19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

GLOSA: O pojmech stát a národ

Frekvence pojmů národ, národní zájmy, národní charakter se vždy zvláště před volbami rapidně zvyšuje, i když mnohem důležitější a starší je stát, státní zájem a charakter státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 17.6.2021 9:47

Uživatel požádal o vymazání
Š. Hašek 16.6.2021 15:12

Málo sledujete cvrkot, Hvížďalo.

Říšská Němka, dříve FDJ a komouška, (její otec ani nevěděl, čí vlastně je) jasně řekla, že:

Pouze ten má v Nové Evropě/brusele, budoucnost, kdo se vzdá svého vlastneckého vědomí/čecháčkovského šovinismu a odevzdá se do rukou hodnotových Evropanů/bruseláků. Asi opisovala od Adolfa.

Hvížďalo, na Hrádečku se toho nakecalo, co?

Čecháčkovství jsem přidal. To o tom, že vlastenectví je zrůdnost, to jde dohledat. Postarší Čechové si to dokáží i přečíst v originále (inf. verzichten), je to v "Berlín Vídenštině". Vídeňsky mluvil i dvojkař z Gymnázia Sladkovského.

Zkráceno.

J. Ptáček 16.6.2021 15:06

Jako Moravákovi jsou mně žvásty o moravské národnosti stupidní a svědčí o ubohosti jejich vyznavačů. Na druhé straně ovšem považuji za neslušné říci třeba, a to je často, v Čechách bude pěkně a teplo. Jsme 3 země: Čechy, Morava a Slezsko a je slušné vždycky tyto 3 země vyjmenovat. I když je počasí ve všech třech zemích stejné. Jde jen a jen o slušnost. Stát je Česká republika, kterou tvoří 3 země. Národnost je samozřejmě česká.

J. Vlček 16.6.2021 15:28

Pane Ptáčku, co se označování naší země týká, rozumím vám a souhlasím s vámi, že nejsou jenom Čechy, ale že se naše země skládá z Čech, Moravy a Slezska. Proto se nazýváme Českou republikou, nebo zkráceně Českem. Protože zde všichni hovoříme česky, jsme tedy českým národem.

Co se počasí týká, je zcela normální, že v Čechách může klidně pršet, zatímco na Moravě, či ve Slezsku může svítit sluníčko. Je tedy namístě počasí předpovídat pro každou zemi zvlášť. [>-]

J. Ticháček 16.6.2021 19:31

Jenže ono také může pršet ve Slezsku, na Moravě svítit slunce, pršet v jižních Čechách, mrznout v západních, a co se týče severních a východních, je to jako všude. V Pardubicích leje, v Náchodě svítí, v Peci už mrzne, a na druhé straně kopce, u Vrchlabí padá sníh. Zkuste to předpovídat pro každou zemi, když stačí jeden kopec.

J. Vlček 16.6.2021 19:49

Pane Ticháčku, samozřejmě, že máte pravdu.

Má odpověď byla míněna pouze ilustrativně. Existují jistě i podrobné předpovědi počasí, ale i ty bohužel dosti často selžou. Počasí je prostě nevyzpytatelné. ;-D

J. Ptáček 16.6.2021 20:12

Asi mě nerozumíte. Je úplně jedno kde prší nebo svítí slunko. Jsme jeden (malý) stát tvořený třemi zeměmi. Považuji za neslušné mluvit jen a jen o Čechách. Naproti tomu moravanství považuji, jako nesnesitelný Brňák, za naprostou zhovadilost. Toť vše.

J. Ptáček 16.6.2021 20:07

To počasí byl jen příklad, protože se to drmolí nejčastěji. Mně jde o to, aby si občané uvědomili, že jsme jeden stát, jedna národnost, ale tři země. Nic víc a nic míň. Jen trochu slušnosti to chce. Z Moravy i z Čech.

J. Vlček 16.6.2021 20:40

Naprosto s vámi souhlasím, pane Ptáčku. R^

Mluvím- li kdykoli o naší zemi, nikdy nezmiňuji Čechy, vždycky hovořím o Česku. Pokud jedu třeba do lázní Luhačovic, chlubím se, že jedu odpočívat na Moravu. Podobně se vyjadřuji také o Slezsku. V tom nespatřuji nejmenší problém, to mi můžete věřit. [>-]

V. Klepetko 16.6.2021 15:43

Existuje teorie, podle které jsou Češi podobný superetnos, jako Němci - a že Moravák je stejně hrdou subetnickou entitou, jako třeba Bavor... I ten Sas je vlastně Němec, ale je jazykově a kulturně svébytný a rozlišitelný třeba od toho Bavora velmi zřetelně!

