25.4.2024 | Svátek má Marek


EGYPT: Co kazí prestiž země

7.12.2016

Z pohledu Západu justiční excesy. Je jich bezpočet. V našich médiích se o nich příliš nepíše a pokud ano, působí to někdy tak, že čteme rubriku Zajímavosti. Přitom jde o víc, než jen o „atraktivní“ téma.

Obrázek o tom, jak to v Egyptě chodí, si mohli Češi vytvořit při sledování tamního a tuzemského pohledu na kauzu Kramný. Egyptské úřady působily značně laxním dojmem. Spoléhat na něco takového ovšem nemohou aktéři trestního stíhání v jiných kauzách.

Nyní jen namátkou:

Z aktuálních případů je v těchto dnech v popředí zájmu dění kolem Ibrahima Halawy. Irský občan egyptského původu se v létě roce 2013, po druhé revoluci, při níž se dostal k moci maršál Sisi, zúčastnil promursíovských protestů. Nebyl to nejlepší nápad, leč stalo se. Byl zatčen a od té doby trčí v egyptském vězení – stále bez soudu. Intervence v jeho prospěch vycházejí naprázdno. Hrozí mu trest smrti, jak píše britský Independent. Nyní byl zveřejněn jeho dopis z vězení, v němž píše, že pokud zemře, přál by si, aby byl pohřben v Irsku.

Problémem v jeho kauze je děsivá realita, kterou pamatujeme z nedávné doby. Když při protirežimní revoltě, které se zúčastní 400 občanů, je zavražděn jeden policista, nerozpakují se egyptské soudy odsoudit k hrdelnímu trestu všech čtyři sta protestujících. V civilizované zemi se orgány činné v trestním řízení obtěžují najít skutečného vraha (vrahy). V tom je ten rozdíl.

Anebo:

- Spisovatel Ahmed Naji zveřejnil v kulturním magazínu Akhbar Al Adab novelu „Use of Life“. Jedna kapitola byla – dle obžaloby – sexuálně pobuřující. Impulsem ke stíhání byl zážitek čtenáře H. S. Tawfika, který si stěžoval, že při četbě pocítil bušení srdce, extrémní nevolnost a dokonce prudký pokles krevního tlaku (pozoruhodná reakce). Výsledek: Naji byl odsouzen na dva roky do kriminálu.

- Spisovatelka Fatima Naootová byla odsouzena na tři roky ztráty svobody (24/11/2016 trest snížen na půlroční podmínku). Co spáchala? Dle obžaloby se dopustila pohrdání náboženstvím, když to, co se děje během muslimského Svátku oběti – při něm jsou zabíjeny (obětovány) tisíce zvířat, vesměs ovcí a koz - označila za „největší masakr, kterého se lidé dopuštějí“. Jinými slovy: svobodně vyjádřila svůj názor.

- Islam Behery, televizní moderátor, islámský badatel. V televizní debatě zpochybnil věrohodnost některých zdrojů vztahujících se k Mohamedově učení, z nichž vycházejí základy islámského práva. Na Západě v rámci demokratické diskuse něco naprosto normálního (i kdyby se v posledku mýlil, ale také nemusel), v muslimské zemi důvod poslat ho na pět let za katr. Měl štěstí v neštěstí. Po ročním žalářováním mu prezident Sisi udělil milost.

To je jen fragment toho, co se v Egyptě děje. A co v očích svobodomyslného člověka ze Západu, který chová k Egyptu sympatie, kazí této zemi reputaci.

Stejskal.estranky.cz