19.4.2024 | Svátek má Rostislav


EKONOMIKA: A to ještě kdyby Španělé začli pracovat...

15.2.2010

Řecko je stát v úpadku. Moderní evropský sociální stát. Kdyby to byla firma, tak jde do konkurzu. To už dneska ví i naši socialisti, jenže si to nechtějí přiznat. Dalším "pánem na holení" v řadě je Španělsko. A protože velká část našich ekonomických a politických komentátorů viděla živého Španěla jedině v hotelu na pobřeží Costa Brava (a nebyl to Španěl, ale Katalánec, případně Polák, Marokánec či podobně), snad budou zajímat čtenáře poznatky autora tak nějak přímo zevnitř španělské reality.

Španělsko od doby, co je osobně znám, tedy od roku 1990, neuvěřitelně rozkvetlo. Našinec si všimne překrásných dálnic, stovek hotelů, rychloželeznice AVE jezdící rychlostí až 300 km/hod., všeobecně obrovské výstavby a tak vůbec.

Evropská unie Španělsku obrovsky pomohla. Jak pravil můj španělský přítel, když jsme se před několika lety navrátili do Colmenar z fungl nově postaveného města - předměstí Madridu - Tres Cantos: "Španělsko je ten pravý výsledek správné evropské politiky sociálního státu." Jeho česká žena zvedla hlavu od novin a pronesla větu uvedenou v titulku.

Před několika lety to vypadalo ve Španělsku zdánlivě báječně. Protože Španělé jsou velice hrdý národ, nějak se tam neujalo to, co ničí Českou republiku od začátku, a tím je kverulantství. U nás přetavené do "zelené“ politiky a lidskoprávního šílenství. Na Pyrenejském ostrově se tedy staví dálnice, obchvaty měst, letiště a továrny tam, kde je to potřeba a kdy je potřeba, a nemají tam specializované právnické raketýrské firmy ani šílené "zelené ministerstvo", které nedělá nic jiného, než že ničí místní ekonomiku. My jsme za dvacet let z infrastruktury nepostavili nic, oni tisíce kilometrů moderních silnic, železnic, budov a podobně.

Tak proč je proboha dnešní Španělsko na tom tak špatně, že je uměle udržováno EU ekonomicky při životě? Důvodů je víc:

1. Přijetí eura. Španělé, stejně jako Slováci, nepřijali euro z důvodů ekonomických, ale "srdečních". Přeci oni, ONI, ti "hidalgové" a vůbec zakladatelé celé iberoamerické kultury a vůbec mistři světa prakticky ve fšem - dle vlastního mínění - nemohou být bez eura!!!

2. Ve Španělsku jsou ovšem - jako ve všech jižních ekonomikách a mnoha "východních" zemích - vlastně ekonomiky dvě. Jedna oficielní a druhá šedivá či černá, no prostě nelegální. Stejně jako u nás existují ve Španělsku celá hospodářská odvětví, kde pracují prakticky jenom cizinci. Představte si Česko a jeho "gastarbeitry", ale asi tak desetkrát větší byznys. Ve stavebnictví a řemeslech pracují hlavně "Los Polakos", tedy Poláci. Ve skutečnosti jsou to Poláci, Slováci, Češi, Bulhaři a podobně. Normální Španěl je schopen rozlišit na východě Evropy jen dva národy – Poláky, o kterých se učí v dějepisu a protože mají pomníky a kostelíky třeba v Sierra Guadarrama, kde bojovali na straně Napoleona, a pak Rusy. Ale my zase nevíme, kdo nebo co je to Gajego, Sevillano, Arragon a nebo Murcia.

Na jihu země je největší "zelinářství" Evropy, kde na tisících čtverečních kilometrů pod fóliovníky pracují Marokánci, Tunisané, černoši z různých států, Jiho- a Středoameričané, Bulhaři, Rumuni atd. Desetitisíce a statisíce ilegálů, kteří berou plat (mizerný), nakupují v místě, ale hlavně posílají peníze "domů". A nejvíce peněz z nich mačkají "bossové". Černých peněz. Značnou část z nich pak dostávají policajti, celníci, úředníci, politici a podobně. Jako u nás, že?!

