20.4.2024 | Svátek má Marcela


EKOLOGIE: Další hurá akce?

2.9.2009

Luxusu svítit si obyčejnými žárovkami se Evropané brzy budou muset vzdát. Unijní směrnice platí, aniž by někdo zodpovědně prozkoumal, co na ni řekne lidské oko. Přirozeně je zvyklé na světlo slunce, hvězd, loučí, svící, petrolejek a žhavých vláken žárovek a nyní přichází revoluce v podobě bouřky ve skle, kdy lidské oko musí strpět tisíce výbojů plynu ve zlomku času.

Pokrok nezastavíš, ale skutečně musí staré dobré žárovky vyhánět z domovů nějaké předpisy? Jsou-li zářivky tak skvělé a hospodárné, přijdou na to lidé přece sami. Ale zatímco Edisonovy žárovky nepřežijí v unii rok 2012, vesele se staví budovy požírající kvanta energie po celý rok. Ze zimního vytápění se v nich plynule přechází ke klimatizaci, aby se lidé v moderních monstrech během léta neutopili ve vlastním potu. Je dobře, že nikdo - ani Brusel - zatím nediktuje, že se musí stavět výhradně energeticky úsporné domy, i když i tady by se pro ně daly najít argumenty, podobně jako u osvětlení. U obou má přece platit, že pořizovací náklady jsou podstatně vyšší, ale ty se při provozu několikrát vrátí.

Kdo dnes může odpovědně říct, že se zářivky nestanou další z hurá akcí, podobně jako biopaliva? Skutečně je vše domyšlené a nedostaví se pozdě prozření, k němuž došlo u biopaliv? Když už se rychlík s jejich náloží řítí, svět zjišťuje, že si u nich naběhl, že jde zase jen o peníze. Místo snižování emisí skleníkových plynů vede celosvětové vzhlédnutí v biolihu a bionaftě ke znásilňování přírody.

A též první antiekologický efekt z úsporných zářivek se už projevuje - „zelené“ žárovky poškozují životní prostředí a zdraví lidí v Číně. Britský deník The Sunday Times nedávno napsal, že vysoká poptávka po zářivkách obsahujících rtuť prudce zvyšuje jejich výrobu, což vede k opětnému otevírání dolů na rtuť. Daní za evropské snížení emisí má být zničené zdraví Číňanů. List uvedl, že velký počet dělníků z továren na zářivky má z manipulace s toxickou látkou otravu. Dokumenty vydané čínským ministerstvem zdravotnictví označují riziko otravy rtutí v těchto fabrikách za rostoucí nebezpečí pro veřejné zdraví. U stovek zaměstnanců v zaostalých provozech prokázaly testy nebezpečně vysoké hodnoty obsahu rtuti v těle a mnozí se museli léčit v nemocnicích, upozornil britský deník. A Velká Británie, horlivá v prosazování kompaktních zářivek, jich dvě třetiny dováží z Číny.

Lidé se učí pořád, a někdy přijdou takové lekce pěkně draho. Po druhé světové válce se úroda před hmyzími škůdci začala zachraňovat pomocí DDT. Až časem se zjistilo, že přípravek umí pořádně zatočit také s hlodavci a následně s dravci. Po 20 letech se přišlo na to, že DDT má negativní dopady na lidské hormony a plodnost, teprve za 40 let bylo jeho použití ve většině zemí světa zakázáno.

Co když se časem ukáže, že ekologické přínosy ze zářivek se setřou poté, co dožijí a mají se ekologicky likvidovat? Všemožné předpisy sice diktují, jak naložit s takto nebezpečným odpadem, ale... Když obyčejného člověka nelze pokutovat za odložení vysloužilé zářivky s toxickou rtutí kamkoliv, nedělejme si iluze, že vše poběží tak čistě, ekologicky.

Týdeník EURO 34/2009