25.4.2024 | Svátek má Marek


EKONOMIKA: Vyrabovaná země ostravská

3.8.2013

V poslední době jsou zprávy z Ostravska poněkud znepokojující. Hovoří se o vážné krizi, která by tentokrát měla postihnout spíše tisíce lidí než stovky. Hodlají propouštět těžaři, protože radikálně klesají ceny uhlí. V současné době je v Moravskoslezském kraji bez práce asi osmdesát tisíc lidí. Experti na stav společnosti hovoří o tom, že nás čekají sociální výbuchy zoufalých lidí (prof. Keller). Nejde jenom o havíře; ocelárny Evraz Vítkovice Steel, na tom také nejsou nejlépe.

Všechno se svádí na Bakalu, ale ten má v OKD snad pouze třetinový podíl. Všichni se také shodují na tom, že by měli do politiky přijít schopnější lidé. S tím se dá souhlasit, pouze nikdo neví, jak to udělat. Takže podívejme se na dva krajní názory. Profesor Keller nedávno řekl: "Měly by být co nejdříve volby a místo nich by měl nastoupit někdo schopnější. Člověk by musel být naprostý trouba, aby si mohl namlouvat, že problémy vyřeší ti samí lidé, kteří dvacet let přihlíželi jejich prohlubování."

Europoslanec Evžen Tošenovský se zase domnívá, že by měl kraj svolat sezení vlastníků největších firem u kulatého stolu a domluvit způsoby, formy a možnosti řešení. Sám si myslí, že by měl zasáhnout stát a snížit zátěž podniků. Což je dost mlhavý pojem a zavání jakýmsi socialistickým inženýrstvím.

V Evropě (a nejen v Evropě) máme dost příkladů z minulosti, jak se dá řešit restrukturalizace regionů závislých na těžkém průmyslu. Jenže to skutečně nejsou schopni řešit lidé, kteří se na Ostravsko již 23 let dívají optikou pražskou, nevyjímaje z toho i ty, kteří do Prahy z Ostravska v různých dobách přišli a honem rychle na to zapomněli.

A jako vždy v těchto diskusích přijde na řadu otázka 44 000 bytů, které prý téměř zadarmo získal Zdeněk Bakala. Pravdou je, že v roce 2004, kdy bylo OKD tzv. doprivatizováno, nemělo žádné dluhy, spíše aktiva. Sdružení nájemníků bytů připravilo právní analýzy, trestní oznámení a také stížnost k Evropské komisi. Součástí onoho trestního oznámení je i výkaz škod, o které měl stát zpackanou privatizací přijít.

V této složité situaci je zatěžko být arbitrem. Jisté zdroje hovoří o tom, že jen na uvedených bytech vydělává OKD od roku 2004 miliardy korun. Jen za loňský rok prý vydělala společnost RPG Byty, která se o hornický bytový fond stará, přes miliardu korun, loni to snad byla miliarda a půl, takže je snadné si spočítat, kolik to vše činí od onoho památného roku 2004. Oněch 44 000 bytů zřejmě patří mezi nejlepší důlní podniky v poněkud pošramoceném portfoliu OKD.

Možná, že je to všechno trochu jinak, možná, že je to složitější či jednodušší. Těžko si hrát na soudce a někomu nasazovat psí hlavu. Pouze jedna věc mi nejde do hlavy. Ať to bylo jakkoli, rozhodně se v roce 2004 dostaly všechny podklady pro privatizaci OKD k Vladimíru Špidlovi i k ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi. Smlouvu o prodeji pak podepsal v září 2004 Stanislav Gross. Tedy samí sociální demokraté.

A proč jim ti "podvedení" Ostravané již řadu let tradičně ve všech volbách dávají hromadně své hlasy, to je dost těžko pochopitelné. Že by syndrom nazvaný podle jednoho švédského města?