20.6.2018 | Svátek má Květa


EGYPT: USA udělaly chybu

26.3.2014

Loni (2013) v říjnu jsem na svém blogu publikoval článek, který o pár dní později (14/10) převzal i prestižní internetový deník Neviditelný pes. Měl titulek Egypt: USA dělají chybu.

Obsahoval můj názor na tehdejší rozhodnutí Spojených států zmrazit pomoc Egyptu (560 mil USD) a zastavit dodávky vojenské techniky. Jako důvod uvedl State Department krvavé potlačení demonstrací organizovaných na podporu svrženého islamistického prezidenta Mursího.

Napsal jsem:

Obávám se, že v současné chvíli dělají Američané chybu. Egypt potřebuje podporu, neboť vede válku s destrukčními živly, jejichž vítězství by bylo pro Zemi na Nilu krajně neblahé. A nebylo by přínosné ani pro samotné USA.

Tehdy jsem měl za to, že to byla chyba. Názor jsem nezměnil. Sleduji vnitropolitické dění v Egyptě a cestu prozatímního režimu k demokracii dost podrobně na to, abych mohl zopakovat: ano, byla to chyba.

(Cosi pozitivního na tom nicméně bylo, byť je to z jiného soudku, leč připomneout to musím: tímto počinem Spojených států byli jejich levicoví odpůrci usvědčeni ze lži. Jak se ukázalo, na prvním místě v politice Washingtonu nestojí zájmy "vojenkoprůmyslového komplexu", rozumí se byznys se zbraněmi, ale to, čemu se mnozí cyničtí pragmatici posmívají, totiž západní hodnoty, byť v tomto případě byly uchopeny za nesprávný konec. Ale to byla jen poznámka na okraj, přesněji v závorce.)

Američané měli od sesazení Mursího (v Egyptě tomu říkají revoluce z 30. června) nový režim podpořit, nikoli svoji podporu utlumit. Podobně pošetile se zachovala i Evropská unie.

Mezitím se stalo to, co se stát muselo. Do médií pronikaly zprávy o jistém sbližování Káhiry s Moskvou i ve vojenské oblasti. V únoru byl u Putina egyptský ministr obrany a armádní šéf polní maršál Sisi.

A dnes (23/3) publikoval káhirský server Ahramonline zprávu, která mě inspirovala k napsání tohoto článku.

Ministr vnitra káhirské vlády Mohamed Ibrahim novinářům řekl, že Egypt zvažuje dovoz zbraní z Ruska. Mezi oběma zeměmi se vedou rozhovory na toto téma ve snaze dorovnat egyptské zbaňové manko, které vzniklo díky zmrazení dodávek z USA a EU.

To jsou přesně ty vlastní góly, které by si Západ dávat neměl. Putin není tak útlocitný (a dění kolem Krymu jsou toho nejnovějším děsivým důkazem), aby před vojenským byznysem s politickým přesahem upřednostnil zkoumání legitimity adresátů ruských zbraní. Maršála z Káhiry přijal v únoru bez mrknutí oka se všemi poctami přesto, že Sisi "zametl" loni v létě s legitimním prezidentem Mursím stejně jako "majdanovci" v Kyjevě s legitimním prezidentem Janukovyčem.

Inu, když dva dělají totéž …

Věřím, že kdyby v roce 2012 nevyhrál US prezidentské volby demokrat Barack Obama, ale republikán Mitt Romney, podobnou chybu by Spojené státy neudělaly. Tak snad příště.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


Z. Jaromír
2:51
26.3.2014

J. Kulišek
4:52
26.3.2014

J. Němec
9:12
26.3.2014

počet příspěvků: 5, poslední 28.3.2014 09:18

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.