18.4.2024 | Svátek má Valérie


EET: Proč se nezvýší výběr daní z příjmu (2)

21.11.2017

Kapitola druhá: Všechno už tady bylo

EET tedy nenarovnává podnikatelské prostředí, nenarušuje nezdanitelnou dohodu kupujícího a prodávajícího, ale poctivé drobné živnostníky ohrožuje likvidací. Stále ještě ale nemáme tu pointu, proč tedy nezaeviduje žádné daně navíc. A ta pointa je následující:

Fakt by mě zajímalo, kolik si asi myslíte, že toho proti vůli svého POŘIZOVATELE zmůže software, který má zákonem stanovenou jen jednu jednoduchou funkci - na požádání zaevidovat tržbu - a celý zbytek programu může vyvinout, kdo chce a jak chce, dokonce si ho i mohu napsat sám. Chápete? Správně – nic! Zmůže toho asi jako firemní software na měření emisí mých vlastních dieselů, který při testu poskytne měřící stolici přesně ty hodnoty, které ona chce naměřit – ale ve skutečnosti si SVŮJ motor řídí SVÝM softwarem tak, jak chce a potřebuje, a mimo dohled šidí, taky jak chce a potřebuje.

EET je koncipováno na stejném principu.

Představa, jak živnostník bezmocně kouká na pokladnu, která mu sama od sebe jaksi proti jeho vůli sama markuje a eviduje nějakou tržbu, kterou on by si moc přál zatajit, ale nejde to – ta opravdu není z této časové dimenze. Ano, malý živnostníček bude navždy vystaven riziku, že když omylem nezaeviduje dvacku, někdo ho práskne a berňák ho zlikviduje půlmilionovou pokutou. Trochu větší podnikatel už si bude vybírat, komu platbu zaeviduje a komu ne. Ale velký podnikatel si koupí sofistikovaný systém, který zaeviduje jen to, co jeho provozovatel chce, protože se mu prostě vyplatí to upravit. Nebo si napíše (nechá napsat) svůj software: který splní to, co má splnit, a udělá to, co klient potřebuje. Tak jednoduché to je! Nevzniká žádná nová Neviditelná Ruka Babišova, která by proti vůli živnostníka zaevidovala cokoliv navíc, než to, co obchodník bude sám dobrovolně chtít zaevidovat.

Už tady jednou bylo cosi podobného – v dobách největší slávy ČSSD byli její představitelé přímo posedlí povinnými registračními pokladnami. A vývojáři těchto pokladen se mohli uřehtat smíchy. A tak zatímco nějaký pan Zeman, který asi v životě neviděl registrační pokladnu zevnitř, bájil před televizními kamerami o snadném řešení daňových úniků, kterému brání jen zlá a ošklivá ODS, aby mohli dál krást, na trh proudily tisíce sofistikovaných registračních pokladen, které berňák miloval, protože daňová kontrola se z nich dala vyjet na tři údery do klávesnice – ale jejichž JEDINÝM účelem (z hlediska provozovatele) bylo krácení tržeb zautomatizovat a bezpečně skrýt před nenechavou prackou státu. Sám bych o jejich tajných funkcích dodnes dovedl poutavě vyprávět, až průměrný by daňový poplatník valil oči a lomil rukama. Snad nikdy jsem v té době neviděl registrační pokladnu, která měla opravdu registrovat prodej, aby podnikatel, který si ji koupil, mohl platit vyšší daně. Dokonce ani poctivě. VŠECHNY sloužily k automatizaci a skrytí kradení na daních.

Nyní se situace opakuje s EET. Spravedlivě rozhořčené kolektivy pracujících volají po „spravedlivém“ EET - parafráze vlhkého snu všech komunistů, že zakázáním hotovosti by lidi nemohli nastavit si jiný, na státu nezávislý směnný systém, a vše se dostane pod žádoucí kontrolu a evidenci státu. A opět o tom žvaní hlavně laici nedotčení realitou, kteří vědomosti dohánějí upřímným nadšením a realitou nezatíženým přesvědčením.

Daní se jistě vybere víc. Ekonomika roste. Bohaté Německo sráží ekonomicky na kolena uprchlická tsunami, což prospívá naší ekonomice nezatížené eurem. Zvedá se minimální mzda = takže se zvednou i minimální vyměřovací základy těch nejmenších živnostníků, kteří nemají příjem žádný, nebo mají nižší = vybere se více na daních, a bude i vyšší výběr pojistného od OSVČ. Úspěch EET je tedy statisticky zaručen předem.

Ale - skutečně se dohledají a dodaní nějaké tržby, které obchodník zaevidovat nebude chtít?

Tak snad pár konkrétních příkladů z praxe:

1) Každý podnikatel je již nyní a dosud povinen své tržby evidovat, na tom se s EET nic nemění. Tržby neunikají způsobem jejich evidence, ale absencí jejich evidence.

Z tohoto hlediska nepřináší EET žádnou výhodu proti kalkulačce s páskou nebo papírovému notýsku. Tržba se prostě nezaeviduje.

Ano, na zmrzlinu za dvě koruny na výletě v lese pak dostane účtenku opravdu každý. V TESCO dostanete účtenku i nadále, jen o pět centimetrů delší o fiskální kód. Každá večerka vám nyní na ten rohlík, jedny falešné kroksy a dvě mrkve dá účtenku validovanou Babišem. Viděno z křesla pohodlného obyváku v anonymním velkoměstě se jistě zaradujete. Všechny podnikatelské vyžírky budou muset přiznat své opulentní příjmy a navalit z nich státu daně!

Opravdu? Jsou desetitisíce podnikatelů, jejichž 90 % obratu se tvoří v úzké komunitě sousedů, spolužáků, kamarádů a podobně drobných živnostníků. V sídlech do 2000 osob bydlí víc lidí, než v Praze a ve všech krajských městech dohromady (údaje z CSU); a celkem více než polovina populace bydlí v sídlech do 10.000 lidí (údaje z CSU), kde skoro každý každého odněkud zná. Takže ta opravna aut na venkově, kadeřnictví mého spolužáka, svatba ve známé hospodě či soused, co vám přijde spravit střechu, atp - jejich tržby ve statisících poběží dál mimo jakékoliv EET. Chceš, vole, doklad - nebo slevu a bez DPH? Na tom se přece nic ne(z)mění. Nebo kolik z nás si dobrovolně připlatí 20-30 % k ceně - jen za účtenku a škodolibé právo svého kamaráda případně udat? Těch zbylých 10 % příchozích, které prodejce nezná osobně, a mystery shopper z berňáku, dostanou jistě a bez řečí svou účtenku opravdu na všechno. To se stát fakt napakuje! Do systému, kde všici kradnú a živnostníci prý zatají až půlku tržeb - implementujeme hlídacího psa, který je donutí evidovat skoro deset procent obratu!

Často je dávána za příklad Itálie, která vpravdě má snad nejsofistikovanější systém registračních pokladen na světě. Ošidit jejich fiskální paměť, kterou berňák vyrábí a exkluzívně dodává, je tak drahé - že se to vyplatí opravdu jen málokomu. Navíc má Itálie velmi specifický zákaz hotovostních plateb nad pouhých 1000 (slovy jeden tisíc) eur. Nedávno jsem jel s dodávkou do Itálie, pomoct svézt zboží kamarádovi – zvláštní, desetitisíce eeeček lítaly v hotovosti bez jakéhokoliv papíru a vypnuté registrační pokladny na to jen smutně koukaly. Asi nikdo nevěděl, že to nejde ….

2) Sám zákon ve své podstatě má celou řadu únikových cest, jak tržby neevidovat.

Například prodejní automaty. Dovedu si představit, jak jistá skupina oblíbených podnikatelů přesune své nejprodávanější zboží do jednoduchých výdejních automatů. Zcela legálně bez jakékoliv evidence tržeb.

Například zákon vůbec nespecifikuje, co to je výdejní automat. Může to třeba být papírová krabice s nápisem „výdejní automat“, ve které sedí a obsluhuje živý člověk?

