25.4.2024 | Svátek má Marek


EGYPT: Odejít, nebo zemřít

1.3.2017

Zatímco česká cestovní kancelář EXIM Tours minulý týden (22/2) oznámila, že obnovuje lety do jihosinajského Šarm aš Šajchu, ze severu Sinaje prchají křesťané v obavě o holý život. A to doslova.

Je to jeden z paradoxů této doby.

Situace se vyhrotila poté, co sinajská odnož Islámského státu v neděli (19/2) zveřejnila video, na němž vyhrožuje, že bude útočit na obyvatele křesťanské víry. To se týká především těch, kdo žijí ve městě El Ariš.

Dvacetiminutová nahrávka nazvaná „Boj proti modloslužebníkům“ slibuje osvobození Káhiry a uvězněných teroristů, jakož i vystupňování vraždené kampaně proti křesťanům, v egyptském kontextu tedy především proti koptům.

Nejde o pouhé propagandistické proklamace.

Islámský stát se přihlásil k prosincovému (2016) sebevražednému útoku spáchanému na káhirský kostel sv. Petra a Pavla s třemi desítkami zavražděných koptů, především žen a dětí.

A teror pokračuje na severu Sinaje, kde je situace neudržitelná. Ve středu (22/2) byla u silnice v El Ariši nalezena těla dvou mrtvých koptů. Saad Hana (65) byl zastřelen, jeho syn Medhat (45) zaživa upálen, napsal server Ahramonline.

Izraelský portál Jpost.com v podrobném článku vycházejím ze zprávy agentury Reuters uvádí, že mezi 30. lednem a 23. únorem bylo na severu Sinaje teroristy zavražděno sedm křesťanů. Pět pomocí střelné zbraně, jeden byl sťat a jeden upálen (Medhat Hana).

Islámský stát pokračuje v realizaci své smrtící hrozby – a koptové se rozhodli z El Ariše odejít. Na západ do Ismailije ležící na africkém břehu Suezského kanálu. Říkají, že Islámský stát rozesílá on line seznamy smrti a vyvěšuje je na ulicích.

„Jméno mého otce je druhé na tomto seznamu, “ říká Munir Adel, prodavač zeleniny a dodává: „Přidán na něj může být kdokoli z křesťanů.“ Proto i s rodinou odešel. Stejně tak Rami Mina, majitel restaurace. „Nehodlám tu čekat na smrt, proto jsem podnik zavřel a město opustil. Ti lidé jsou nelítostní.“ Na mysli má teroristy, kteří dali obyvatelům na vybranou: Buď odejít, nebo zemřít.

Taková je realita života pod neustálou hrozbou, kterou představuje Islámský stát; realita života jinde než v Iráku a Sýrii, kteréžto země mají dostatečné mediální pokrytí. Kolik toho ale víme o situaci na severu Sinaje?

A co s tím dělá egyptská vláda? Bojuje se sinajskými teroristy jak se dá, vždyť od počátku protirežimního povstání na Sinaji, jehož vzestup se datuje do doby druhé revoluce (2013), která smetla islamistického prezidenta Mursího a od moci odstavila Muslimské bratrstvo, padly stovky egyptských vojáků a policistů. Jde ovšem o válku s rafinovaným nepřítelem a o specifický, svého druhu partizánský druh boje. O to je to celé komplikovanější. Stačí vzpomenout na Afghánistán a předtím Vietnam.

Ovšem prchající křesťané to celé posuzují jinak. Rezignovaně říkají, že bezpečnostní síly nejsou s to je ochránit a zhusta mají navrch teroristé. Zmíněný prodavač zeleniny Adel to vidí takto: „Vláda nedělá nic. Na Sinají není bezpečno, bezpečnostní síly dokonce neochrání ani sami sebe. Byl to jeden z jejich důstojníků, kdo nám řekl, ať odejdeme.“

Trpká slova zoufalých lidí žijících v chudém pouštním kraji. Beznaděj.

Server Ahramonline o víkendu napsal, že v sobotu (25/2) přijala anglikánská církev v Ismailiji 30 koptských rodin o 150 členech uprchlých z El Ariše, o které je nutné se postarat. Ubytovány byly v různých částech města včetně mládežnických hostelů. Další rodiny jsou na cestě.

V nastalé humanitární krizi se snaží pomáhat jak ostatní egyptské křesťanské církve, tak správa guvernorátu i vládní úřady v Káhiře.

Viděno ze středu Evropy, je to paradox. Obrazně řečeno, někteří z nás prožijí v příštích měsících na jihu Sinaje ráj na zemi. Zatímco jiní lidé, místní obyvatelé a nejen křesťané, prožívají o nějakých 350 kilometrů severněji peklo. Znamená to ze solidarity do Šarmu nejezdit? Nikoli. Čím více turistů, tím víc peněz do centrální pokladny - a tím silnější egyptský stát v boji s krvelačnými barbary.

Ostatně, není to tak špatná myšlenka – bojovat s terorismem tím, že pojedu na dovolenou. Zní to jako cynismus, ale ve skutečnosti je to pravda. Pravda o této podivné době.

El Ariš

Křesťané v El Ariši balí kufry a ocházejí. (Zdroj: Web Jpost.com)

Aktualizace

V neděli 26/2 bylo oznámeno, že stát se postaral o přístřeší pro celkem 118 koptských rodin, které opustily z obav o svůj život severní Sinaj. Rozděleny byly takto:

- 96 rodin našlo nový domov v Ismailíji

- 8 rodin v guvernorátu Kaljúbíja

- 12 rodin v guvernorátu Asijút

- 2 rodiny v Káhiře

Náklady na ubytování, vzdělání a zdravotní péči pro přesídlené rodiny ponese ministerstvo sociální solidarity.

Stejskal.estranky.cz