24.4.2024 | Svátek má Jiří


EKOLOGIE: Klimatické odpustky

11.1.2011

Čas od času neškodí trochu se zamyslet nad světem kolem sebe. Někdy vás k tomu přivede i tak banální věc, jako je lahev vína.

V zastrčeném obchůdku v Dejvicích jsem si nedávno koupil chilský merlot. K svému zděšení jsem ale doma na zadní etiketě našel drobnou anglickou poznámku: „Uhlíkově neutrální doprava – udělejte zelenou volbu, abyste chránili životní prostředí.“ Víno mi zhořklo v ústech. Copak se zelené žvásty musejí cpát už i do chlastu?

Newspeakový termín „uhlíková neutralita“ úzce souvisí s neprokázanou teorií, podle níž je lidstvo odpovědné za globální oteplování. To prý totiž způsobují naše skleníkové plyny – především oxid uhličitý (CO2). Oteplovací ideologové vymysleli, že prý se jeho vypouštění dá omezit takzvanými offsety. Česky řečeno jde o novou formu středověkých odpustků.

Když jste před reformací katolické církve někoho zabili, znásilnili nebo okradli, mohli jste svůj ‚hřích‘ odčinit zaplacením přesně stanoveného poplatku do kostelní pokladničky. Farář se pak za vás pomodlil a bylo vám odpuštěno. Tohle pokrytectví kritizoval mistr Jan Hus a další reformátoři. Uhlíkové offsety jsou bizarní a pokrytecké úplně stejně. Jde o dobrovolné poplatky za rozmařilý životní styl, kterým obyvatelé Západu údajně produkují nadměrné množství skleníkových plynů.

Dejme tomu, že teď v zimě letíte na dovolenou do Thajska. Je změřeno, že Boeing 777 za hodinu letu vyprodukuje 0,6 tuny CO2 na pasažéra. Vaše doprava do Bangkoku a zpátky tedy uvolní asi deset tun skleníkového plynu. Abyste tento hřích odčinili a byli zase ‚uhlíkově neutrální‘, stačí zaplatit někomu, kdo těch deset tun CO2 naopak z atmosféry odstraní. Třeba tím, že vysází pár stromů, které CO2 pohlcují a zabudovávají ho do dřeva. Nebo tím, že váš poplatek investuje do ‚zelené‘ elektrárny na biomasu v Indii, případně do programu na zachytávání metanu z kravského hnoje v Mexiku. Řada leteckých společností už dnes takové ‚uhlíkové příplatky‘ nabízí k ceně letenky. Zatím je to dobrovolné, časem to prý bude povinné. Tímto způsobem se prý ale dají snadno odčinit i jiné západní ‚rozmařilosti‘. Máte terénní auto s vysokou spotřebou? Sprchujete se dvakrát denně teplou vodou? Viny se snadno zbavíte díky specializovaným firmám, které s offsety obchodují.

Ekologičtí aktivisté se v otázce offsetů rozštěpili na dvě skupiny. Jedna tvrdí, že je to pitomost, a navíc nebezpečná. Umožňuje nám totiž chovat se s čistým svědomím stejně rozmařile jako dosud, aniž bychom se v zájmu ochrany klimatu jakkoli uskromňovali. Britský aktivista George Monbiot například spočítal, že ‚klimatický hřích‘ za celý rok ježdění autem se dá odčinit za poplatek pouhých 20 liber (563 Kč, Selling Indulgences). To je ale zjevný nesmysl. Bohatí prostě utrousí pár haléřů a koupí si za ně pocit, že to se světem myslí dobře…

Uhlíková neutralita navíc podle Monbiota často slouží jako marketingový trik. Automobilka Land Rover svým zákazníkům nabízí, že offsetuje prvních 75 000 kilometrů, které ujedou s jejím terénním autem. Offsety tak paradoxně pomáhají zvyšovat prodej aut s vysokými emisemi skleníkových plynů.

