25.4.2024 | Svátek má Marek


EGYPT: Prezident proti prezidentovi

1.1.2019

Ve středu 26/12 se objevili v soudní síni v Káhiře dva bývalí prezidenti Egypta. Mubarak jako svědek a Mursí jako obžalovaný. Druhý jmenovaný má na krku několik kauz; tato se týká organizovaného útěku vězňů v roce 2011.

Rozumí se během tzv. První revoluce, která sesadila Husního Mubaraka. Jde o opakovaný proces, v prvním dostal Mursí trest smrti, ale odvolací instance (kasační soud) verdikt zrušila.

O středečním svědectví některá česká média na internetu informovala. Já se zastavím u jednoho momentu, který akcentovaly portály egyptské a izraelské.

Jde o roli pašeráckých tunelů mezi Pásmem Gazy a Sinajem. Ačkoli Mubarak toho mnoho neřekl, protože v řadě otázek požádal o cosi jako zproštění mlčenlivosti, je z jeho svědectví je zřejmé jedno.

Z Pásma Gazy pronikly na Sinaj, tedy do Egypta, militantní živly (čti teroristé); těchto lidí bylo osm stovek a byli ozbrojeni. Pokračovali dále do Káhiry a tam se zapojili do diverzní akce – propuštění vězňů náležejících k islamistickým hnutím Hamas, Hizballáh a samozřejmě k Muslimskému bratrstvu. V tom se měl „zevnitř“ organizačně angažovat i Mursí, krátce předtím jako člen Muslimského bratrstva rovněž uvězněný. Porevoluční vyšetřovací a justiční orgány (myšleno po Mursího sesazení v roce 2013) došly k závěru, že všechny tři teroristické organizace na této akci spolupracovaly – využily chaosu a zmatků během První revoluce.

Toto v zásadě potvrdil i Mubarak.

Podle zprávy na egyptské portálu Ahramonline uvedl, že 29. ledna 2011 mu Omar Suleiman, (tehdejší šéf zpravodajské služby a během revoluce krátce také viceprezident - LS), řekl, že z Gazy na Sinaj proniklo na osm set militantů, ale neuvedl jejich národnost ani účel vstupu do Egypta. V dalším odstavci nicméně portál píše, že podle Mubarakova svědectví militanti zabíjeli policisty a demonstranty na káhirském náměstí Tahrír, vytvářeli v zemi chaos a umožnili útěk členů Muslimského bratrstva z vězení.

Izraelský server Times of Israel ve zprávě o téže věci sdělil, že podle Mubaraka na 800 ozbrojenců přišlo do Egypta z Pásma Gazy přes podzemní tunely za pomoci Mulimského bratrstva, načež exprezident dodal: „Vstoupili do Egypta přes Gazu a měli zbraně (...) Zamířili do věznic, aby propustili vězně patřící k Hizballáhu, Hamasu a Muslimskému bratrstvu.“

Ne že by to bylo něco nového, přesto ale tato informace vrhá poněkud jiné světlo na protimubarakovskou revoluci z ledna a února 2011. Důležité je mít na paměti, že v té době už v Pásmu Gazy vládla teroristická organizace Hamas, jejíž provokace a agresivita jsou trvalým zdrojem napětí mezi Pásmem a Izraelem, přičemž část mezinárodního společenství vytváří dojem, že viníkem tohoto napětí je Izrael (tím, že provádí sebeobrannou blokádu Pásma).

Nyní jsme si mohli znovu ozřejmit, že ze stejného semeniště pocházejí i živly, které se přiživily na První revoluci 2011, zneužily ji ke svým cílům a přispěly v cílenému chaosu v zemi, přičemž jejich aktivity k dobrému jménu zmíněné revoluce rozhodně nepřispěly.

Viděno zvenčí, jeví se to jako poněkud pikantní situace. Mubarak, sesazený díky První revoluci, stojí u soudu jako svědek proti Mursímu, který se díky První revoluci dostal k moci. Člověka mimoděk napadne, že se ta První revoluce nejspíš příliš nepovedla.

Stejskal.estranky.cz