28.3.2024 | Svátek má Soňa


EKOLOGIE: Někdo o voze i o koze

9.1.2007

Jedno krásné české přísloví říká: Jeden o voze, druhý o koze. Těsně před Vánocemi se mi dostal do ruky záznam z besedy na ČRo 6 (22.12.2206), kde byl hostem pan Stanislav Penc, občanský aktivista, ochránce zvířat a člen Strany zelených - jak zněla celá jeho vizitka.

Dozvěděl jsem se mimo jiné, že pan Penc se jen těsně nedostal do parlamentu, kam kandidoval za Stranu zelených. Byl dokonce volebním lídrem v Hradci Králové. Podle jeho slov se chtěl do parlamentu dostat proto, „aby se do politiky dostaly určitý ideje“.

To je v pořádku. Parlament potřebuje „provětrat“. Pan Penc je kromě jiného znám jako zakladatel Spolku přátel koz a na stránkách www.kozy.czje mnoho dalších informací o jeho osobě. Je to přírodní člověk, svým způsobem rebel, člověk zajímavé povahy, plný energie. To všechno je stále v pořádku. Proč o něm tedy vlastně píši? Protože rozhovor na ČRo 6 se dotkl vztahů s Rakouskem kvůli kolaudaci Temelína. Zde uvádím přesný přepis názoru pana Pence:

Řeknu to jako hodně takovým zvláštním příměrem, ale přesto ho použiju. Rakušani si moc dobře uvědomují, že jaderná elektrárna je zajímavá tím, že z ní nejdou žádný smrady, ale je taky velice nebezpečná tím, že když bouchne, tak nejsme naživu nikdo tady v Evropě a že ty odpady, který z toho jaksi vycházejí, jsou odpady, který budou řešit lidi za tisíc let po nás, co my tady dávno už nebudeme. Když si ještě navíc uvědoměj, protože ty informace v Rakousku jsou mnohem líp čitelný než tady v Čechách, kde lobbismus zasahuje i do médií, tak si uvědoměj, že energii z Jaderný elektrárny Temelín Česká republika v podstatě vůbec nepotřebuje a nevyužívá, vyváží jí, a proto říkají: "To přece není možný" A zvlášť, když jsme do dnešní doby zaznamenali přes dva a půl tisíce odchylek, zastavení těch bloků a prostě nehod a že jim tam prostě reznou ty věci...

Každý člověk má právo říci svůj vlastní názor. Ale ten, kdo vystupuje v médiích, by měl vědět, že možnost promluvit k lidem je v podstatě zbraň. A měl by domýšlet možné dopady svých slov.

Názory pana Pence mě přiměly k tomu, že jsem si sednul k počítači a napsal jsem dopis na info@kozy.cz. Ptal jsem se pana Pence, která že to jaderná elektrárna by musela bouchnout, aby zemřeli všichni Evropani.

Už jsem slyšel názor od jednoho zastánce jádra, že obětí po výbuchu Černobylu je překvapivě málo, na druhé straně lze najít názory, že obětí bylo několik set tisíc lidí. Oba názory jsou extrémní. Svým vyjádřením, že při výbuchu jaderné elektrárny zemřou všichni obyvatelé Evropy se však pan Penc dostal na první místo v žebříčku protijaderného extremismu.

Také jsem se pana Pence ptal, odkud má informaci, že jsme měli na Temelíně „dva a půl tisíce odchylek, zastavení těch bloků“. To je totiž zcela fantastické číslo a řádově převyšuje i počty rakouských odpůrců atomu.

Je pravda, že se na Temelíně stále nedaří tak, jak by se dařit mělo. Za rok 2006 oba bloky vyrobily 12 021 121 MWh. Měl jsem na Silvestra noční směnu, a tak jsem měl i možnost sledovat, kolik se těch megawattu do půlnoci přesně „nasype“. 12 TWh je slušná porce, do budoucna však musí oba bloky přidat.

Hlavním důvodem, proč není Temelín stále ideální fabrikou, je především tak zvané „banánové“ palivo. Prohýbá se víc, než by mělo. Už koncem ledna bude první blok odstaven na mimořádnou výměnu paliva a do reaktoru půjde cca 40 nových palivových souborů, které budou mít upravenou konstrukci. Budou tužší.

Jak říkám, není to stále to pravé ořechové, ale dva a půl tisíce odchylek? Chtělo by to získat si alespoň pár základních informací… Rakušani mají napočítáno 99 poruch a jim se nedá upřít, že by toto číslo záměrně zmenšovali. To, co říká pan Penc, je to prostě nesmysl stejný, jako liduprázdná Evropa po výbuchu jaderky.

Pan Penc se zmiňuje i o odpadech, vývozech energie, o rezatém reaktoru. Ano, odpady (myšleno zde použité palivo, což ale není odpad) jsou problémem, ale podle mého názoru spíš z toho hlediska, jak je dále co nejlépe využít za co možná nejrozumnější peníz. Ale je to věc názoru!

Problémem není ani rezatý reaktor. Ano, stalo se, že byl dvakrát politý vodou s obsahem kyseliny borité, ale opět byl dokonale vyčištěn. Vloni v létě se dokonce přijela na Temelín podívat nejvyšší Jihočeská matka paní Wittingerová. Říkala, že má spolehlivý zdroj z elekrárny, který tvrdí, že na druhém reaktoru nepůjdou povolit šrouby (kvůli rzi). Kolegové ji vzali na reaktorový sál a před jejím zrakem vyšroubovali jeden svorník a jeřábem vytáhli šroub před Matku. Žádný problém, žádná rez. Ale chtít, aby na tiskové konferenci řekla, jak to ve skutečnosti vypadalo?… (Zajímavé informace o palivu i rezatém reaktoru jsou na www.sujb.cz)

Vraťme se však k panu Pencovi. Jeho zmínka o tom, že Temelín nepotřebujeme, když vyvážíme, je poměrně starý argument. Tak jen krátce. Pokud bychom přestali vyvážet, nebudou odstaveny jaderky, ale dražší klasiky, Ty, které jsou dál od dolů. Podíváme-li se na měrné náklady, není prostě o čem mluvit.

Daleko větší problém nastane za pár let, až začneme dovážet. Tedy pokud se podaří Straně zelených prosadit do vládního programu své ideály…

Co na závěr? Co jiného, než se vrátit na začátek článku k tomu českému přísloví. Pan Penc je – předpokládám – odborníkem, pokud jde o chov koziček. Nemám důvod o tom pochybovat a protože se v této odbornosti vůbec nevyznám, dál to nekomentuji. Problémem pana Pence je však to, že mluví i o „voze“, aniž by o něm cokoliv věděl. Uvědomím-li si, že takovéto informace o energetice a konkrétně o té jaderné má člověk, který byl před volbami nejvyšším „zeleným“ v Královéhradeckém kraji a že energetika je jedním ze stěžejích programových bodů zelených…. Tak to nám pomáhej Pán Bůh!

P.S.: V dopisu jsem panu Pencovi po svých otázkách několikrát psal, že nemusí odpovídat. A on mi tedy neodpověděl. Co by taky měl psát?

Jihočeští taťkové