23.5.2019 | Svátek má Vladimír


EGYPT: Zatýkání Izraelců pokračuje

2.1.2013

Je konec roku a antisionistická špionománie v revolučním Egyptě neskončila. V pátek byl za nejasných okolností zatčen další izraelský občan – Andrej Pašničikov. Moc se o tom neví. Je to mladý muž, 25 let, který nepochází z pohraničí, ale z města Bat Yam, což je prakticky předměstí Tel Avivu. Zatkli ho v pátek 28. prosince a neví se proč. Neví se ani, zda ho zatkli na Sinaji nebo ve vnitrozemí. O jeho zadržení se ví až od neděle, kdy mu bylo dovoleno zatelefonovat matce.

Dosavadní zkušenosti s podobnými případy nejsou dobré. Od revoluce jsou v zemi živé antiizraleské vášně, které vedly i k spontánnímu stíhání nejrůznějších turistů coby špionů. Neznámější obětí je Ilan Grapel, který byl zatčený pro špionáž v roce 2011 a bez obžaloby i rozsudku seděl ve vězení šest měsíců, Nakonec byl osvobozen jen díky tomu, že Izrael propustil výměnou 25 vězněných teroristů.

Nicméně Grapel dopadl ještě dobře, zřejmě proto, že měl i americké občanství. Hůř na tom jsou Ouda Tarbin a jeho bratranec Edi Sulejman, dva beduíni z Izraele, kteří byli zatčeni už v letech 1999 a 2000. I oni byli obviněni ze špionáže. O Tarbinim se ví, že ho usvědčili na základě vynuceného svědectví jeho bratrance Sulejmana, ale čím byl usvědčen Sulejman, se nikde nepíše. Tarbin dostal 25 let "natvrdo" a pořád sedí. Známý je i případ Azzama Azzama, který byl vězněn v Egyptě od roku 1996 do roku 2004.

Není se čemu divit, protože se bavíme o zemi, kde muslimští duchovní v minulosti schvalovali útoky na izraelské turisty s odůvodněním, že jsou to všichni potenciální vojáci, protože v Izraeli je vojenská povinnost. Tento argument ospravedlnil i útoky na ženy, protože i ty slouží v izraelské armádě. V minulosti došlo v Egyptě k několika útokům na izraelské turisty, i když celkově mezi oběťmi egyptského teroru převažují spíše cestující z Evropy.

Například při krvavém útoku na turisty v Luxoru roku 1997, při němž zemřelo 62 lidí, nebyl zabit asi žádný Izraelec. Mezi oběťmi útoku na letovisko Sharm el-Sheik byl pouze jeden Izraelec, zato spousta občanů západoevropských zemí. Naproti tomu se Izraelci stali cílem útoku v letovisku Ras Burqua na Sinaji v roce 1985. V roce 1990 napadali teroristi autobus s izraelskými turisty, při kterém zemřelo víc lidí než v nedávném atentátu v bulharském Burgasu. Při bombovém atentátu na turisty v hotelech na Sinaj roku 2004 zemřelo 12 Izraelců. V říjnu letošního roku zatkla egyptská policie další skupinu ozbrojenců, která chystala ozbrojený útok na západní turisty na Sinaji.

Takže pokud se chystáte v novém roce do Egypta na dovolenou, šťastnou cestu...

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.