Osobně si myslí, že geneze Němců jako národa byla politicky eskalována v roce 1870 politickým sjednocením. V tom roce ještě žádní "Nemci" jako etnos neexistovali! V roce 2000 už ano... Dnes těžko říci zda by to bylo možné bez Bismarca... Každopádně si myslím, že od našeho Masaryka nebyl "čechoslovakismus" žádný úlet ani omyl, ale že kdyby měla první Republika opravu 50 let času pro etnogenezi, taktu máme "ˇČechoslováky" vedle "Němců" jako právoplatnou atnickou entitu, stvořenou společnou národností politickou. "Politický národ" by stvořil etnický národ, jako již tolikrát v minolosti...

Naopak, je otázka, zda třeba dnešní "Španělé" jako obdobný superetnos nejsou na dobré cestě k rozdělení na několik autentických etnosů, etnických národů. A je otázka, jakou roli v tom hraje Evropslá Unie... A s těmi Moraváky... Je zásadní rozdíll, zda chtějí být etnogeneticky jajko Katalánci ve Španělsku, nebo spíše jako Bavoři v Německu. Jako kriptoMoravák s kořerny v Nivnici bych se přikláněl spíše k tomu bavorskému modelu :-)

J. Jurax 16.6.2021 20:02

Jojo, jsem podle Vás ubohý a stupidní; budu se s tím muset nějak vyrovnat.

Neboť, jsa Moravanem, píšu všude do rubriky národnost "moravská".

J. Vlček 16.6.2021 20:22

Ona nějaká taková národnost existuje?

Ještě že třeba Chodové neuvádějí národnost "chodskou", a jinde zase jiné nesmyslnosti bez jakékoli náplně. Pro národ je určující jazyk, kterým mezi sebou komunikujeme, a ne krajina, ve které kdo žije. [>-]

J. Jurax 16.6.2021 20:45

Ehm ... nikoliv nutně. Kupříkladu Skotové komunikují anglicky, leč za Angličany se nepovažují. Naopak Židé se považují za Židy, i když neumí hebrejsky ani jidiš.

J. David 16.6.2021 21:50

A co plemeno chodského psa? Existuje?

V. Klepetko 16.6.2021 14:44

"Národnost totiž není něčím, s čím by se člověk narodil. Sounáležitost nelze definovat biologicky, ale pouze kulturně..."

?

Dovolím si zdvořile nesuhlasit s první větou. Člověk je svým okolím formován i prenatálně, a rodí se vždy do nějakého etnického společenství. Etnicitu lze jistě definovat nebiologicky, kulturně, a tyto definice budou vždy přesnější, než ty biologické! Nicméně - člověk se klidně může - a mohl i před tisícem let! - narodit Japoncem nebo Židem, a že v našem evropském diskurzu "pojem národ vznikl až v 18. a 19. století v souvislosti s průmyslovou revolucí", to přeci vůbec neznamená, že etnosy jako realné entity neexistovali dávno před tím!

Nebo snad fakt, že nikdo v Evropě nedokázal definovat "národ" před Francouskou revolucí opravdu znamená že před tím Japonci ani Židé etnicky neexistivali?

To sotva...

Pohled autora je evropocentrický a proto primitivně omezený.. A není divu! U nás v Evropě po překonání nacismu je vedecký výzkum etnogeneze politicky tabuizován, rozdíl mezí etnickým a politickým národem nikdo nezkoumá a po desítky let nezkoumal, protože se to nepovažovalo za slušné... Výsledkem je smutný stav, kdy pan autor neví, kým že se to vlastně narodil... Spánek rozumu plodí příšery a neschopnost pochopit, kým člověk je. Rodí se člověk vůbec s nějakou tou již s mateřským mlékem vstřebanou lidskostí, když mu chcete upřít i tu etnicitu, pane autore?

J. Vlček 16.6.2021 14:56

Pane Klepetko, opět velice kvalitní argumentace, jak je ostatně od vás obvyklé. R^

Z. Lapil 16.6.2021 18:08

Bylo mi tvrzeno, zdrojem, který jsem vzal za seriózní, že Rýn je hraniční řeka v tomto smyslu: na západ od něj je, přinejmenším pro "prostej lid", národ a stát totéž. Neboli Francouze poznáte podle občanky, V našich krajích občanství a národnost celkem důsledně odlišujeme.

Roztomilý případ byl v hokeji: bratři Reichlové, předpokládám, že potomci stejných rodičů i prarodičů, se sešli na jednom hřišti, ovšem jeden v mužstvu českém, druhý v mužstvu německém.

