19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KLIMA: Nepohodlná pravda

Nepohodlná pravda zeleného hnutí je, že předpovědi o nevyhnutelných ekologických pohromách se nenaplňují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mertan 25.6.2019 22:14

Re: Ukladanie tepla

To sa ale voda zohrieva priamo slnecnou energiou, CO2 na to nema ziadny vplyv ci ma?

P. Rada 25.6.2019 8:10

Re: Ukladanie tepla

otevřená vodní plocha absorbuje značnou čst energie slunečního záření už proto, že se jeví oproti ledu nebo i pevninám rmavší. Pohyb vody ale způsobuje, že se nejvrchnější vrstvička daleko méně otepluje oproti pevninám kde se teplo do nižších vrstev dostává jen vedením a nikoli prouděním. Voda má také relativně největší tepelnou kapacitu. další rozdíl následuje v tom, že nad oceánem se během dne v oblastech tlakových výší prakticky netvoří "obláčky dobrého počasí" které jednak odvádějí povrchové teplo výše konvekcí a jednak povrchy více stíní. To vše jsou vlastnosti pro které se oceány stávají ideálním akumulátorem a stabilizátorem planetárního klimatu.

Je tu ale i další specifikum a to spočívá ve zmrzlé vodě - ledu. Ten má naopak vysokou odrazivost a tak naopak brání oteplení. Celá ledová polární čepička pak bývá lokalitou kde mají tendenci se usazovat tlakové výše a níže naopak inklinují k polohám nad volnou hladinou kde je i větší odpar. Uskupení jak oceánu ale s polárními črpičkami je sice metastabilním stavem ale s hlediska stability počasí pevnin velice pozitivním. Vede totiž k tomu, že např na Evropou doposud převládalo relativně teplotně vyrovnané západní proudění nesoucí pravidelně nad pevniny trochu vláhy. S odtáváním severní polrní čepičky bude s relativní stabilitou tohoto mechanismu konec.

Na úkor celoročně relativně mírného západního proudění, proto přibývají severojižní situace které mohou přinést extrémní vedra i povodně a nebo východní, přinášející v zimě kruté mrazy a v létě suchá vedra.

S podnební pohodou mírného pásma působící zejména na zemědělství, lesnictví ... tak pro růst extrémností nastává už daleko dříve konec - jak jen pro změnu relativní průměrné globální teploty. Naše bezmocně schnoucí lesy v sousedství rozvinuté a zdánlivě ještě silné civilizační struktury jsou toho prvým dokladem.

J. Vintr 24.6.2019 23:57

Re: Samozřejmě?

Je opravdu absurdní, že se místo všech svinstev, které lidstvo produkuje, bojuje proti zcela neškodnému a užitečnému oxidu uhličitému.

V. Mertan 24.6.2019 22:56

Re: Ukladanie tepla

Asi tomu dost nerozumiem, preco presne sa to teplo ukladá do oceanov? Skusme si zopakovat ako funguje presne sklenikovy efekt. Skleníkový efekt je názov pre jav spočívajúci v ohriatí nižších vrstiev atmosféry v dôsledku toho, že atmosféra cez deň prepúšťa krátkovlnné slnečné žiarenie k zemskému povrchu a v noci pomerne efektívne pohlcuje dlhovlnné žiarenie Zeme a otepľuje sa.(wikipedia) Takze by sme mali hladat naozaj to teplo sposobene sklenikovym efektom vo vzduchu a v noci a nie kazdé oteplenie pripisovat CO2. Ked sa neotepluje hladame vyhovorky preco sa neotepluje. Ako sa to teplo presne do toho mora dostava a preco? Predpovedali to tie pocitacove modely, ktorym tak slepo verime?

M. Pecka 24.6.2019 21:39

Re: Konečná teorie všeho

Ale neopomíjí. Spíše zpochybňuje, zda ji lze vůbec smysluplně zahrnout do klimatických modelů. A při vší úctě, modely NEJSOU vědecký důkaz!!!

P. Zelený 24.6.2019 21:34

Re: Všechno se ukázalo nesprávné.

Kamarád létá jako sportovní pilot. Říká, že oproti minulosti jsou shora viditelné široké pásy nebo i rozsáhlé oblasti suchých lesů, které byly ještě před několika málo lety kompletně zelené. Zodpovědnost ekoteroristů je neoddiskovatelná, naše lesy jsou umělé a vyžadují péči, kterou jim c&k, prvorepublikoví i socialističtí lesníci věnovali. I současní by to uměli, ale není systém, který by to technicky realizoval.No a tak se příroda zařizuje posvém.

