28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

GLOSA: Útěk ve stínu

Distanční výuka teď ovládá školství, a jak už to na internetu bývá, dost spočívá na obrazech. Což je sice zjednodušující, ale s nějakým výkladem to využít lze. Aktuálně třeba pro dějepis, politologii či všeobecný přehled.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.11.2020 18:28

"Je těžké zobecňovat, ale zdá se, že nezájem o prchající Armény (křesťany) odráží současnou západní fascinaci islámem a jeho rolí univerzální oběti. A že možná jediní, kteří to sledují s plnou vážností, jsou Izraelci. Vidí, jak by to mohlo vypadat na územích předaných pod správu palestinského státu." - psáno v článku.

Jo, Izraelci ... asi proto dodávají Azerům protitankové zbraně, rakety země-vzduch a také drony používané při ostřelování Náhorního Karabachu.

M. Key 27.11.2020 18:06

Historie Arménie je pěkně popsaná tady:

https://houska.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=623231

V. Novák 27.11.2020 15:33

Je od vás hezké, že se stavíte za karabašské Armény - ale předávají se jen okresy, kde před válkou v 90. letech skoro žádní Arméni nežili - a odkud Arméni vyhnali na 350 tisíc Azerů. A které měly být předány mírovou cestou, kterou projednávali trojstranně arménští, azerbajdžánští a ruští diplomaté a kterou nakonec odsouhlasili i prezidenti Sarksjan, Alijev a Putin.

Jenže pak Pašinjan uspořádal proti Sarksjanovi a Karapetjanovi majdan, promajdanil se do premiérského křesla a veškeré dohody šly k čertu s tím, že EU a NATO Arménům pomůžou.

Když došlo na lámání chleba, tedy když Alijev poslal armádu dohody přece jen naplnit, EU i NATO se na Pašinjana vypískovaly, arménští záložáci se vypískovali na povolávací rozkazy a dopadlo to tak, jak jinak nemohlo. Arméni prohráli co mohli a měli by být rádi, že jim Putin zprostředkoval aspoň původní Náhorní Karabach s Lačinským koridorem a ochranu obého ruskou armádou.

P. Milan 27.11.2020 15:51

Jak se kolem Rusáků něco šustne, VŽDYCKY za to může EU a USA, nikdy Rusáci (i když ty konflikty úmyslně zadělávali za cara, za komoušů i teď).

V. Novák 27.11.2020 17:01

Jasně - Rusové se pokoušejí diplomaticky vyjednat ukončení nepřátelství, EUagent Pašinjan do toho hodí vidle - ale můžou za to "rusáci"...

Ale jste aspoň konzistentní - za všechno můžou "rusáci" a nikdy jinak!

Konzistentní a ideově pevný!

Až natvrdlý...

P. Milan 27.11.2020 17:11

U tvrdých propagátorů SSSR (dnes Ruska), ideově pevných, budu rád natvrdlý.

A vy si ve volné chvíli nastudujte, jak za cara vesele Rusové Kavkaz rozeštvávali za účelem ovládnutí (a nejen Kavkaz) a konkrétně stěhovali křesťanské Armény do turkických území, z kterých měli poněkud obavy (nejspíš i důvodné).

H. Lukešová 27.11.2020 17:31

Jasně, že Rusko není žádným zachráncem Evropy a mám proti němu výhrady, je spojencem Íránu, ale ani EU není rozhodně ideálním společenstvím a podporuje palestinské teroristy, takže já ani EU neberu. EU a Rusko si v mnohém můžou podat ruce.

R. Polášek 27.11.2020 15:26

V yhánění Arménů z Karabachu EU nevadí proto , protože to je daleko a EU se to nijak nedotkne. Dokonce to nejspíš ani nezvýší počet imigrantů, protože odejivší Arméni se usídlí na zbylém území Arménie.

Stejna tak EU nevadilo vzájemné vraždění na Balkáně. Teprve když v závěrečné etapě Srbové byli ve válce lepší a získali navrch nad Albánci a hrozilo , že Albánce vyženou z Kosova a ti se zvednou a v počtu cca 5 miliónů emigrují do tehdejší EU, Itálií počínaje, tak to už bylo moc a EU to začalo vadit. Proto zvedli NATO a začal "kompenzační" bombardování. Srbové měli být ve své expanzi zkrouhnuti a srovnáni, aby Albánci zůstali a neemigrovali do EU. Protože Albánce tehdy, na rozdíl od dnešních syrských "inženýrů a architektů", do Západní Evropy nechtěli.

Co se týká vlastního Balkánu, podle mne ty nepokoje v 90 letech byl pozůstatek občanských rozbrojů a národních křivd za druhé světové. Všechny jugoslávské národy po druhé světové držel železnou rukou v míru a pod nadvládou Srbů jako v přetopeném kotli Josip Broz Tito. A každého, kdo by za jeho života něco začal, by tvrdě usměrnil. Ale podle mne měla spousta Jugoslávců po druhé světové na svých zahradách zakopány zbraně a střelivo a jen čekali na příležitost, až jejich národnost může povstat. A cca 10 let po Titově smrti se to uvolnilo. A oni ty zbraně vykopali, začali nakupovat nové a začali válčit.