V. Klepetko 16.6.2021 20:14

A co třeba Španělsko? Což tam není zřejmá interní etnická substruktura? Člověk se může cítit být Kataláncem, ale současně i Španělem, a to hned ve dvou smyslech. Jednak jako příslušník španělského politického lidu (nebo chcete-li národa), druhak jako příslušník superetnického celku "Španělé" , do kterého Katalánci zapadají jako podmnožina. Uff.. Píšu to složitě, sorry

Z. Lapil 16.6.2021 23:22

Píšete to přehledně. A nevím, klidně bych věřil, že Španělsko je v této souvislosti "na východ od Rýna. A měl jsem teď v ruce Maupassantovu povídkovou knížku (Slečna Fifi a jiné povídky) a mám dojem, že autor plynule přechází od Francouzů k normandským sedlákům a zpět. Děje se za prusko-francouzské války a slovo Němec tam nepadne.

Určitě jsem se všiml, že zatímco snad všude v ne-západní Evropě se národnost a státní příslušnost rozlišuje, tak přinejmenším angličtina má pro obojí jedno slovo. Takže Američan je Američanem bez ohledu na barvu pleti, ale u nás Čechem není a nikdy nebude. Což zdaleka neznamená, že by ten člověk nemohl být dobrý soused, kamarád a spoluobčan vůbec.

Ono v jazyce je toho skryto víc. Viz feministické úvahy o rovnosti, genderu... V angličtině na tom moc nesejde, ale mluvíte-li česky nebo obecněji slovansky, tak se bez rozlišení on/ona nepohnete z místa. A nedej pámbu, abyste začal přemýšlet, jsou-li mrtví vojáci životní nebo neživotní.

J. Ticháček 16.6.2021 20:15

On ten pojem národa, jako jazykové a kulturní skupiny samozřejmě v Evropě existoval už mnohem dříve. Vaše časové zařazení odpovídá spíše vzniku národních států. A to mám ještě pochybnost,zda ty národní státy vznikaly cíleně, nebo omylem. I ten omyl bych měl napsat mezi výrazné uvozovky. Zkuste si povšimnout, že ty národní státy následovaly těsně po vzniku povinné školní docházky v jednotlivých státech té doby. A tam, kde do té doby žili lidé mnoha různých jazyků a nářečí, o velkých kulturních rozdílech po každých padesáti kilometrech nemluvě, a pár vzdělanců, kteří mluvili francouzsky, latinský a nářečím z mládí, se náhle objevily školní osnovy, jednotný, a hlavně rychle kodifikovaný jazyk a akcent na témata a problémy toho kterého státu. Ke vzniku narodního státu máme cestu asi tak na dvě generace školáků. S tou průmyslovou revolucí to souvisí až druhotně. Ta si totiž vyžádala to školství.

D. Bowman 16.6.2021 14:17

Kulturní souznění je ale značně podmíněno biologicky. Zeptejte se Židů. Ti to genetické souznění natvrdo razí již tisíce let.

Můžeme hledat čím dál většího resp. menšíno společného jmenovatele (jazyk, zvyklosti) ale faktem zůstává, že krev není voda.

Křesťtanství nám tu kmenovou podobu rozmnělnilo. I ta filosofie dostala přednost před příbuzností. Ale s ústupem Křesťanství se dostáváme do fáze morálního-filosofického relativismu tj. multikulturalismu, kde i toto pojítko přestává platit.

Zbývá nám už jen společný jazyk a zvyklosti....na který seriál se koukáme a jaký iphone máme.

Ti poslední zoufalci se shodnou jen na tom, že valit si sem lidi, kteří jsou kmenově a nebo kulturně vyhranění (proti ostatním), není asi nejlepší nápad, neboť pustupně ztratíme kontrolu nad obývaným teritoriem (suverenitu) a pak jsme vydáni napospas....většino utěm, kteří nemají problém se do národů shlukovat velice pevně nebo a to je pravděpodobnější, že budeme snadnou potravou pro ty nové feudály globální aristokracie, co se občas schází v Davosu a razí heslo 'Nebudete nic vlastnit a budete šťastní'.

V. Klepetko 16.6.2021 15:03

... i ta "krev" je pojem spíše kulturní než biologický... Etnosy se rodí, stárnou a umírají, jako lidé. Proti těm passionárnějším etnosům platí jen stěna, ostnatý drát a hráz, ty ve stavu homestáze bych si ale klidně zvolil jako partnera pro multikulturní a genetický dialog a vzájemné obohacení:-)

D. Bowman 16.6.2021 15:39

DNA, genetické dědictví je relevantní. Jak moc nevím a osobně mu nepřikládám příliš vysokou váhu. Nicméně, je spousta kultur, která ho považuje za velmi důležitou a zakomponovali ten genetický, dědičný koncept do své filosofie, kultury, nánoženství. Viz Jazídi nebo Židé. V různých obdobích různě. Někdy z donucení a někdy pragmaticky - na oživení, či zlepšení genofondu.

