24.3.2019 | Svátek má Gabriel


DRBY: King a Kong, stále a dokola - a něco málo navíc

28.12.2005

 

King Kong - plakát 2King Kong se ve filmovém světě stal největší událostí posledních týdnů - a to i přesto, že se jeho „domácí“ tržby nevyšvihly přes laťku, kterou očekávali optimisticky naladění analytici - zato premiéry mimo severoamerický trh (USA + Kanada) za jediný den nasbíraly 18 miliónů dolarů. Není proto divu, že se stále objevují nové a nové zprávy a rozhovory, vztahující se k tomuto filmu, k jeho hercům a tvůrcům včetně samotného Petera Jacksona.

Ten se nechal slyšet, že si v příštím roce odpočine od natáčení - vždyť prakticky osm let strávil v jednom kole, King Kong bez přestávky navázal na práce na Pánovi prstenů. Peter Jackson chtěl využít toho, že jeho týmy včetně studia Weta byly rozjeté a nechtěl, aby se mu dobře fungující zázemí rozeběhlo za jinými projekty. Weta dokonce začala na speciálních efektech (boje dinosaurů) pracovat v mezerách rozvrhu pro Pána prstenů.

Andy Serkis i produkční tým strávili hodně času studiem skutečných goril, cílem bylo, aby King Kong nebyl člověkem navlečeným do kostýmu, ale aby jeho pohyby a výraz byly odrazem chování skutečné opice. Tisíce fotografií, hodiny videozáznamů - a dokonce i týdenní expedice Andyho Serkise do Rwandy, ze které přivezl další hodiny a hodiny nahrávek, to vše sloužilo při natáčení jako zdroj informací a inspirace. I tady se projevila důkladnost Petera Jacksona a jeho týmu, tatáž snaha po přesnosti v detailech, která pozvedla v kvalitě o kousek výš jak Pána prstenů, tak i King Konga. A možná, paradoxně, trochu stáhla tržby tohoto remake dolů - myslím, že mnozí lidé podvědomě čekali spíše právě onoho člověka oblečeného do kostýmu, než iluzi skutečného primáta.

King Kong - nálet na Empire State BuildingPodobnou péči věnoval tým speciálních efektů vedený Joem Letterim (který pracoval i na Pánovi prstenů) při vytváření filmové podoby New Yorku takového, jaký byl v roce 1933. Původní nákresy Empire State Building, letecké i pozemní fotografie jeho blízkého i širšího okolí - to vše použili při práci na digitálním modelu tehdejšího New Yorku. Původní film byl postavený na dvou prvcích - gorile, která jako živočišný druh byla objevena tři desítky let před natočením původního Konga, a Empire State Building, který byl dokončen nedlouho předtím. Oboje bylo pro tehdejší diváky novinkou - a díky masivnímu využití triků to je v podstatě novinkou i pro současné diváky, vždyť dnes je tato slavná budova obklopena novou zástavbou a změněna úpravami (například nástavbou s vysílacími anténami).

Filmoví znalci ovšem nad tímto filmem jásají - Peter Jackson byl nominován za tuto režii na Zlatý glóbus, stejně jako James Newton Howard za nejlepší hudbu. Ve filmových kategoriích se nominace ještě dostaly na Narnii (dvakrát, za hudbu a píseň) - v hereckých kategoriích pak SF zastupuje už jen Johny Depp se svým panem Wonkou.

Mediální gigant Sony posunul premiéru nadpřirozeného Ghost Rider s Nicolasem Cagem z léta 2006 na šestnáctého února 2007. Důvod ovšem neleží v problémech při natáčení - ale proto, že Sony potřebovalo zkoordinovat premiéry svých pěti divizí - a co jméno, to slavné jméno: Columbia, Screen Gems, TriStar, Revolution a MGM, celkem se jedná o osmadvacet titulů. Z nich jsou nejzajímavější (aspoň pro nás) The Da Vinci Code (19/5/2006), Click (23/6/2006), Monster House (21/7/2006) a fantasy Tima Allena Zoom (11/8/2006). Původně uvažované uvedení na podzim 2006 bylo zrušeno, protože tam bude docela nával podobných filmů, například pokračování The Grudge. Únor navíc vytváří dostatečný odstup před premiérou pavoučího muže - Spider-Man 3 je naplánován na květen 2007. Ghost Rider se tak navíc vyhne diváckému střetu s Návratem Supermana (30/6/2006) a dvojkou Pirátů z Karibiku (5/7/2006).

Kromě těchto zpráv můžete na SCIFI.COM najít i odkaz na trailer k DVD Serenity.

pagi


Diskuse


Martas
16:36
24.1.2006

počet příspěvků: 1, poslední 24.1.2006 04:36
Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...