Stejně trapně to funguje i v případě mého chilského merlotu. Pravověrný ekologista prostě nemá co pít víno z druhé strany zeměkoule! Má chlastat líh z brambor, které si sám vypěstuje za domem. A vlastně nemá vůbec co chlastat, protože oxid uhličitý se uvolňuje už při samotném kvašení alkoholu…

Navíc se ukazuje, že offsety většinou nefungují. Řada projektů na zachycování uhlíku by vznikla tak jako tak i bez vašich peněz (pokud někdo sází les, dělá to spíš kvůli dřevu než kvůli skleníkovým plynům). Jiné projekty zase mají přímo perverzní důsledky. Před zalesněním národního parku Mount Elgon v Ugandě byly z pozemků vyhnány stovky rodin vesničanů, které navíc ostraha parku zmlátila a zabavila jim dobytek (Mount Elgon - Tree Planting and Land Rights). To vše v zájmu boje proti globálnímu oteplování.

Dochází i k jasným podvodům. Když v roce 2002 britská skupina Coldplay vydala album A Rush of Blood to the Head, slíbila, že bude offsetovat jeho údajný dopad na životní prostředí. V jižní Indii nechala prostřednictvím firmy Carbon Neutral vysadit 10 000 mangových stromů. Do projektu zatáhla i fanoušky, kteří měli tučnou finanční podporou ‚lesa Coldplay‘ přibrzdit globální oteplování. Za pár let se ale ukázalo, že indickým farmářům za zavlažování vysazených stromů nikdo neplatil, takže je nechali uschnout. Kde skončily vybrané peníze, nikdo netuší (How Coldplay's green hopes died in the arid soil of India).

Druhá skupina ekologických aktivistů na uhlíkových offsetech závratně bohatne. Učebnicovým příkladem téhle vychcanosti (omlouvám se, ale jinak se to říct nedá!) je ‚apoštol oteplovací církve‘ Al Gore. Jeho firma Generation Investment Management (GIM) je totiž na prodejce ‚odpustků‘ finančně napojena (Gore's 'carbon offsets' paid to firm he owns). Čím víc nás tedy bude ‚nepříjemný Al‘ strašit údajnou klimatickou katastrofou, tím větší vinu budeme cítit, tím víc offsetů nakoupíme a tím víc peněz poteče na Goreovo konto. A vlastně je to logické. Gore je přece velekněz zelené církve. Kdo jiný než on by tedy měl vybírat odpustky?

Proč ale vlastně offsetovat jen skleníkové plyny? Pokud se můžeme uhlíkovými odpustky vykoupit z ekologických ‚šlápnutí vedle‘, proč totéž neudělat i s jinými ‚hříchy‘? V září 2007 si z toho udělal legraci největší americký deník USA Today (Offset away our guilt). K vykoupení nabídl například:

Nevěrové offsety. Zahýbáte manželce nebo přítelkyni? Zaplaťte monogamnímu páru či mnichovi, který žije v celibátu, a začněte díky tomu ‚nevěrově neutrální‘ život.

Špekové offsety. Cpete se a tloustnete, ale nechcete se omezovat v jídle, a navíc jste líní cvičit? Zaplaťte trenérovi z fitka, aby cvičil za vás, a taky africkému dítěti, aby za vás hladovělo. I když budete kynout, oni budou hubnout. Ve výsledku tedy budete ‚špekově neutrální‘.

Masové offsety. Je vám líto, že řezník kvůli masu zabíjí zvířata, ale nechcete se vzdát lahodného guláše a krvavých stejků? Zaplaťte kršňákům nebo jiným vegetariánům, kteří jedí jen zeleninu. Rázem jste ‚masově neutrální‘ a vaše vina je pryč.

Opravdu ale můžete zastavit globální oteplování jen tím, že si koupíte ‚uhlíkově neutrální‘ víno? Samozřejmě, že ne – je to jen hloupá móda amerických celebrit. Nenechte se vysmát a nekupujte zboží, které vás citově vydírá!

(Psáno pro Maxim)