20.7.2019 | Svátek má Ilja


DOTAZ: Kolik stojí život?

24.8.2005 19:13

Byla jsem u tří zvěrolékařů, než mi paní dr. Dvořáková ze Starého Města Pražského řekla, že to možná Cushingův syndrom - ale že to problematické diagnostikovat ho a že to trvá dlouho... A hodně to stojí.

Šli jsme do toho - nemluvím o tom, jak je náročné sbírat moč od čubajzny na Kampě plné turistů - a po sérii vyšetřování bylo určeno, že to Cushingův syndrom je. Onemocnění nadledvinek, které řídí distribuci minerálů v těle, jestli tomu správně rozumím...

Pomáhá prý jen jeden lék, Lysodren, který ale stojí 115 Kč týdně jedna tableta (Pejsek mezitím nabral a potřeboval 1 a čtvrt). Můžu já zabít pejska, který mě měl rád dvanáct let jen kvůli mizerným pár stovkám měsíčně? Nemůžu. Tak jsem souhlasila, že budu doživotně platit.

O chvíli později jsem našla venkovský zdroj, kde Lysodren byl k mání o 25,- Kč levněji, takže jsem mohla pejska udržovat na živu za čtyři stovky měsíčně. Vylysání zmizelo, čuba se raduje ze života jako štěňátko (a žere jako nezřízená)... Už to trvalo rok a půl. Jenže všechno by bylo až příliš krásné.

Před čtrnácti dny mi řekli mí venkovští veterináři, že na lék Lysodren skončila výjimka a přestává se dovážet. Pokud se bude dál dovážet, bude jedna tableta stát 500,- Kč. To je v případě mého psiska cca 700,- Kč týdně. Protože bych měla výčitky svědomí a nemohla se dívat na to, jak umírá, zaplatila bych to.

Zažhavila jsem telefony a dostala kontakt na jednoho plzeňského veterináře, který má Lysodren, tabletu za tři stovky. Tak alespoň něco, měsíčně je to o osm stovek levnější... Ale na jak dlouho?

JENŽE:
Jak to, že celé roky bylo možno dovážet lék za cenu až 5x nižší? Žádná farmaceutická firma ji jistě neprodávala pod cenou?

Náhradní léky (Nizoral), jsou více jak dvakrát tak drahé a navíc je kontraindikováno poškození jater. Moje čuba má játra poškozená - právě tím zatraceným Cushingovým syndromem! (Jenže to prý i brněnská psí klinika poradila jako nejlepší náhradu...?)

Co si počnou lidi, kteří mají například oříška, kterého jsem potkala loni v létě a s majiteli se domluvila, že on má také Cushingův syndrom, je mu sedm let.... a pejska doprovázely dvě malé děti? Mohou si dovolit nechat ho žít a okrádat děti, které jistě postrádají spoustu věcí ? Nebo ho nechat tiše odejít? (Nizoral je dvakrát tak drahý, nebo i víc.)

Nizoral neúčinkuje prý u všech psů. Někdy prostě nefunguje.

Víte si někdo rady? Nemáte přístup k informacím, nebo veterinářům?

Olga Stankovičová


Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Diskuse


Lidie
15:40
7.11.2005

Alena
22:20
20.12.2005

počet příspěvků: 2, poslední 20.12.2005 10:20

KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !