23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


EKONOMIKA: Evropské hlavní město kultury 2015

12.3.2015

Tohle vítězství bude ještě zatraceně drahé...

Zahajovací show přišla na 22 milionů korun. Daňoví poplatníci by mohli být naštvaní, na druhou stranu to při stejné sumě taky mohlo být v eurech, že. Prostě „kultura je víc“, jak říkají propagátoři projektu. A kultura něco stojí, to je jasné. A co teprve, když je to kultura hlavní, evropská.

Mám takovou deformaci. Když někdo jásá, že je něco fajn, a v médiích mi novináři uhnízdění na výplatních páskách dotačních agentur sdělují, že to bude přínos pro všechny, vždy mě napadne jediná otázka: Kdo to zaplatí a kolik to bude stát? Jakmile zjistím, že jde o projekt veřejný, odpověď na otázku kdo je vyřešená. Zbývá otázka kolik. Kolik tentokrát.

Z informací o projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 lze vyčíst: „V roce 2015 vás Plzeň zve na více než 600 akcí. Divadlo, koncerty, výstavy, akce ve veřejném prostoru, umělecké intervence. Ale je tu jedna důležitá věc: jak se říká, „kultura je víc“. Evropské hlavní město kultury je projekt, který je víc než festival, víc než prezentace umělců, víc než jednorázové oživení města, víc než reklamní prostor pro sponzory. Je to projekt, který má sílu změnit vnímání Plzně, vnímání role kultury, stát se milníkem ve vývoji města.“ Hodně zajímavých sdělení zvyšujících sázky na dotační výhru. Kombinace zaručených slov jako například „umělecká intervence“, „veřejný prostor“, „důležitá věc“, „oživení města“ nebo když má něco „sílu změnit vnímání“, případně je „milníkem“, je v kombinaci s absolutním trumfem v podobě „kultura je víc“ klíčem k veřejné pokladně. Další kapitola v nekonečné knize o kapitalizaci zisků a socializaci ztrát.

Plzeň vyhrála a zahajovací show přišla na 22 milionů korun. Otázka, kdo to zaplatí, je vyřešená. Daňoví poplatníci. Všichni ze soukromého sektoru (edukace novinářů: poplatníci ze sektoru veřejného ne, protože jejich daně platí poplatníci ze sektoru soukromého). A když říkám všichni, tak i ti, kterým je nějaká kultura úplně volná. Kolik to bude stát celkem? Účet za zahajovací show nevěstí nic dobrého, stejně jako ujištění ředitele společnosti Plzeň 2015 Suchánka: „Mám pocit, že jsme vybírali moudře tak, abychom zajistili kvalitu, kterou si takhle velký projekt zaslouží. Důkazem je, že jsme zvládli bez většího zaškobrtnutí uspořádat zahájení a myslím si, že to důležité je, že se nakoupily věci transparentně, ekonomicky rozumně a na místě to fungovalo.“ Má pocit. Takhle nějak obhajovali lidé při operaci ProMoPro ozvučení akcí EU v Praze z doby našeho předsednictví.

Samostatnou kapitolou je obhajoba dílčích nákladů, které opozice opatrně kritizuje. Opatrně proto, že nikdy neví, kdy se z ní stane vítěz voleb a bude chtít realizovat svoje „kultura je víc“. Rozpočet prý museli ještě navýšit, protože místo plnění ze strany České televize si museli najmout soukromého dodavatele. Do háje, jako kdyby ta Česká televize existovala ze vzduchu a nikdo jí pod hrozbou trestu neplatil výpalné, které svého času zákonodárci nazvali eufemisticky koncesionářskými poplatky. Pokud by tedy přijela Česká televize, bylo by to asi jako zadarmo. Typické.

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Další střípek do mozaiky. Pak ať se nikdo nediví, že lidé v soukromém sektoru dělají všechno, aby na daních platili co nejméně. Nejenže se musí zatraceně ohánět, ale navíc nemají mnohdy ani čas si vychutnat to „kultura je víc“, přestože za ni platí účty.

Převzato z blogu se souhlasem autora