26.4.2018 | Svátek má Oto


EGYPT: USA udělaly chybu

26.3.2014

Loni (2013) v říjnu jsem na svém blogu publikoval článek, který o pár dní později (14/10) převzal i prestižní internetový deník Neviditelný pes. Měl titulek Egypt: USA dělají chybu.

Obsahoval můj názor na tehdejší rozhodnutí Spojených států zmrazit pomoc Egyptu (560 mil USD) a zastavit dodávky vojenské techniky. Jako důvod uvedl State Department krvavé potlačení demonstrací organizovaných na podporu svrženého islamistického prezidenta Mursího.

Napsal jsem:

Obávám se, že v současné chvíli dělají Američané chybu. Egypt potřebuje podporu, neboť vede válku s destrukčními živly, jejichž vítězství by bylo pro Zemi na Nilu krajně neblahé. A nebylo by přínosné ani pro samotné USA.

Tehdy jsem měl za to, že to byla chyba. Názor jsem nezměnil. Sleduji vnitropolitické dění v Egyptě a cestu prozatímního režimu k demokracii dost podrobně na to, abych mohl zopakovat: ano, byla to chyba.

(Cosi pozitivního na tom nicméně bylo, byť je to z jiného soudku, leč připomneout to musím: tímto počinem Spojených států byli jejich levicoví odpůrci usvědčeni ze lži. Jak se ukázalo, na prvním místě v politice Washingtonu nestojí zájmy "vojenkoprůmyslového komplexu", rozumí se byznys se zbraněmi, ale to, čemu se mnozí cyničtí pragmatici posmívají, totiž západní hodnoty, byť v tomto případě byly uchopeny za nesprávný konec. Ale to byla jen poznámka na okraj, přesněji v závorce.)

Američané měli od sesazení Mursího (v Egyptě tomu říkají revoluce z 30. června) nový režim podpořit, nikoli svoji podporu utlumit. Podobně pošetile se zachovala i Evropská unie.

Mezitím se stalo to, co se stát muselo. Do médií pronikaly zprávy o jistém sbližování Káhiry s Moskvou i ve vojenské oblasti. V únoru byl u Putina egyptský ministr obrany a armádní šéf polní maršál Sisi.

A dnes (23/3) publikoval káhirský server Ahramonline zprávu, která mě inspirovala k napsání tohoto článku.

Ministr vnitra káhirské vlády Mohamed Ibrahim novinářům řekl, že Egypt zvažuje dovoz zbraní z Ruska. Mezi oběma zeměmi se vedou rozhovory na toto téma ve snaze dorovnat egyptské zbaňové manko, které vzniklo díky zmrazení dodávek z USA a EU.

To jsou přesně ty vlastní góly, které by si Západ dávat neměl. Putin není tak útlocitný (a dění kolem Krymu jsou toho nejnovějším děsivým důkazem), aby před vojenským byznysem s politickým přesahem upřednostnil zkoumání legitimity adresátů ruských zbraní. Maršála z Káhiry přijal v únoru bez mrknutí oka se všemi poctami přesto, že Sisi "zametl" loni v létě s legitimním prezidentem Mursím stejně jako "majdanovci" v Kyjevě s legitimním prezidentem Janukovyčem.

Inu, když dva dělají totéž …

Věřím, že kdyby v roce 2012 nevyhrál US prezidentské volby demokrat Barack Obama, ale republikán Mitt Romney, podobnou chybu by Spojené státy neudělaly. Tak snad příště.

Stejskal.estranky.czDiskuse


Z. Jaromír
2:51
26.3.2014

J. Kulišek
4:52
26.3.2014

J. Němec
9:12
26.3.2014

počet příspěvků: 5, poslední 28.3.2014 09:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.