24.4.2024 | Svátek má Jiří


EGYPT: Zpráva na první stránku

9.8.2016

Za normálních okolností by ta zpráva na první stránku či mezi tzv. otvíráky skutečně patřila. V českém mediálním prostředí nikoli.

Vzpomínáte na televizní zpravodajství ze 14. prosince 2003? V Bagdádu předstoupil před novináře americký administrátor pro Irák Paul Bremer a pronesl větu, na kterou čekaly miliony: „Ladies and gentlemen, we got him!“ (Dámy a pánové, máme ho!). O den dříve byl dopaden diktátor Saddám Husajn. Zpráva na první stránku.

Když Američani dostali Usámu bin Ládina (2011), byla to také zpráva na první stránku. Taktéž, podaří-li se eliminovat jakéhokoli lídra teroristické organizace Islámský stát. Vždy je to zpráva na první stránku.

O to víc překvapí, jak málo zájmu vyvolala informace, která přišla 4. srpna z Egypta. Tamní ozbrojené síly oznámily, že při protiteroristické operaci na severovýchodě Sinaje byl zabit Abu Doaa al Ansari, hlava teroristické organizace Ansar Beit al Maqdis, která v listopadu 2014 přísahala věrnost Islámskému státu a stala se jeho sinajskou provincií. Zejména v oblasti, kde měl být Ansari zlikvidován, tedy ve městě Al Ariš a jeho okolí, vedou egyptské vládní síly několilaletý boj s teroristy, který zintenzivnil po pádu islamistického prezidenta Mursího. Věc má i jeden neblahý turistický aspekt: právě kvůli řádění zločinců z Ansaru Beit al Maqdis je pro návštěvníky z bezpečnostních důvodů uzavřena destinace Taba, jedna z nejkrásnějších v Egyptě.

Pokud je tomu skutečně tak, a Ansari už není mezi živými zločinci, patří egyptským bezpečnostním silám velké uznání. Proč ale ten nepřehlednutelný náznak pochybností, podmiňovací způsob v textu?

Protože zpráva o smrti šéfteroristy nebyla kromě egyptských armádních zdrojů potvrzena nikým jiným. Vůči tomu lze namítnou, jak by něco takového, vzhledem k povaze celé věci, mohlo být potvrzeno nezávislými prameny? Dost obtížně. Jediný, kdo by do celé věci mohl vnést světlo, je samotný Islámský stát, pokud by smrt svého regionálního vůdce potvrdil. To se zatím nestalo.

Jak navíc referuje web deníku Independent (5/8), jistý problém představuje i jméno zabitého lídra, podle této zprávy dosud neznámé. Spekuluje se o tom, že jde o jméno krycí (nom de guerre), jak je u teroristů obvyklé. Jaká je ale jeho skutečná identita? Proč ji úřady nezveřejnily?

Egyptský expert na tzv. sinajské povstání Muhammad Sabry Independetu řekl, že je to vážně trapná situace, když úřady neposkytly veřejnosti (skutečné) Ansariho jméno. Podle jeho mínění to vrhá značné pochybnosti o jeho proklamované identitě, jakož i jeho údajné smrti.

Je to ovšem tvrzení proti tvrzení. Nehledě k tomu, že pokud jde o jméno teroristického vůdce, byla v Independentu použita formulace, že „se má za to“, že jde o pseudonym a že jeho skutečná identita nebyla zveřejněna (the name is believed to be a nom de guerre and the man’s real identity has not been made public). Je to pravda? Nevíme.

Zatím jediným zdrojem této zprávy je oficiální facebookový účet brigádního generála Mohammeda Samira, tiskového mluvčího egyptských ozbrojených sil (obr. níže) v arabštině, z níž vychází jak egyptská, tak zahraniční média. V textu je jméno teroristy uvedeno v závorce (viz šipku), přičemž je uvedeno, že se tak jmenoval.

Osobně nevidím důvod, proč by armádní mluvčí v této věci mystifikoval veřejnost. Postrádám smysl takové mystifikace. Můj závěr je proto ten, že ať už šlo o krycí jméno či nikoli, při perfektně provedené operaci byl zlikvidován jeden z klíčových zločinců v oblasti a spolu s ním i pětačtyřicet dalších teroristů, jakož i spousta jejich arzenálu – zbraně, střelivo a skladované výbušniny.

A to je bezesporu ze Sinaje dobrá zpráva. Hodící se na první stránku.

samir

Facebooková stránka mluvčího egyptských ozbrojených sil přinášející zprávu o smrti šéfa sinajských teroristů.

TIP: Navštivte moře, o němž J. J. Cousteau řekl, že je místem zázraků.
Odkaz: http://www.flickr.com/mrstejskal

Stejskal.estranky.cz