J. Ptáček 27.11.2020 11:00

Když se dělilo Československo, spousta Evropanů byla v šoku, co se to děje. Němečtí a další mudrlanti dokonce předvídali vypuknutí občanské války mezi Čechy a Slováky. Viníky hrůz balkánských válek nejsou ani EU, ani USA, ani Rusko nebo Čína. Na vině jsou jen a jen místní občané. Především sousedé, často i příbuzní z jedné rodiny. Chlapi se hrdě hlásili k vraždění sousedů jiné víry, mučení a znásilňování jejich dětí. A jejich manželky a matky jejich zážitky zbožně s pýchou poslouchaly.

F. Navrátil 27.11.2020 9:04

Proč nevadí vyhánění křesťanských Arménů z Náhorního Karabachu? To je ale hloupá otázka. Vadilo snad EU a USA vyvraždění a vyhánění dvou miliónů chaldejských křesťanů z Iráku? Vadilo snad vyhnání čtvrt milionu pravoslavných křesťanských Srbů z Kosova? Vadilo snad vyhnání čtvrt miliónů Srbů a katolických Chorvatů z Bosny? Vyvraždit a vyhnat dva a půl miliónu křesťanů ze Sýrie se sice fanatikům Islámskému státu (zvaným demokratická protiasadovská opozice) se sice nepodařilo, ale snaha bylo obrovská. Můžeme počítat s tím, že Biden bude pokračovat v protikřesťanské obamovské politice a přitom citovat bibli a zaklínat se Bohem.

H. Lukešová 27.11.2020 10:04

Stejně tak nikomu nevadí genocida černých křesťanů v Africe ze strany muslimů, na všech černých životech nezáleží, záleží jen a pouze na některých černých životech. O tragédií černých křesťanů v médiích nečteme. Muslimové v Africe se jasně vyjadřují, že západní bílý prvek jako je křesťanství, zničí ze své společnosnosti.

A. Renjascu 27.11.2020 14:32

Zabití jediného palestinského teroristy vyvolává ve světě více pozdvižení než smrt a pronásledování všech těch co jste uvedl. OSN kvůli tomu zasedat nebude, EU prohlášení ani sankce taktéž "nevyrobí" a ostatní budou nenápadně sedět v koutku a mlčet.

I. Mertl 27.11.2020 6:34

Odchod Arménů z Karabachu lítost nebudí právem, protože následuje po odchodu Azerů z Karabachu před 25 lety. Tehdy to bylo stejně násilné vyhnání jako to dnešní, ale mohutnější. Kavkazské národy se dlouhá staletí vzájemně mordovaly, křesťanští Arméni stejně jako jejich muslimští soupeři. A to mi Arméni jsou díky Werfelovým 40 dnům, Aznavourovi a Saroyanovi velmi blízcí.

P. Zinga 27.11.2020 8:40

Napsal jste pitomost: kosovští Albánci měli být rovněž vyhnáni právem, neboť to byla Srbská země.

A Azerové? Jak dlouho byli v Karabachu "doma" ?!

I. Mertl 27.11.2020 9:44

Kosovo je krok stranou, pane, a jako takový pitomost.

Kdypak asi přišly turkické národy na Kavkaz a do východního středomoří? Hledejte. Ale jistě, Arméni byli na Kavkazu dříve. Ale přímo v Karabachu, v té dírce cuprostřed hor? Kdo to ví. Historie posledních dvouset let mluví pro mou teorii, sorry.

R. Brzák 27.11.2020 9:58

Karabach je sídlem Arménů po celé tisícíciletí - a Azeři do něj pronikali až pod vlivem Sovětského internacionalismu a po přičlenění KArabachu k Azerbajdžánu z moci Stalina - takže historie 200 let mluví proti Vám... Celá oblast byla Arménská, včetně větší části Turecka - a Turecko z jedné strany a Azeři z druhé si postupně z Arménie uhryzávali, Turci dokonce genocidní metodou... O Karabachu jako jedné z kolébek křesťanství svědčí i stáří tamních kostelů...

S. Landa 27.11.2020 10:37

Plácáte nesmysly. Azeři žijí v Karabachu už asi 1000 let, Sovětský internacionalisto.

J. Farda 27.11.2020 10:43

Soudruh Lenin dokonce Atatürkovu Turecku věnoval kus Arménie včetně Araratu, tak proč by Stalin nedal Černou kuchyni Azerům? A existence Nachičevanu odděleného od Azerů územím Arménie je paradox, o jehož odstranění se armáda pseudosultána Erdogana také jistě brzy postará! :-( https://informnapalm.org/cz/falsovani-dejin-azerbajdzan-marne-hledani-vlastniho-rodokmene/

P. Moravčík 27.11.2020 11:43

Vďaka za link. Je to skutočne zaujímavé a podrobné.