3. Tento obrovský černý trh pracovní síly spojený s neuvěřitelným pašeráctvím všeho, od cigaret po drogy, vydělává tedy obrovské peníze. A nepřiznává daně. Podobnost s Českem není jen náhodná. V okamžiku, kdy španělská vláda rozhodla o přijetí eura, které si podle mne zajistili Španělé podobně "pružným" účetnictvím jako Řekové, bylo najednou na trhu neuvěřitelné množství "černých peněz". Pesety, které měly už jen omezenou dobu platnosti a nedaly se legálně vyměnit. Nastal neuvěřitelný nákupní a stavení boom. Naprosto nepřehledné místní ekonomické a finanční poměry umožnily, že tam navíc začal ulévat "černé" peníze kdekdo. Španělská vláda to pochopitelně věděla. Orgány EU také. Systém byl nastaven tak, aby to prošlo. Další černé peníze přicházely odjinud – Němci počínaje, přes Rusy až po muslimy a Angličany. Trh nemovitostí se nafoukl a nikdo nepřiznal, že většina těch staveb a investic je pořízena za černé peníze. To tak, aby Španělsko něco přiznalo! (Na Slovensku už černé peníze taky dělají dneska pěknou paseku - viz Dzurinda.) Pak se stavební trh zhroutil. Ale nejen kvůli světové krizi. Taky proto, že o černé peníze začal být ve světě zájem. Banky totiž přestaly půjčovat. Ale tom pssst, to se nesmí v EU nic říkat!

4. Dalším velkým problémem, který čeká v jiné formě i nás, pokud nepřijde silná vláda, je to, že mnozí mladí Španělé už asi tak dvacet let nepracují. Takže nejstarším z této hédonistické generace už začíná být čtyřicet let. Oficielně je ve Španělsku asi 35-42% mladých lidí nezaměstnaných, ve skutečnosti je to daleko větší číslo. Jde tedy už o druhou generaci, která nepracuje, nepracovala a nemá pracovní návyky. Podpory v nezaměstnanosti jsou tak velké, že postačují k pohodlnému životu. Jídlo je levné - v přepočtu na příjem i benzin a podobně. Bydlení se řeší žitím u rodičů či společnými byty. Podle zákona stačí jen nějakou dobu v létě pracovat a máte další rok nárok na bohatou podporu.

5. Tato hédonistická generace mající plná ústa práv a svobod a silně nepřátelská vůči USA a Británii a vůbec "imperialismu", pak dosadila do čela vlády soudruha Zapatera. U nás bych jej přirovnal ke kombinaci soudruhů Filipa a Zaorálka. Projdete-li si vládní sestavu Španělska a představíte-li si ji v českém provedení, tak je to jako kdyby ve vládě seděli Tamáš na ministerstvu zahraničí, Bursík jako minstr průmyslu, Tominová-Marxová na ministerstvu práce a sociálních věcí, Valdrová jako ministryně obrany, Kuchtová jako šéfová ČEZu atd. Jo, ještě by mohl nějaký okresní soudce vydat zatykač na Gorbačova za to, že "rozbil" SSSR a tím způsobil války a bídu, a Slováci by jej zadrželi a bylo by to dokonalé.

6. Španělům se prostě nechce moc pracovat. Jsou relativně bohatí, špinavé práce za ně dělají cizinci, turisté jezdí a jezdí a utrácí a utrácí, tak proč by se vlastně moc namáhali. Opět podobnost čistě náhodná? V tomto případě s Řeckem?

Jistěže je mnoho a mnoho dalších "odbornějších" důvodů, proč je Španělsko už vlastně v krachu. Finanční deriváty, množství cizinců-ilegálů, malá pracovní průmyslová tradice. Malá pracovní zručnost - jen si proboha nenechte udělat nic od španělského řemeslníka, kliky dveří visí dolů, zásuvky se po prvním vytažení elektrické šňůry vytrhnou ze zdi atd. atd. Španělská (a řecká) neschopnost dodržet jakoukoliv dohodu a termín, neuvěřitelná bohorovnost - tedy do té doby než je malér, pak jsou arogantně nepříjemní - a představa o vlastní výjimečnosti, to jsou jen další kamínky do laviny malérů.

Jinak jsou Španělé veselí, dokud je po jejich tak přátelští, a naprosto a naprosto nevzdělaní a neznalí ničeho jiného než svého vlastního světa.

A to stačí, aby byli tam, kde jsou. No a my, pokud zvítězí Paroubkovi voliči, na tom nebudeme brzo lépe. Hysterický levičák Zapatero slíbil všechno všem a hned. Všechno, jenom to ne, že by museli pořádně pracovat. A dopadlo to, jak to dopadlo. Obama je totéž v americkém provedení a naše levice si s nimi může podat ruku.

Dneska to vypadá tak, že pokud se nestane zázrak anebo pokud se nezačne v Evropě pracovat a přestane blbnout s politickými vidinami - to je jedno a totéž, že - brzo už nebudeme mít žádnou starost, kdy budeme mít euro. Ale budeme mít starost, abychom vůbec něco měli - v kapsách a v peněženkách.