Co třeba automat, který za vhozenou hotovost vydá tiket, který si o metr vedle vyměníte za zboží? V automatu si koupíte poukázku na konkrétní zboží a evidovaná platba to není, evidované je pouze „nabíjení“ tzv. elektronických peněženek. Zboží vám připraví u vedlejšího pultu a zaplatíte za něj kuponem, už to není platba, tudíž se na tu transakci EET nevztahuje. Těžko v tom vysledovat nějaký cílený podvod, když takhle již drahně roků funguje například jeden nejmenovaný renomovaný obchod s uvřeštěným mimozemšťanem a několikamiliardovým obratem (čímž naprosto nepravím ani nenaznačuji, že tato společnost se sídlem na Kypru nějak neplatí daně).

Nebo. Pohodlné křeslo, půlmetrový touchscreen, na něm si vyberete zboží, zaplatíte legálně neevidovanou platbou a zboží si (opět bez jakékoliv evidence tržby) vyzvednete vedle na přepážce. Ne, to není daňový únik, my vám to zboží připravíme do tašek a ušetříme vám čas, to je služba navíc …. realita všech větších McDonaldů v Německu, kde daně jistě všichni platí. Že by to naše večerky neuměly napodobit? Několik obchodníků v mém okolí už takhle začalo fungovat. Náhoda?

A nebudu radit, ale není to zdaleka úniková cesta jediná. Stačí zákon pozorně číst.

3) Daně se neplatí z obratu, ale z vypočteného zisku. Žádná pokladna na světě ani EET ale nedělá daňové přiznání.

Pokud tedy podnikatel třeba i řádně zaeviduje všechny své tržby, ale uplatní si proti nim dobře vykonstruované fiktivní náklady - EET s daněmi nic nevyřeší. Eviduje totiž pouze zhruba jednu třetinu podkladů pro výpočet daňové povinnosti.

Na českém trhu operují tisíce firem, které za mírné procento „prodávají“ náklady, fiktivní zboží a běžné služby po tisících, z účetních ztrát z minulých období. Jejich obrat je pod limitem DPH, nepřijímají hotovost, jejich služby a zboží se zkonzumují běžným provozem a nelze je zpochybnit - naprosto nechytatelné. Nebo jak berňák zpochybní, že v hospodě mi každý den za dva tisíce korun uklidí eseróčko s ukrajinským majitelem? Pade čistého měsíčně, bokem bez daně. Potřebuje snad malá hospoda víc? Vydělá vůbec tolik? Některé vesnické výčepy nemají ani takový obrat.

A to je ta nejrobustnější a nejkomfortnější možnost, máme ovšem celou řadu drobnějších triků, jak se do nákladů dají odpálit statisíce navíc, od spolupracující osoby přes amortizace až po kalkulační vzorce. Jen odpisy a ztráty z minulých období mohou do výpočtu daňové povinnosti vnést miliony daňově účinných nákladů, které nikdo nebude schopen zpochybnit.

Někdo třeba před deseti lety koupil kancelář, vydělané peníze tehdy musel zdanit jako příjem, přestože je reinvestoval, ale třicet roků může (musí) nemovitost účetně odepisovat. Nekonečně možností.

Opravdu nevím, kde se vzala iluze, že přiznání tržeb udělá daňové přiznání a spočítá daně. Neudělá. Jen zaeviduje ty tržby, které někdo zaevidovat chtěl. Možná, možná – několik promile vyplašených, kteří nemají žádné kamarády a nikdy neprodávají známým, donutí evidovat všechny, ale opravdu všechny tržby a daně krátit pomocí falešných dodavatelských faktur. Nic víc. S evidencí k dani, nebo dokonce výpočtem daňové povinnosti, nemá EET nic společného. Není to EEN, neeviduje totiž náklady.

4) I kdyby podnikatel řádně zaevidoval všechny své příjmy a nezkresloval účetnictví na výdajích, neznamená to, že daně skutečně odvede.

Kdo svědomitě přizná všechny příjmy a poctivě si neuplatní žádné falešné výdaje - s koncem kalendářního roku udělá uzávěrku a s poradcem podává daňové přiznání ke konci června dalšího roku. Přitom zlikvidovat eseróčko trvá jednotky hodin, maximálně dní.

Vidím v jasných barvách celé řetězce prodejen a restaurací, které přestanou provozovat vlastní provozovny, ale jejichž jediným příjmem se stane pronájem. Proti řádně zaevidovanému příjmu z pronájmu zaúčtují mnohamilionové odpisy na pořízení nemovitosti, kterou předtím převedou do korunového s.r.o. nebo do anonymního svěřenského fondu - a následujících třicet let proto nebudou platit daně z příjmu. Prodejci, každý se svým IČO a vlastní pokladnou, se u nich vystřídají dvakrát do roka - v mnoha regionech nic nenormálního. Jejich pokladny (se vzorně zaevidovanými tržbami) pak ale už nikdy nikdo nenajde. Ani jejich daně. Zákon dokonce umožňuje, aby více podnikatelů sdílelo jednu pokladnu, nebo ji vlastnili následně po sobě. Jejda, Ferda se včera odstěhoval, kam se poděla jeho data, to fakt nevím. Anebo co třeba dvě pokladny za sebou. Ta na pultě, která řádně eviduje všechny tržby, ta patří šerkézymu, chyťte si ho, já mu jen prodávám. Jo a před pěti minutama jsem markoval pro dudlajeva, stačilo přecvaknout login, to je naprosto legální. Moje pokladna je bezpečně zamčená dole ve sklepě a zapojená do serie eviduje jen každou desátou účtenku, abych měl v prosinci co zdanit.…. Tohle fakt musel navrhnout debil! Anebo to je naschvál?

Opravdu nevím, kde se vzala iluze, že EET odvede vypočtenou daň. Ne, není tomu tak. Vypočtená daň se platí v březnu nebo v červnu následujícího roku – a než berňák začne honit toho, kdo přiznal a nezaplatil... než se ho aspoň poprvé zeptá, často trvá několik dalších měsíců. Jak dlouho že trvá zlikvidovat korunové eseróčko? Jo – zapomněl jsem na kmenový list s.r.o. Vypadá jako akcie a taky tak funguje. Nově se můžete s.r.o. zbavit tak, že kmenový list někomu předáte do ruky, jednatel o tom učiní zápis a ex-post to nahlásí na Rejstřík. Sakra, vy jdete na kontrolu? No to je ale smůla, zrovna před hodinou jsem to eseróčko prodal …. zítra vám pošlu fotokopii toho kmenového listu s rubopisem nového majitele.

5) Uživatelský program EET má běžet na nezabezpečeném spojení běžného internetu.

Dovedu si snadno představit farmy pirátských serverů, které budou poskytovat validní kódy na několik účtenek současně; podobně jako nyní fungují pirátské SMS jízdenky na MHD (pokud to neznáte: tak jeden člověk koupí SMS jízdenku a rozešle ji přes anonymní server na všechny mobily ve skupině). Při dostatečně vysokém obratu nebude problém srovnat několik stejně vysokých účtenek od jednoho IČO do časové smyčky deseti minut, a jeden validační kód poskytnout třicetkrát do deseti různých provozoven, fiskalizuje se totiž jen DIČ a celková částka platby. Ze začátku budou na nějakém udavačském serveru všichni škodolibě kontrolovat validační kódy - za pár týdnů vás to přestane bavit. Bude trvat roky, než se na jednu takovou účtenku přijde.

Může to ale fungovat i obráceně: farma pirátských serverů bude odposlouchávat a kopírovat validační kódy poctivých prodejců a rozesílat jejich kopie svým klientům. V lepším případě pirátům originály, a poctivě účtujícím falešné. Který venkovan na trhu pozná, jestli mu odpovídá Babišovo EET nebo cosi, co tak vypadá? Normální prodejce není objektivně schopen chápat podstatu MITM útoků. Běžný internet proti nim není zabezpečený, ostatně zákon šifrovanou lajnu pro EET ani nepožaduje – naopak Babišovi propagátoři se chlubí, že na spuštění aplikace stačí bazarový smartfoun za dva litry. Ano – tak přesně na tohle stačí.

