25.4.2024 | Svátek má Marek


EGYPT: Všude je něco

23.5.2015

Tak třeba v České republice: mluvčí prezidenta má za to, že výška člověka (od vrcholu lebky k chodidlu, resp. naopak) je totéž, co nadmořská výška člověka.

Nejsem si jist, že by s tímto pojetím uspěli žáci u tabule na základní škole. Ale kdo vi?

Jiří Ovčáček dále naznačil, že 193 cm („nadmořská výška“ US státního tajemníka Kerryho) minus 187 cm („nadmořská výška“ prezidenta Zemana) rovná se pět centimetrů. Netvrdím, že nemůže mít pravdu (když jsem já navštěvoval základní školu, matematická aplikace „výpočet hrbení se před vládcem Kremlu“ do osnov zahrnuta nebyla), nicméně můj Electronic Calculator zn. Vector sveřepě trvá na tom, že 193 minus 187 rovná se šest. Zkoušel jsem to třikrát – a pokaždé mi vyšlo šest. Slabou baterkou to být nemůže, protože kalkulačka je vybavena fotobuňkou a při této subtrakční matematické operaci byla umístěna přímo pod jasným tokem světelných paprsků.

Docela jiná témata řeší někteří Egypťané. V těchto dnech se do centra pozornosti dostala Donia Massoudová (Masúdová), takto rodačka z Alexandrie, od teenagerovského věku tak trochu rebelka (odchod od rodiny na vlastní pěst do Káhiry) a dnes uznávaná etnozpěvačka a herečka.

Tady si musíme říci, jaký je rozdíl mezi tím, když se někdo hlásí k ateismu v ČR a když někdo veřejně vyjádří totéž přesvědčení v zemi pyramid. Rozdíl je zásadní. V českých zemích se nestane nic (tomu člověku už vůbec), v Egyptě může skončit v kriminále (viz níže).

Dát veřejně najevo, že nejsem tak úplně srozuměn s existencí Boha, vyžaduje tudíž jistou dávku odvahy – a takovýto odvážlivec aby se raději pakoval ze země, nechce-li si zapakovat do malého zavazadélka kartáček na zuby před cestou do věznice. Ne že by všichni egyptší ateisté nutně skončili za katrem (tamní úřady jich evidují kolem devíti stovek – z národa čítajícího na 85 milionů údů obého pohlaví), leč jeden nikdy neví.

Vraťme se ale k Donie. Ta si pořídila na záda kérku s lehce provokativním nápisem v arabštině (viz obr. níže), který média překládají jako “My heart’s feud is with God.” (Volně: Mé srdce je znesvářené s Bohem.)

Je to rebelské, ale co to může znamenat? Ledacos. S Bohem se v dějinách svářel například Mojžíš na Sinaji. Donia by mohla mít dejme určitý problém s jistými pravidly islámského náboženství (předpokládejme, že v egyptském kontextu oním Bohem myslí Alláha) – a nemusí to hned znamenat, že se přiklání k ateismu. Logicky vzato by tomu tak ani nemělo být, neboť jsem-li s někým ve sporu, uznávám jeho existenci.

Nabízí se ovšem i jiná interpretace. Některá média (např. Cairo Rush) z textu kérky usuzují, že zpěvačka tím buď naznačuje, že je ateistka, anebo přinejmenším že nevyznává ani jedno z „náboženství Knihy“, tj. ani islám a ani křesťanství nebo judaismus.

Ať tak či onak, dost si proti sobě popudila fanoušky, neboť ti v absolutní většině ateisty nejsou a celé to považují za značně nevhodné, řečené mírně.

Pozoruhodný názor vyjádřil hostitel jedné show Amer Tamir, když prohlásil: „Jsem proti tomu co udělala, nicméně ona má svobodu dělat si co chce, stejně jako já mám svobodu být muslim, křesťan, budhista nebo dokonce ateista.“ (I’m against what she has done, however, she’s free to do whatever she wants, just as I am free to be a Muslim, Christian, Buddhist or even an atheist.)

Tak by tomu sice mělo být, ovšem důležitější je, co na to tamní úřady, přesněji orgány činné v trestním řízení. Některé hlasy sice říkají, že v Egyptě ateistou být lze, ovšem má to háček. Ateismus rovná se popírání existence Boha, což lze vykládat jako rouhačství (blasfemie). Nejen že lze, ale také je tak z právního hlediska ateismus nejednou interpretován, jak připomíná Guardian (viz obr. níže). V článku tohoto britského listu je uvedeno několik případů z relativně nedávné doby (někteří obžalovaní byli naštěstí souzeni v nepřítomnosti):

- Karia A. M. Al Banna/leden 2015 … odsouzen jako ateista za blasfemii ke 3 letům vězení

- Karam Saber/červen 2014 … odsouzen na pět let za sbírku povídek „Kde je bůh?“

- Roman M. Saad, koptský křesťan/červen 2013 … rok vězení za „zesměšňování“ Koránu

- Alber Saber, bloger/prosinec 2012 … 3 roky za blasfemii kvůli vytvoření webu „Egyptští ateisté“

Před fotokolekcí ještě osobní slovo autora:
Ačkoli sám se považují za věřícího člověka, nedomnívám se, že trestání ateistů je cesta, jak je přimět k přemýšlení o Boží existenci, případně ke změně postoje. Nedokážeme-li jako lidé uznávající existenci Boha o tomto ateisty přesvědčit, musíme je nechat žít svobodně ve svobodné společnosti – a nikoli je za tento (podle našeho názoru) blud trestat. Stejně tak ovšem očekáváme, že oni budou naše přesvědčení (víru) o Boží existenci respektovat a nebudou se nám za to posmívat (jak jsme si toho hojně užili v éře komunismu, kdy jediným preferovaným „náboženstvím“ byl vědecký ateismus).

Úplně na konec: jak patrno, všude je něco. My máme problém s tím, jak si počíná a jak toto své počínání vysvětluje Hrad, v Egyptě mají problémy ateisté, v Severní Koreji zase ministři obrany, když usnou při vojenské přehlídce...

Foto:

Massoud 1
Massoud 2
Massoud 3

Stejskal.estranky.cz