26.4.2024 | Svátek má Oto


EKOLOGIE: Jaderná elektrárna na Ostravsku asi nezbytná

1.3.2010

Jedna z mnoha směrnic EU zpřísnila limity na hodnoty polétavého prachu v ovzduší. Polétavý prach, hygienicky závažná škodlivina, se dělí na hrubé částice odlučované elektrofiltry a drobné mikronové částice, pro jejichž zachycování zatím není účinné technické řešení. Přes řadu upozorňování si poslušná ČR nevyjednala přes jisté dopady žádné přechodné období. Je proto lepší vyvolávat paniku bez možnosti řešení a čekat pouze na to, až vše vítr rozfouká?

V současné době inverzních stavů jsou limity překračovány v Moravskoslezkém kraji, ale i v jiných oblastech, o kterých se nemluví. V zapeklité situaci vyvstává problém, co s prachem dělat. Navrhované řešení v novele zákona o ovzduší spočívající v kontrole domácích topenišť je opět jedním z nedomyšlených nesmyslů. Spalování nežádoucích paliv by bylo nutné prokázat pouze finančně náročným měřením. Nejsou však žádné limity omezující spalování v rodinných domcích a určitě nemohou být vyhlášeny. Vizuální kontrola papírky na měření tmavého kouře je hrubě orientační a nic nevyřeší. Rovněž tak zónování vjezdů autodopravy ve městech obyvatelům nepomůže, pouze přenáší celkové emise z motorových vozidel do jiných ulic.

Pokud má připravované výjezdní zasedání vlády něco vyřešit, pak je pouze jediná cesta. Vymyslet a instalovat nové technologie za miliardy, které všude chybějí. Významnou možností je garantovaná a dlouhodobá účast státu při smysluplných dotacích na přechod domácností na topení elektřinou. Ovzduší na Ostravsku by bylo okamžitě bez zplodin. K projektu je nutná výstavba nového jaderného zdroje v nejbližším časovém intervalu, umožňující snížit cenu elektřiny na výhodnou úroveň. Tomu ovšem brání zelenými politicky nedomyšlená a byrokratická legislativa. Bez její změny se zde ovzduší o mnoho nezlepší.

Opomenu diskutabilní opatření zastavování výroby v průmyslových a energetických podnicích nebo její přemístění do rozvojových zemí. Vládu čeká složitý úkol. Každé jiné řešení přinese pouhé vyhození 400 tisíc korun potřebných k uspořádání zasedání.

LN, 24.2.2010