Například IQ, důležitý faktor úspěšnosti, je převážně dědičný, jak dokládají různé studie na jednovaječných dvojčatech, či jak můžem usuzovat z etnických průměrů.

I Himmler se pokoušel o vytvoření geneticky resp. rasově resp. enticky orientované filosofie až náboženství. Je to mocný nástroj, když potřebujete stmelit kolektiv. Akorát si uděláte spoustu nepřátel. Židi by mohli povídat 8-o

V. Klepetko 16.6.2021 16:09

Při entogenezi jsou podstatné někdy prvky kulturní, někdy biologické, jindy politické. Nemůžete absolutizovat roli DNA! Třeba u nás v Kotlince - v 19. století jsme asimilačně nadělali z Bulharů, co přišli do Mocnářství za prací, dobré Čechy, desítky tisíc lidí! Podobně to vypadá dnes s vietnamskými "banány", a dokázali jsme asimilovat i toho Čecha jako poleno, Schwarzenberga... I ten Oki se cítí být Čechem, přitom analýza DNA by jej zařadila někam jinam... Obecně by bylo dobré pochopit, že etnicita je kultorní fenomén, spoluvytvořený řadou vlivů /včetně biologických, genetických/. A že tu máme vedle sebe kulturně definovaný národ etnický, a potom ještě o něco širší národ politický, kam třeba opatří můj etnicky odlišný soused - Rainer, Němec, který tu mezi námi žije a považuje se za politického i daňového :-)Čecha...

D. Bowman 16.6.2021 16:27

Já roli DNA neabsolutizuji. Ale také jí nemíním bagatelizovat a rozhodně nehodlám ignorovat skutečnost, že lidské ego, tj. primitivní obranné instinkty s DNA koketují a spousta etnik roli DNA absolutizuje....což se mi může stát osudným.

Já osobně rozděluji lidi na Dicks, Pussies a Assholes. Ti poslední mají dělení více propracované a nepřátelské, ti předposlední se jim nedokážou bránit a ti první to s tou obranou občas přeženou. Viz snímek Team America, nejlepší geo-politická analýza všech dob.

V. Klepetko 16.6.2021 17:09

Ano, subjektivní pohled je důležitý.

Existují ovšem i entity s jsoucnem, na tom subjektivním pohledu nezávislým... Třeba "hvězdy". Nebo "Japonci" :-)), "politický lid" , "etnický národ" ... Některé z nich existují samy o sobě, jiné mají třeba status společenský podmíněného archetypu, jako třeba "Dyonýsos" nebo "Hospodin". Další entity existují jen jako politicky účelově stvořená a zneužitelná fikce, jsou produktem sociálního konstruktivismu nebo chybně hypotézy - gender, rasa, miasmus, flogiston, eter...

Nechci lidi rozdělovat, jak píšete o sobě! Ale kdybych je chtěl sjednocovat, stal bych se politikem. Takže to bych se teď nemusel rozloučit a zalévat vyprahlá rajčata a sekat trávu. S tím by ovšem manželka nesouhlasila, takže raději zůstanu u těch diskusních příspěvků :-)

D. Bowman 16.6.2021 18:29

Jsem velmi chotně, ochoten připustit, že metafyzicky vše a všichni jedno jest. A v konečném důsledku není ani mezi Vámi a tím rajčetem, fundamentální rozdíl. A brzo nebude fakticky vůbec, až si ho dáte k večeři.

Ale i to rajče vám zvedne kufry, když ho sníte nezralé. A já tak vidím i naše počínání. Absorbovat nezralé kultury, nám neudělá dobře...oboum.

Od politiky chci jen dvě věci, aby mě nechala na pokoji a maximálně mi pomohla proti někomu, kdo mě chce kecat do života nebo mě (křižuji se) sjednocovat.

Každopádně pozdravujte milostivou a přeji bohatou úrodu:-)

V. Klepetko 16.6.2021 19:55

Díky! Zamyslím se nad tím pojmem "nezralá kultura", není vůbec samozřejmě, že čím zralejší, tím stravitelnější při absorbci:-)

Hezký večer přeji. ;-€

V. Klepetko 16.6.2021 20:21

Ten divnej červenej emotion na konci vzniknul omylem, je blízko záložce "odeslat" a kliknul jsem na to z nepozornosti. Takže se za něj omlouvám. Páni, to by byla kognitivní dissonance par excellence :-)

P. Sura 16.6.2021 13:43

A nejhorší ze všeho na tom je, že zvýšená frekvence pojmů "stát" a "národ" u těchto panáků jen odvádí pozornost od faktu, že jde především o PRACHY do kapsy.