J. Kanioková 27.11.2020 12:55

Skvělý odkaz, díky R^

V. Novák 27.11.2020 17:06

Soudruhu Leninovi jaksi nezbývalo moc možností, když na Sovětské Rusko útočili v dojemné shodě Angličani, Francouzi, Japonci, Poláci, Turci i Američani. Uhájil aspoň tu současnou Arménii.

I. Mertl 27.11.2020 12:37

Poloviční pravda, žádná pravda. Pravda: Arméni v oblasti víc než 2000 let, snad oblast Karabachu centrem, turkmenské kmeny 700-1000 let. V 15. století oblast už plně pod kontrolou Turků, sám Karabach čas od času s uznanou dílčí nezávislostí. V 18. století oblast ovládli Iránci a do konce století Azerové převládli nad Armény. Tento stav přetrval i v dalších obdobích, pouze za Stalina se formalizoval statut Karabachu. Změny nastaly za Jelcinova rozpadu vnitřní autority ruské vlády - Arméni před 25 lety vojensky ovládli celou oblast, výrazně rozšířili o přilehlé oblasti a vyhnali odtud nejméně 500 tisíc Azarů (čímž dosáhli majority). Teď přišla odveta. Jak bych rád fandil Arménům, nemohu; oni jsou ti agresoři, byť křesťanští. Sorry.

M. Grundmann 27.11.2020 10:14

Zdá se, že Arméni přišli do Náhorního Karabachu nedávno, v druhé polovině 19. století. Proto jsou jejich nároky sporné. Byli tam údajně i předtím, ale nikoliv nepřetržitě.

P. Moravčík 27.11.2020 10:55

Pán Mertl, odpusťte, ale píšete nezmysly. V Náhornom Karabachu, na miestach, ktoré musia Arméni opustiť, stoja kresťanské kostoly z 1. až 5. storočia. Od začiatku 4. storočia sa kresťanstvo stalo štátnym náboženstvom - prvýkrát na svete (história osídlenia tohto územia má vyše 7000 rokov a samostatné Arménsko vzniklo okolo roku 900 n. l.) V nedeľu som sa díval na reportáž STV o týchto miestach a o obavách kňazov konkrétne týchto historických skvostov nad možným osudom stavieb po príchode mohamedánskych Azerov. Arméni tam žili napriek občasným nájazdom, moslimov, odpradávna. Inak, Vaša teória, dovedená do dôsledkov, by znamenala, že ak mi šlohnete bicykel, tak môj vlastnícky nárok, by bol automaticky anulovaý, pretože posledným "vlastníkom" ste boli Vy. Azerbajdžanci prišli na územie dnešného Azerbajdžanu z Iránu až v 11. storočí so seldžuckými Turkami, ostávali v nížinných oblastiach, až neskôr sa začali biť s každým naokolo (ako súčasť Perzskej ríše). Napriek tomu Karabach bol Arménmi osídlený trvalo a svedčia o tom archeologické nálezy a dodnes stojace náboženské stavby

V. Braun 27.11.2020 18:25

Ta teorie o byciklu aplikovaná na státní území v podstatě platí pokud se státu, který si území přivlastnil, podaří toto území udržet dostatečnou dobu. Co je to dostatečná doba je sice otázka, ale někdy zřejmě stačí několik desítek let. Takových sto let, když vymřou všichni pamětníci předchozího stavu a zejména pokud se podaří území prosadit do mezinárodních smluv, je již naprosto dostatečné. No a nakonec je to tak dobře, protože jinak by Slovensko muselo předat své území Maďarům.

P. Moravčík 28.11.2020 9:57

S tým Slovenskom ste ma skutočne pobavil;-D;-D;-D. No, ak sa u vás takto učí dejepis... len dúfam, že nie ste zo Sudet.

V. Kuhaj 27.11.2020 9:15

My jsme násilně z jistých území vyhnali 1,5 milionu Němců. Považoval byste za správné, pane Mertle, kdybychom je teď museli "vracet"?

I. Mertl 27.11.2020 9:31

Ale přece oni mohou, pane Kuhaji! Jen se jim při pohledu na naši realitu moc nechce.

V. Kuhaj 27.11.2020 10:13

To máte pravdu, ale já to myslel trochu jinak; jestli byste byl pro, aby se jich stejný počet vrátil, a bylo jim zpět vydáno zabrané území, všechny polnosti, louky, pozemky s budovami, jestli byste byl pro, aby Češi z těch míst museli nedobrovolně odejít. Otázka je samozřejmě řečnická.

J. Jurax 27.11.2020 18:38

Jo, až oživí všechny povražděné z Lidic a za heydrichiády, může se sudetský herrenvolk vrátit ...