P. Rada 24.6.2019 21:32

Re:

Ještě na vysvětlenou proč se nám vedle suběktivních důvodů zatím jeví oteplení malé. Naprostá většina energie se totiž ukládá ve formě tepla do oceánů a jen zlomek do teploty ovzduší kterou ale nejvíce meteorologicky sledujeme ve výšce 2m nad povrchem. Záludnost procesu je ale v tom, že oceány proudí a tak se doposud energie ukládá na jakýsi vodní dopravník který se ale znovu na povrch vynoří a tím atmosféru, kryosféru... ovlivní až za dlouhá desetiletí.... https://www.novinky.cz/veda-skoly/500975-oceany-se-otepluji-jako-by-v-nich-kazdou-sekundu-vybuchla-atomova-bomba.html

Podobně naprostou většinu CO2 akumulují oceány a to s podobným efektem zpoždění. jakmile se ale oceány jako celek oteplí - přestanou mít schopnost CO2 jímat, roztopí nejdříve severní polární čepičku a to povede k zásadním změnám proudění atmosféry která nese vláhu, určuje oblasti sucha atd. Vyšší dynamika podnebí povede nutně k růstu eroze a tedy k poklesu úživnosti půdy. Do toho začne působit růst hladin oceánů a takto navozené zasolování dříve úrodné půdy delt řek... migrace neukotveného a zoufalého obyvatelstva může rozvrátit infrastrukturu která nás doposud činí velmi mocnými.

Hodnotě 400ppm přitom v ustáleném období ped 10mil let odpovídala hladina oceánů dokonce o 25m výše! Naděje na zvládnutí situace jsou tedy průběžně menší a menší tím spíš pokud je dost lidí uvažujících jak autor dnešního článku. Naděje přesto jsou - i když by vyžadovaly zásadní změny v chování lidí i zásahy do chování oceánů - což je velmi riskantní. Vtupujeme tedy do "temného věku".

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/vstupujeme-do-temneho-veku

F. Dido 24.6.2019 20:31

Díky za odkazy.

P. Rada 24.6.2019 20:16

Re: Milý pane, pásy CO2 jsou dány a nic mimo nich není

Pane Vanuro ten příklad naopak sedí a Vy to jen potvrzujete.

Normované charakteristiky takto jak uvádíte platí. Máte ale jaksi pravdu i s tou "malou selektivitou". Reálná atmosféra se totiž vyznačuje komplexem vazeb mezi všemi složkami a navíc je rozvrstvená a proto právě pohlcuje i vyzařuje jako celek v daleko širším pásmu než za situace, kdy by nad ideálním povtchem byl jen jeden ideální plyn o ideální teplotě v celé vrstvě.

Je to takto jasnější?

P. Rada 24.6.2019 20:08

Re: Konečná teorie všeho?

Normovanou šířku pásma ano - naměřená intenzita pole ale roste s přibližováním se ke zdroji. Podobně roste faktická šířka pásma měřená vzhledem k intenzitě pole.

P. Rada 24.6.2019 20:04

Re:

Už to "šmunk" chytlo. Gradient globální teplotní změny je nejvyšší za posledních 55milionů let.

http://climatemap.blogspot.com/2013/03/posledne-velke-oteplovanie.html

Celá planeta se průběžně otepluje výkonem cca 2W/m2 a tento měrný výkon navíc roste.

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

V. Petr 24.6.2019 19:13

Milý pane, pásy CO2 jsou dány a nic mimo nich není

Váš příklad s radiopřijímačem je mimo, protože to rozšíření pásma je dáno malou selektivitou ladicích obvodů a MF filtrů!

Máte je tady:

http://www.eng.buffalo.edu/~ajs42/pchem/co2/co2.html

V. Petr 24.6.2019 19:10

Bavíme se o vlivu CO2 nebo o zdrojích mědi či fosforu?

V. Petr 24.6.2019 19:06

Nesmysl, zvaný "podpora OZE" stojí 50 miliard ročně.

V. Petr 24.6.2019 18:58

Milý pane, přírodní zákony PORUŠIT NELZE!

Můžete jednat proti přání některých lidí, kteří toto prohlašují za přírodní zákony, třeba Hitlerova "nauka o rasách."

F. Dido 24.6.2019 18:32

Jak by řekl kamarád "Habera";to nesouvisí.

V. Kolman 24.6.2019 18:25

Re:

V úvahu připadají ještě "muňky" :-)

V. Kolman 24.6.2019 18:23

Re: Omyly pana Vítka nebo záměr škodit?

Mám na příčiny klimatických změn pane Rado odlišné názory nežli vy, nicméně vaše katastrofická vize budoucnosti lidstva se shoduje s mojí vizí. Bohužel, jak rád bych se mýlil!

V. Kolman 24.6.2019 18:16

Re: Také pamatuji, např.:

Vhrkla mi pane Aldo dojetím slza do oka. I já jsem si vzpomněl, jak jsem se v mládí dočetl v jakémsi technickém plátku, že v budoucnu nebudou v domech/bytech okna, ale obyvatelům nebude ani v mrazech zima. Budou je zahřívat infračervené zářiče! V kuchyních pak budou kralovat mikrovlnné sporáky, na kterých bude jídlo tepelně upravené za desítky sekund.

P.S.-Předpověď mikrovlnných trub prognostikům částečně vyšla, i když se mikrovlnné trouby vypadají a používají se trochu jinak, nežli bylo původně (někdy kolem roku 1950) předpovídáno.

V. Kolman 24.6.2019 18:03

Re: Konečná teorie všeho

Nebudu se pane Rado vyjadřovat ke klimatu, o kterém toho moc nevím, ale:

Šířka pásma rozhlasového vysílání je dána technickými parametry vysílače a příslušnými normami. Slabý i silný signál většiny vysílačů má zhruba stejnou šíři pásma. Problémem při příjmu slabého signálu je hlavně šum, který lze zúžením šířky přenášeného pásma (technicky na straně přijímače - na úkor nízkofrekvenční charakteristiky) částečně potlačit a příjem tak "vylepšit".

P.S.-Platí beze zbytku o (dnes již technicky překonané) amplitudové modulaci. Pravda, s klimatem to téměř nijak nesouvisí.

J. Pavelka 24.6.2019 16:43

Re: Akorát vám v tom výčtu, milý Vítku, chybí bolševická

Získat mléko (byť v malém množství) od kozla a i z mužských bradavek prý skutečně lze, četl jsem alespoň o tom kdysi (už po Revoluci)článek ve Vesmíru...

J. Pavelka 24.6.2019 16:39

Re: Také pamatuji, např.:

O nby z Krkonoš asi nebyl vidět příboj, i kdyby hladina moří stoupla o sto metrů...ale to jen tak mimochodem...

P. Harabaska 24.6.2019 15:05

Re: Akorát vám v tom výčtu, milý Vítku, chybí bolševická

Poněkud nepřesvědčivý odkaz. Není dostupný.

P. Harabaska 24.6.2019 14:44

Re: jen taková poznámka

Jak výstižné a pravdivé. To jste našel na Wikipedii?

P. Harabaska 24.6.2019 14:41

Re: Konečná teorie všeho

Používání slovní vazby, že něco je o něčem, je důkazem omezených výrazových schopností. Takže: Psaní komentářů do NP je o klepání prsty do kláves počítače. Krásná věta, že?

F. Dido 24.6.2019 14:40

Švunk,to bude ono.

P. Harabaska 24.6.2019 14:38

Re:

Nechtěl jste napsat švunk nebo snad šmuk?

J. Hess 24.6.2019 14:23

Re: jen taková poznámka

Ale ano, příroda si poradí, člověk si neporadí. Nám budou chybět zdroje, abychom mohli žít tak, jak bychom si přáli. Příroda je vynalézavá a má spoustu času na to, vytvořit něco dalšího, co bude na Zemi existovat.

Zajímavé je, že přírodní zákony jsme do jisté míry schopni definovat a pochopit, ale většinu z nich s radostí porušujeme a pak se divíme, co se kolem nás děje...

J. Hess 24.6.2019 14:13

Re: jen taková poznámka

- To, že mě zítra může trefit do hlavy meteorit neznamená, že přestanu myslet na budoucnost svých dětí. Vy ano?

- 100x nic ve smyslu onoho pořekadla přeneseně znamená, že můžu např. po malých množstvích ("skoro nic") přidávat třeba závaží na jednu misku vah. Dlouho se nic neděje, ale pak stačí maličko, rovnováha se poruší a miska klesne...

Stačí?

Z. Lapil 24.6.2019 14:02

Re: Samozřejmě?

Pamatuju krušnohorské lesy uschlé skrze SO2. Přinejmenším neměly opadanou kůru. Zrovna tak pamatuju, že když člověk přijel z prázdnin domů, tak byl smrad v ovzduší zřetelně a jednoznačně cítit.

Takže tohle tvrzení bych panu Radovi nevyčítal. Ale namítnu mu, že tohle byly do jisté míry lokální a určitě přímo a jednoznačně související záležitosti, včetně jejich lidského původu. Souvislost CO2 s celosvětovou teplotou jistě existuje, ale lze se dočíst tolik a tak protichůdných údajů, že bez poctivého vzdělání v oboru absolutně netuším, jestli mám věřit řekněme panu Radovi nebo panu Kremlíkovi a celá záležitost pro mě zůstává naprosto zamlžená.

Můžu se chytit jedině obecných pravd. Například té, že tvrdí-li politik, že bez zvýšení státních výdajů dojde ke katastrofě, pravděpodobně kecá.