Zabezpečená počítačová evidence i v tom nejpitomějším skladu žvýkaček vypadá úplně jinak. Funguje jinak. Aby se nedala obejít, aby se vědělo, kdo kdy učinil jaký záznam. Tohle EET neumí a umět nemá. I rozpočet vaší domácnosti je zabezpečen lépe, než poslední majle odpovědi od ministerského EET.

6) Kolik peněz nám tedy EET skutečně přinese? Pokud si někdo opravdu myslí, že podnikatel, který dosud krátil tržby, je najednou začne přiznávat a nevysvětlitelným zvýšením obratu o desítky procent na sebe dobrovolně přivolá daňovou kontrolu - at se vzpamatuje. Tak blbý nikdo není!

Ale i kdyby EET pochytalo úplně všechny dosavadní neplátce daně z příjmu, což si opravdu nemyslím - do státního rozpočtu plynou z daně z tzv. „příjmů fyzických osob inkasovaných na základě přiznání“ jen jednotky procent, a tedy jednotky miliard. Třeba třetina živnostníků vůbec nepracuje s hotovostí (advokáti, konzultanti, zaměstnanci na švarce), takže je EET nezajímá a nic navíc jim nedodaní. Ti pokud podvádějí, tak jinak. Taky velcí živnostníci, co mají více zaměstnanců - těm podnikatel ani před EET nemohl říci, aby podváděli, protože by byl od svých zaměstnanců vydíratelný. Pod EET to nebude jinak, takže taky nic navíc. Další velká část živnostníků má prodejny, které prodávají hmotné zboží a zákazníci paragon kvůli záruce chtějí - kdyby dosud podváděli a nedávali by vytištěné paragony do účetnictví, hromadilo by se jim fiktivně neprodané zboží na skladě, což na sebe prásknou na berňák s první uzávěrkou, tohle taky nejde. Ti taky podvádějí jinak a EET jim taky nic navíc nedoeviduje. O velkých korporacích jsem se již zmiňoval – netřeba krátit tržby, s daněmi si poradí v rámci mezinárodních struktur a holdingových převodních cen. Proč jen se nedávno zrušilo zdanění přesunu zisků v rámci holdingu? Znal jsem jednu obrovskou firmu, která se z transparentního vlastníka přesunula pod anonymní svěřenské fondy, a transfery zisků do tohoto fondu tedy probíhají bez dvojího zdanění. Náhoda?

Zbývají tedy podomní řemesla, a ty populární hospody. Řemesla si ještě probereme. Hospod je prý snad 40.000. Jistě alespoň část z nich účtuje poctivě a daně nekrátí. Všechny větší jedou na s.r.o. kvůli zjevným daňovým výhodám – již dávno mají registrační pokladny, které, jak se dozvíme o kousek dál, mají EET vyřešené, a nezdaní ani nadále ani korunu. Kolik zbývá na ty drobné? Jeden procentní bod rozpočtu? Pět promile? I dnes však musí vydávat paragony a i dnes na ně může přijít kontrola, i dnes ho můžete udat za nevydanou účtenku, i dnes můžete poslat účtenku na berňák a požádat o revizi, zdali je tržba evidována v účetnictví. Kolik tedy můžou „ukrást“? Fakt třeba celou půlku tržeb? Takže EET může zdvojnásobit půl z půl procenta státního rozpočtu, zpátky na 0,5 %? Za bratru 1,5 giga nákladů na zavedení systému, dalších zhruba 300 mega ročně nákladů na správu a kontrolu tohoto systému, prý třicet tisíc nových úředníků v kontrolním oddělení, a sto kulí za imbecilní loterii? I kdyby to byla desetina z toho – panejo!

Takže.

Ano, je správné přiznávat tržby a platit daně.

A ano, (skoro) všeci kradnú. Myslím, že krácení tržeb a různé podvody jsou daleko rozsáhlejší a probíhají na podstatně sofistikovanější bázi, než Babiš tuší a než si běžný daňový poplatník dovede představit, nebo dokonce chce připustit.

Ale EET k nápravě nemůže posloužit.

Kdo tomuhle uvěřil – at si dá na hlavu obklad!

K čemu tedy posloužit může? To uvidíme v kapitole třetí.

Pokračování zítra.

Jan Bláha