Pro stávající koaliční vládu je dnes politicky neúnosné podívat se reálným pohledem na energetické potřeby našeho státu a zajistit jeho energetickou soběstačnost v nejbližší budoucnosti. Dávají přednost udržení se u moc i za cenu již na dveře klepajících potížích státu.

V období tří až čtyř let přestaneme elektřinu vyvážet. Naopak ji budeme za vysoké burzovní ceny dovážet a to se razantně promítne do dalšího zdražení elektřiny. Otázkou je odkud, neboť elektřina při celosvětovém nárůstu kolem dvou procent začíná být v Evropě nedostatkovým zbožím. Při trendu zdražování cen všech potravin, nájemného, vodného a stočného a všech mnoha dalších komodit lze proto očekávat i významné zvyšování cen elektřiny.

Přesto však věřím, že se opravdové potřeby státu podaří prosadit, například v případě opětovného poslaneckého návrhu, aby se energetická politika schvalovala v Parlamentu zákonem.

autor je doktorem přírodních věd, specializace ekologie