23.6.2018 | Svátek má Zdeňka


EGYPT: Jedna dobrá zpráva mezi řadou špatných

20.10.2014

Zatímco mezi Hamasem a Izraelem panuje příměří, na západě od Pásma Gazy, v blízkosti jeho hranic s Egyptem, pokračuje boj egyptských bezpečnostních sil s teroristy. Jde především o militanty z organizace Ansar Beit al Maqdis (E), jakési lokální Al Kajdy.

Ve čtvrtek (16/10) došlo k dalšímu z řady incidentů, které jsou na téměř denním pořádku. Patrolující vozidlo egyptské policie bylo v lokalitě El Masaeed (E) u Al Aríše napadeno střelou RPG (ruční protitankový granátomet). Výsledek: tři policisté přišli o život, sedm bylo zraněno. Ačkoli se k útoku nikdo nepřihlásil, má se zato, že byl dílem „Ansaru“.

Není proto divu, že šéf vojenského křídla této teroristické organice, Walid Waqued Attalah (E) , byl v Egyptě hledanou osobou č. 1. Použití minulého času je na místě: blízkovýchodní weby přinesly o víkendu zprávu, že byl v pátek dopaden. Nyní je vyslýchán egyptskou policií.

Egyptský server Ahramonline v informaci o Attalahově zatčení uvedl, že vojenský šéf teroristů je palestinského původu (jaké překvapení) a v době vlády islamistického prezidenta Mursího mu bylo uděleno egyptské občanství. Další z mnoha důkazů, jež ospravedlňují Mursího sesazení. Jednak je zřejmé, jací lidé se těšili přízni Muslimského bratrstva. A především – jakmile ochránce teroristů padl, sinajští teroristé z „Ansaru“ vyhlásili nové vládě válku. Přihlásili se k řadě útoků na egyptské bezpečnostní síly, jejich centrály a konvoje a dokonce k pokusu zavraždit loni v září ministra vnitra.

Sinajští teroristé jsou i nepřáteli turistů, neboť kvůli nim není možné navštěvovat tabskou riviéru.

Izraelský portál Jpost.com v článku na stejné téma napsal, že tato džihádistická skupina stojí také za raketovými útoky na jihoizraelský Eilat, jakož i za nedávným zavražděním (podřezáním) několika mužů na severu Sinaje podezřelých ze špionáže ve prospěch Izraele. Kromě toho: začátkem týdne objevila egyptská bezpečnost u Rafahu, ne daleko od izraelských hranic, velkou zbrojní skrýš zahrnující pět tun výbušnin a raketové komponenty.

Aktivity sinajských teroristů představují pro egyptskou vládu obrovský problém a také pro Izrael značné bezpečnostní riziko. Proto je zatčení Attalaha tak důležité.

Dodatek 19.10.2014

Dva egyptští armádní důstojníci, Mohamed Madždi a Islam Ahmed, zahynuli během včerejší (18/10) destrukce jednoho z pašeráckých tunelů, který byl vybudován v lokalitě Al Barahma na egyptské straně pohraničního města Rafah, jehož větší část se nachází v Pásmu Gazy. Dva vojáci záladní služby byli zraněni, další dva se pohřešují (zůstali uvnitř tunelu).

V této souvislosti je zajímavé číslo, které zveřejnila agentura MENA. Egyptské bezpečnostní síly od ledna 2011 zlikvidovaly 1813 - ne, to není překlep – tunelů vykutaných z Pásma na egyptskou stranu hranice. K čemu slouží, víme: k pašování nejen potravin a zboží, ale také zbraní a k pronikání teroristů na Sinajský poloostrov.

Další egyptští policisté zahynuli dnes u severosinajského města Al Ariš. Po výbuchu nastražené silniční bomby jich šest přišlo o život a čtyři byli zraněni.

Takový je obraz boje proti terorismu na egyptské straně barikády v tomto týdnu.

Stejskal.estranky.czDiskuse


J. Sinnreich
18:54
20.10.2014

M. Stuchlik
23:09
20.10.2014

J. Schwarz
8:45
20.10.2014

L. Křivan
7:40
20.10.2014

počet příspěvků: 11, poslední 21.10.2014 03:24

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.