28.3.2024 | Svátek má Soňa


ROZCESTNÍK: Vzpomínka na Korfu

14.8.2015

V roce 1997 jsem se rozhodla podniknout z mého pohledu nevídaný krok a dopřát si po třináctiletém manželství a kmitání kolem rodiny skutečnou dovolenou (dětem bylo v té době 13 a 10 let, tudíž už žádná mimina). A tak jsem si vybrala z nabídky CK Mile 11denní zájezd a společně s mamkou vyrazila na řecký ostrov Korfu, nebo jinak též „Kerkyru“, známý i jako „Smaragdový ostrov“ – z řeckých ostrovů jistě ten nejzelenější.

 Doprava byla kombinovaná – autobusem z Prahy přes Rakousko a Itálii, kde jsme autobus vyměnili za trajekt. Během čekání na odbavení zbyl i čas na krátkou prohlídku přístavního města Brindisi. Poté už jsme se nalodili na trajekt a po přibližně osmihodinové plavbě jsme přistáli v Kerkyře. Zde nás ještě čekalo pár kilometrů autobusem přímo do našeho letoviska Agios Stephanos. Na ostrov je možné se dostat i letecky, a to přímo na letiště v Kerkyře. Korfu je nejseverněji položeným řeckým ostrovem a svou rozlohou druhým největším – 592 km2

Kerkyra

Ostrov má kolem 100 tis. obyvatel. Jsou velmi pohodoví, pohostinní, temperamentní, ale žijí tu poklidně, bez stresu a shonu. S většinou z nich se dorozumíte i anglicky. Díky geografické poloze se zde daří různým druhům květin, keřů, stromů, které tak nádherně kontrastují s tyrkysovým mořem a oblázkovými, či zlatavě písečnými plážemi. Na své si zde přijdou i milovníci potápění. Pěstuje se zde hojně olivovník, ale i citrusovníky, granátovníky, eukalypty, cypřiše, myrta, nebo palmy, či vinná réva. Opravdu překrásná jsou oblaka buganvilií v květu. 

Nejvyšší horou ostrova je Pantokrator, ležící v jeho severní části, po výstupu na vrchol vás kromě kláštera čeká ještě další odměna – tedy nádherný výhled na moře a okolní ostrovy. K dopravě po ostrově můžete použít místní autobusovou dopravu, nebo je možné si zapůjčit v místních půjčovnách auto, skútr… na silnicích vás pak mnohdy překvapí pomalu přecházející stádečka ovcí. Korfu má také chladnější podnebí než ostatní řecké ostrovy, takže je ideální pro lidi, kteří opravdová jižní vedra až tak nemusí. Nejkrásněji zde je v období mezi květnem a říjnem.

Korfu

Byli jsme ubytováni v rodinných vilách, v pokojích s kuchyňkou a hygienickým zařízením. K pokoji patřil i balkónek s výhledem na moře. Pokud nebyl bazén přímo u vilky, byla možnost využívat bazénu některé z okolních vil. Kromě lenošení na písčité pláži a koupání se v průhledné mořské vodě jsme s mamkou podnikly i několik výletů. Pěšky podél pobřeží; výlet lodí na jeden z okolních ostrůvků; autobusem do hlavního města a okružní jízdu po ostrově.

Tento malebný, krásnou přírodou oplývající ostrov si zamilovala i rakouská císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sissi; nechala si zde asi 10 km od hlavního města ostrova Kerkyry postavit palác Achilleion. Zajímavostí je, že zde Sissi pobývala často, avšak její manžel, císař František Josef ostrov nikdy nenavštívil. V muzeu je možné prohlédnout si císařovninu ložnici nebo pracovnu.

Achilleion

Při psaní tohoto článečku a hledání nějakých zajímavostí, nebo faktů na doplnění mých vlastních vzpomínek, jsem narazila na pro mne dosud neznámou informaci – na tomto ostrově vyrůstal Georges Moustaki, známý zpěvák, šansoniér, hudebník, skladatel, pocházející z rodiny, ve které se mísila krev řecká, turecká, arabská, italská, francouzská. Za své vzory považoval slavnou francouzskou šansoniérku Édith Piaf a další, např. Georgese Brassense. Pro Edith Piaf dokonce zkomponoval jednu z jejích nejznámějších písní Milord.

V hlavním městě Kerkyře je spousta architektonických památek a nespočet muzeí. Vyhledávanou turistickou zajímavostí je i Myší ostrov na poloostrůvku Kanoni, nedaleko Kerkyry – k němuž se poutá Homérova legenda o Odysseovi. Další zajímavost můžete vidět ze břehu Kanoni – klášter Vlacherna – stojí na malinkém ostrůvku a zabírá většinu jeho rozlohy a s pevninou je spojen molem.

Místní Micka

I přes současnou nepříznivou ekonomickou situaci Řecka, na Korfu banky, bankomaty fungují, doporučuje se ale mít s sebou větší hotovost v Eurech.

Foto: autorka. Bohatá fotogalerie na proklik do obrázku v textu.

Jitur Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !