24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

POLITIKA: Proč se lidé vždy pohádají

Začnu trochu akademicky: pokud si z hlediska nákladů a výnosů chce občan polepšit, má dvě možnosti: a) platit méně na daních, nebo b) za stávající daňové zátěže dostat více od státu na uspokojení specificky svých potřeb.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Frys 19.5.2019 14:41

Zaměstnanci stát

uloupí téměř 2/3 příjmu (viz odkazy níže, podobné je to i na Slovensku). Je tedy vlastně ze 2/3 nevolník. OSVČ je na tom z hlediska státní loupeže příjmů o něco lépe, ovšem si to vynahradí jinde - omezením vlastnických práv, regulací buzerací, likvidací, vaporizací...

https://libinst.cz/danove-bremeno-zamestnancu-2018-6245/

http://www.konzervativizmus.sk/article.php?6131

L. Novák 19.5.2019 7:48

Hrbkova demagogie stále dokola...

"...Samozřejmě, že jako zaměstnanec musím zaměstnavateli na všechno vydělat, a to nejen na výše uvedené daně, ale na celou řadu dalších věcí, kterém jsou s výkonem práce spojeny. ..."

Vaše socialistické myšlení vám čouhá z každé druhé věty.

Není pravda, že jako zaměstnanec musíte zaměstnavateli na sebe vydělat. Vy jenom (platí v soukromém sektoru, ne ve státním nebo státem vytvořeném) plníte (nebo ne) svou pracovní povinnost, za kterou vás zaměstnavatel platí. Podnikatel vydělává a za část peněz si najímá pracovníky za nabízenou cenu, protože sám samozřejmě nemůže dělat všechno. Vy o tomto vztahu píšete, jako by podnikatel "utrpěl zisk" díky najatým zaměstnancům, kteří "na sebe" musí vydělat... Každý, kdo pracuje delší dobu jako zaměstnanec v soukromém sektoru ví, že je celá řada zaměstnanců, kteří si na svou mzdu nikdy sami vydělat nemohou, a to z různých důvodů... Ať už je to neschopnost, nadbytečnost, nemožnost jej snadno propustit, nebo provádí zcela neproduktivní práce, které z nějakého důvodu musí být provedeny (např. v důsledku státních direktiv). Na druhé straně jsou zaměstnanci, kteří skutečně vytvářejí vysokou přidanou hodnotu a bez nichž by se podnikatel těžko obešel. Zisk celého podniku ale určuje kvalita samotného podnikatelského záměru a jeho praktické naplňování v praxi, a pokud se v této kategorii podnikatel a jemu nejbližší management dopouští chyb, nakonec i ten nejníže postavený zaměstnanec na sebe nevydělá, přestože je mu mzda vyplácena. Což samozřejmě nemůže trvat donekonečna.

Váš pohled na celý systém daní a odvodů státu je silně matoucí.

A. Hrbek 18.5.2019 15:57

Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

1. Složená daňová kvóta je v současné době cca 36 %.

2. Když podle jeho příkladu mám jako zaměstnanec hrubou mzdu 25.061, tak odvedu daň z příjmu 3.083 Kč (12,3 %), takže mám čistou mzdu je 21.978 Kč(87,7%).

Z toho odvedu sociální pojištění 1.629 Kč (6,5%) a zdravotní pojištění 1.128 Kč (4,5%). Tyto částky mají dvojí povahu, protože je odvádím povinně, tj,. jako daň a zároveň mne pojišťují pro případ nemoci, sociálních potíží a staroby. Ale budiž - na ruku na útratu dostanu 19.221 Kč (76,7 %).

Když všechno utratím zaplatím na DPH a ostatních daních z toho max. 21% , tj. 4.036 Kč ( tj. 19,2% z hrubé mzdy) a získám hodnotu ve výši 15.185 Kč (60,6 %). Takže na daních z hrubé mzdy odvedu max. 39,4 %.

U OSVČ je v současné době poněkud výhodnější zdanění a podobně je tomu i u důchodců. Takže v průměru skutečně okolo 36 %. Pro tuto hodnotu svědčí i výpočty ekonomů, kteří stanovují den daňové svobody na 23. červen, což odpovídá míře zdanění 40,5 % nebo samotných libertariánů na 28. červen, což odpovídá míře zdanění 41,9 %. To je jen "malinko" odlišné od 75 % pan Kříže. Ten si totiž trvale plete dva naprosto různé pojmy, a to zdanění pracovníka a zdanění práce. To mu ale nevadí neustále publikovat.

Z. Rychlý 18.5.2019 21:46

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Pokud k tomu připočtete, že za vás odvede zaměstnavatel na dani 2x tolik, co vy, pak se k těm 75% malinko přiblížíte.

L. Novák 19.5.2019 8:01

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Hrbek se snaží "zatajit" podstatné skutečnosti, z nichž lze odvodit, jak nenasytný je stát a jak malou část z vyplacené mzdy zaměstnanec po zaplacení za zboží a služby nakonec využije pro sebe. A taky reálný stav, jak velký je podíl skutečného zdanění na zaměstnavatelem vyplacené mzdě.

J. Jurax 19.5.2019 0:00

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Nesmíte to počítat z hrubé, ale ze superhrubé. Protože na odvody, které "za Vás" platí zaměstnavatel, platíte Vy, protože mu na ně musíte vydělat. Ono je to jenom taková účetní klička, abyste se nevyděsil, kolik Vám stát sebere.

Ve vašem případě je superhrubá mzda (základ daně) 33 600, čístá 19 334, tedy 57,54 procenta superhrubé; ergo státu dáte 46,46 procenta. Platí pro jedince bez vyživovaných osob.

A předpokládáte-li, že čistou mzdu utratíte, tak prakticky všechno zboží a služby má 21 procentní DPH. Takže ještě 12 procent z těch 57,54 procent dál odvedete státu (cca 4060 Kč) a zbude Vám zhruba 45,5 procenta z toho, co jste vydělal - 15 274 Kč - to bude hodnota zboží a služeb, které skutečně obdržíte. A to ještě neuvažuju spotřební daně na pohonné hmoty, alkohol a cigarety.

Zdanění práce a zdanění pracovníka je totéž - je to zdanění práce pracovníka. Docela dobře je představitelný systém, že Vám bude vyplácena celá superhrubá mzda mzdové náklady za Vaši práci) a Vy si to budete danit sám, respektive to za Vás odvede laskavý zaměstnavatel jako doposud. Změní se akorát tisk výplatní pásky - pak bude vše křišťálově jasné.

Viz https://www.penize.cz/kalkulacky#mzda

A. Hrbek 19.5.2019 0:49

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Bohužel nemohu s Vámi úplně souhlasit. Jako zaměstnanec mám právní smlouvu na hrubou mzdu a o nějaké super hrubé mzdě vůbec nic nemusím, a vlastně nemám, vědět. Zaměstnavatel si kupuje mne jako pracovníka, respektive jako pracovní sílu. Daňové odvody zaměstnavatele za koupenou pracovní sílu jsou právním vztahem zaměstnavatele a státu, a mně do toho vůbec nic není.

Samozřejmě, že jako zaměstnanec musím zaměstnavateli na všechno vydělat, a to nejen na výše uvedené daně, ale na celou řadu dalších věcí, kterém jsou s výkonem práce spojeny. Dokonce i na takové, které mi třeba poskytne na to, aby si mne udržel (například služební auto, prodloužená dovolená, levné ubytování, několik dnů volna, atd.). S výkonem moji práce jsou např. spojeny určité nároky na pracovní plochu, hygienu, převlékání, bezpečnostní pomůcky, pracovní přestávky, atd. a to všechno jsou náklady na pracovní sílu a s moji mzdou nemají nic společného.

Pokud se domníváte, že hrubá mzda jsou všechny náklady na pracovní sílu, tak se poněkud mýlíte a pobyt ve finanční účtárně by Vás z toho rychle vyléčil. Znova opakuji jsou dvě rozličné kategorie, a to cena pracovníka (za kolik si ho kupuji) a celkové náklady na pracovní sílu (kolik za pracovníka platím státu a všechny další výdaje). A není toho málo.

Jen tak pro zajímavost - jaké jsou náklady práce u OSVČ?

L. Novák 19.5.2019 7:22

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Klasická Hrbkova demagogie skrze zkreslené info. Základem zdanění je tzv. superhrubá mzda, kterou se socialisté snaží před zaměstnanci utajit, aby nevěděli, jak je stát okrádá a jaký podíl z na daních a poplatcích odvedených povinně je stát obere...

Další částí zdanění jsou pak daně a poplatky zaplacené už z jednou radikálně zdaněných mezd při nákupu zboží a služeb...

A. Hrbek 19.5.2019 8:18

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Super hrubá mzda je formální výmysl ODS. Podle čeho se počítaly mzda celá desetiletí před tím? Podívejte se laskavě někdy na rozlišení účtů 521 a 524 a jeho zdůvodnění a na daňové zákony. Superhrubou mzdou stát neokrádá zaměstnance ale zaměstnavatele. Je to jakási dodatečná daň za to, že zaměstnává někoho, do koho stát něco investoval. Zaměstnance by okrádal v tom případě, kdyby mu parafiskál skutečně započítal do sjednané smluvní mzdy. To se ale nikomu nechtělo.

Jak vidno, celou složitou problematikou jste se dlouhodobě na podnikové i na nadpodnikové úrovni prakticky zabýval, daňové zákony perfektně ovládáte, takže jste skutečně kvalifikovaný odborník, o kterého je všude obrovský zájem.

Kdežto pracovníci Liberálního institutu, renomované firmy Deloitte, většina národohospodářských ekonomů pracujících na mezinárodní srovnávací úrovni a samozřejmě i moje maličkost jsou úplní blbci.

L. Novák 19.5.2019 9:36

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Bolševický systém počítání mezd byl samozřejmě výrazně odlišný od toho dnešního, protože prakticky všechny občany zaměstnával stát centrálně řízeným mzdovým (okrádacím) systémem, důchody a zdravotní péče byly státní a pro všechny "zadarmo", takže při výplatě mezd se strhávala jenom daň ze mzdy podle progresívního zdanění. Což samozřejmě nelze brát dnes jako vzor k porovnávání.

Odvody přímo vázané na mzdu (sociální a zdravotní daň) jsou částkou, o kterou je výplata pro zaměstnance snížena. Což je každému člověku při smyslech jasné a vaše demagogie taky. Superhrubá mzda byla zavedena proto, aby bylo každému zaměstnanci jasné, jakými daněmi (odvody) stát zatěžuje jeho práci.

Na to nemusím být daňovým specialistou, stačí selský rozum. Způsob oblbování občanů zkreslováním peněžních toků směrem od občanů ke státu je vám, socialistům, vlastní. Zatajit pokud možno závratnou výši peněžní částky, o niž stát občana oškube na daních a odvodech...

A. Hrbek 19.5.2019 11:40

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Systémy počítání mezd, tak jak je znám ze své několik desítek let trvají funkce finanční ředitele významných nesocialistických mezinárodních společností, jsou podle Vás bolševické, protože nepočítají se super hrubou mzdou. Zajímavé.

Dovoluji si upozornit, že pro výpočet čisté mzdy, daně z příjmu ze závislé činnosti a odvodů není super hrubá mzda vůbec zapotřebí. Vše se dá jednoduše spočítat na bázi hrubé mzdy.

Jinak mi zatím nikdo zatím nevysvětlil, jak to, že Liberální institut, Deloitte, mezinárodní statistika, atd. dospěli k současné hodnotě míře zdanění pracovníků v ČR okolo 40% a ne 75%.

Jakou částku máte jako zaměstnanec na právně platné pracovní smlouvě - hrubou mzdu nebo super hrubou mzdu?

A. Hrbek 19.5.2019 11:55

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Jinak, pokud to nevíte, tak super hrubá mzda nebyla zavedena proto, aby se pracujícím ukázalo jak jsou státem vykořisťování, ale aby ODS mohla snížit daňovou kvótu na 15%. Jejím logickým nesmyslem je, že zdaňuje ještě jednou daně.

Lišíme se i v názoru - podle Vašeho odvodem parafiskálu vykořisťuje stát zaměstnance, podle mého zaměstnavatele.

M. Prokop 19.5.2019 15:11

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Zaměstnavatel i zaměstnanec se na odvodech podílí (řešení by bylo, aby si zaměstnanec platil daně sám). Takže pan Kříž má v podstatě pravdu a vy to jen zbytečně okecáváte.

L. Novák 19.5.2019 15:36

Re: Pan Kříž poněkud přehání a míchá vše dohromady

Zdanění práce v Česku je jedno z nejvyšších na světě (zhruba 7.)

https://www.novinky.cz/ekonomika/434978-cesi-plati-vyssi-dane-a-odvody-ze-mzdy-nez-svedi.html

No a pak ještě následuje zdanění toho, co si občané za svou výplatu a státem vysoko zdaněnou práci nakoupí v běžném životě. Všechno tvrdě zdaněno, některé spotř. zboží dokonce dvakrát (spotřební daň a DPH i ze spotřební daně). Plus daně a poplatky vybírané navíc...

J. Jurax 19.5.2019 9:42

Mzdové náklady jsou SUPERhrubá mzda. Ta je také daňovým

základem. Znovu opakuji, že to, že část pojištění platí jakoby zaměstnavatel je jenom hra s čísly. Aby si ti prostší z nás mnuli radostně ruce, že zaměstnavatel platí část pojištění "za ně" a "ze svého" a neuvědomili si, na kolik je daně a pojištění přijdou. Právní vztahy do toho nepleťte, ty v tomto případě jen matou.

Znovu opakuji - docela dobře je představitelný systém, že Vám bude vyplácena celá superhrubá mzda (mzdové náklady za Vaši práci) a Vy si to budete danit sám, respektive to za Vás odvede laskavý zaměstnavatel jako doposud. Změní se akorát tisk výplatní pásky. Pak bude vše křišťálově jasné.

Všechny náklady na pracovní sílu jsou jiná kategorie, která pro zde diskutovanou otázku výše zdanění není relevantní.

L. Novák 19.5.2019 10:10

Re:

Přesně tak. Článek je o nenasytnosti státu.

M. Šejna 18.5.2019 13:32

svoboda podle Svobodných

dá se říci, že kdo je nespokojený, kdo není schopen se postarat sám o sebe, kdo si stěžuje na to, že kvůli státu a daním se nemůže sám realizovat, ten není svobodný.

Jenže pocit svobody je věc dost realitivní. Většinou stačí být zdravý, mít dostatečný příjem a mít svobodu projevu a svobodu pohybu. Všechno tohle (s výjimkou zdraví) současný stát umožňuje.

Platí tedy pravidlo, že pokud jste zdraví, neměli byste si furt na něco stěžovat a nadávat na stát, protože si jen stěžujete na vlastní neschopnost.

Autor to poněkud přehnal s tvrzením, že odvádíme státu 75% toho, co vyděláme. Já jsem OSVČ, takže nemohu mluvit za zaměstnance. Ale na vlastním přikladu mi těch 75% prostě nevychází. Loni jsem já i moje maželka vydělali oba kolem 1 milionu. Na dani z příjmu, sociální a zdravotním pojištění, jsme oba odvedli každý okolo 140 tisíc. Zbylo nám tedy každému okolo 860 tisíc. Zhruba 1,5 milionu jsme dohromady utratili. Takže na DPH a dani spotřební jsme státu odvedli kolem 300 tisíc (každý okolo 150 tisíc). Ať počítám, jak počítám, vychází mi, že jsem ze svého příjmu odvedl státu a pojišťovnám dohromady 290 tisíc z vydělaného milionu. To nejsou tři čtvrtiny příjmu, ale zhruba 29%.

O. Uživatel 18.5.2019 15:21

Uživatel požádal o vymazání
M. Šejna 18.5.2019 16:27

pane Chodovský

ano, daňové příznání si dělám sám. Není to nic složitého, protože pokud si eviduji příjmy a výdaje, pak stačí tyhle dvě hodnoty dát do tabulky v excelu, kterou každý rok zveřeňuje například iDnes. Dělá to tak většina živnostníků s příjmy do 1 milionu ročne.

A. Hrbek 18.5.2019 17:14

Re: pane Chodovský

Díky MF, která formulář vždy zveřejnila včas, bylo skutečně možno připravit daňové přiznání během jednoho večera. Samozřejmou podmínkou byla excelovská tabulka příjmů a vydání, navazující na výsledky předchozího roku. Odpisy byly zcela jednoduchou záležitostí.

Občas byly malé komplikace s vyrovnáváním záloh na nemocenské pojištění. Ale na VZP byli docela vstřícní. A nejednalo se o velké částky.

Chce to ovšem určitou gramotnost a znalost základních zákonných ustanovení. A mám pochopení pro to, že i z důvodu administrativy se po zavedení EET řada drobných podnikatelů podnikání vzdala.

Z. Rychlý 18.5.2019 21:44

Re: pane Chodovský

Jak pravil ministr - jste ukázka typického parazita - OSVČ a ještě se tím chlubíte.

M. Šejna 19.5.2019 9:14

přesně tak, pane Rychlý

jsem parazit zvaný OSVČ a chlubím se tím.

:-D

L. Novák 19.5.2019 10:28

Re: přesně tak, pane Rychlý

Copak? ČSSD už přestala za tvou politickou demagogii a propagandu platit?

M. Šejna 19.5.2019 12:49

bolševický zmetku Nováku 475

já se živím už 12 let sám jako OSVČ. To je rozdíl mezi mnou a tebou, ty bolševické hovado Nováku 475.

Z. Rychlý 19.5.2019 19:07

Re: přesně tak, pane Rychlý

Však oni si vás socani podají, naivko.

J. Jurax 19.5.2019 0:34

Re: svoboda podle Svobodných

No, trochu tomu nerozumím. Vlastně vůbec. To vydělali znamená už po odpočtu nákladů?

Pakliže ano, měl byste danit každý ten milión jako ekvivalent superhrubé zaměstnance - ergo byste měl dát na daních a pojistném z této sumy plus mínus autobus tak 460 000 ročně, což je víc jak trojnásobek sumy, kterou uvádíte.

Ovšem jsa zaměstnanec daním OSVČ nerozumím a študovat se mi to nechce. Nicméně už jen patnáctiprocentní daň z příjmu by z miliónu dělala 150 000.

Jak to děláte? ... :-) ‬

M. Šejna 19.5.2019 9:26

máte dobrý odhad, pane Juraxi

můj hrubý roční výdělek je sice kolem 1 milionu, ale skutečné náklady mám jen asi 50 tisíc. Využívám proto tzv. paušální náklady ve výši 60% příjmu, což mi zákon dovoluje. Daním tedy jen 40% z toho, co jsem opravdu vydělal. Můj daňový základ je tedy 400 tisíc Kč.

Existují i profese, kde mohou OSVČ uplatňovat paušální náklady ve výši 80% příjmu. Tohle všechno ale platí jen u OSVČ s příjmy do 1 milionu. Jakmile překročíte milion, musíte začít platit DPH a v té chvíli začíná být účetnictví mnohem složitější.

Drtivá většina OSVČ se pohybuje s příjmy právě jen do té hranice 1 milionu korun ročně. Pro tyto OSVČ platí tedy velmi výhodné daňové podmínky. Na druhou stranu přijímáte riziko, že můžete zkrachovat, takže se ta daňová výhoda projevuje jen tehdy, když se Vám daří.

J. Jurax 19.5.2019 9:49

Děkuju. Teď je mi to jasné.

A mimochodem - to co popisujete je taky důvod, proč stát tak nevrle patří na tzv. švarcsystém - přichází o prachy ... :-)

M. Šejna 19.5.2019 10:10

švarcsystém je ale podvod

U švarcystému je zaměstnanec vykazován jako externí OSVČ. To je podvod, protože OSVČ by měl podnikat sám na vlastní riziko. U švarcsystému vlastní riziko neexistuje, protože OSVČ chodí normálně do práce k zaměstnavateli.

Jediným rizikem pro OSVČ, pracujícím ve švarcsystému, je to, že není chráněm zákoníkem práce.

L. Novák 19.5.2019 16:45

Re: švarcsystém je ale podvod

Šejno, už zase kecáš. Pro OSVČ pracující jako zaměstnanci samozřejmě rizika existují a to dost podstatná. Nejsou chráněni Zákoníkem práce, nemají placenou dovolenou a další výhody zaměstnaneckého vztahu jako proplácení návštěv u lékaře a spousty dalších výhod ze ZP, přesčasové příplatky a příplatky za práci v nepracovních dnech, různé bonusy a motivační příplatky. A co je podstatné, nikdy neví, jestli třeba za týden nebo měsíc jim firma nesdělí, že pro nedostatek práce s nimi smlouvu končí (třeba za týden) a další práce bude možná až za... třeba měsíc. Což u zaměstnaneckého vztahu možné není. Několik "zaměstnanců" OSVČ znám a vím, že to není žádný med. Výhodou pro ně je snížení daňového základu paušálem tak, jak to tady prezentuješ na svém příkladu.

On ten Zákoník práce je pro zaměstnance snadné živobytí, pokud nepracují přes agenturu, která je může taky během pár dní vyhodit nebo přesunout někam úplně jinam...

Švarcsystém považují za podvod jenom hloupé socialistické hlavy, které nechápou motivaci lidí, proč vlastně do takové pozice sami vstupují.