19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Připravte si peněženky

Není to prohra na celé čáře. Napsal jsem k tomu komentář na portál Vitalia a shrnu z něj to nejpodstatnější. Za prvé, problém dvojí kvality potravin ve smyslu toho, že je ve stejném obalu potravina trochu nebo hodně odlišného složení, řeší především země střední a východní Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 29.4.2019 23:24

Re:

http://user.mendelu.cz/xvaltyni/systemy/projekt/files/vynosy.html

L. Novák 29.4.2019 23:12

Re: Klobásky a zabijačka

Jo. Dělám to tak tak... :-)

J. Jurax 29.4.2019 22:40

Samozřejmě, kvalitu nelze mít za nízkou cenu. Taky chápu, že je-li nepoctivá konkurence šidící receptury, má to poctivec těžké.

Ale na rozdíl od experta, jehož výrok napadám, já nevyjadřuju s těmi praktikami souhlas a neomlouvám je.

Ono taky klobásky kupuju jen u jediného prověřeného zdroje. Klobásky - plnohodnotné - z hypersuper řetězců neriskuju.

L. Novák 29.4.2019 22:11

Re: Kvalita za nízkou cenu?

No, homeopatika jsou pro blbce, a za blbost se platí. A u toho masa zase platí, že kdo chce kvalitu, nemůže ji mít za nízkou cenu. Takový už je život. :-) Ekonomické zákony neoblafnete...

J. Jurax 29.4.2019 21:53

To máte recht ... ale zato jsou dražší.

J. Jurax 29.4.2019 21:41

Ale houby ... co se mi na tom nezdá? To myslíte vážně?Plnohodnotný výrobek s větším podílem náhražek? To není demagogie?

Je, a taky smutná skutečnost. Prostě v plnohodnotné ostravské klobásce bude najednou míň masa, víc náhražek, ale furt to bude ta samá ostravská klobáska za stejnou cenu. Jistě plnohodnotná. Za nějaký čas případně bezmasá. Já se nedivím, ale chápu to jako podvod na zákaznících. Kdysi bývaly normy ... dnes už nejsou, aby se mohlo podvádět.

A k tomu destilátu - tímhle postupem se za chvilku bude prodávat ouplně plnohodnotný destilát s tak vysokým podílem vody, že bude samá voda nealkoholický bez špiritusu. Když se prohlásí za homeopatický, bude se moci prodávat dokonce dráž ... :-(

V. Svoboda 29.4.2019 19:28

Utekla mi 1 nula ten vynos je prumerne 30 tun

L. Novák 29.4.2019 18:03

Re: Námět pro Pohreicha

Oni už i ty banány zdražili... :-P

M. Prokop 29.4.2019 18:02

Re:

Nestává se mi často, že bych zaplatil a nebyl spokojen. Přece jenom dělám nějaký ten předvýběr, obchod, firma, složení, vizuální dojem ...

L. Novák 29.4.2019 18:02

Re: Plnohodnotný výrobek a stejná kvalita masa

"Jestli tedy chcete vyrobit naprosto plnohodnotný výrobek se stejnou kvalitou masa a potřebujete být zároveň cenově konkurenceschopný na trhu, tak tam toho masa musíte dát míň, protože jinak by to bylo dražší a lidé by to nekoupili."

Co se vám na tom výroku nezdá? Plnohodnotný výrobek se stejnou kvalitou masa... To znamená, že nejdete s kvalitou masa dolů, držíte se stejně kvalitní suroviny... Jestliže je ale výrobek dražší než ty méně kvalitní, nutně musíte na něčem ušetřit. A když ne na snížení kvality masa - vstupní suroviny, tak už jen na jeho množství ve výrobku... Protože ten obsahuje více složek, a ty levnější jednoduše budou mít větší podíl... Vcelku jednoduché kupecké počty, kterými se řídí zákazníci v obchodech.

Místo zbytečné demagogie zkuste lépe pochopit to, co říká autor článku. ;-) Jinak u výrobců a obchodníků samozřejmě i já pozoruji už dlouhá léta (nikoliv až po roce 1989), že zřeďování je jednou z hlavních metod, jak při stoupajících cenách (např. u alkoholu zvyšováním spotřební daně) udržet stůj co stůj co nejnižší (původní) cenu. Snižováním podílu alkoholu v destilátech, aby bylo kompenzováno zdražení vnucené vládou. Proč se tedy divíte, že výrobci salámů nebo čehokoliv z masa jsou tlačeni ke snižování obsahu základní suroviny? Je alkoholický nápoj či destilát s vyšším podílem vody méně kvalitní? ;-)

M. Prokop 29.4.2019 18:00

Re:

Ani v klasickém cihlovém činžáku s dost hlubokým sklepem. Tak polovina byla postupně na vyhození.

R. Tichý 29.4.2019 17:39

Francouzske brambory vubec nejsou dobre, jsou takove vybledle moucnate.

R. Tichý 29.4.2019 17:37

Abychom si treba mohli udelat obrazek bez hysterickych vykriku v mainstreamu.

L. Severa 29.4.2019 15:25

A co víno?

Také jej pro nás pančují? To poznáme až budou viněty v češtině. Třeba u sardinek bylo vše v pořádku, dokud jsem na krabičce luštil nápis jen v chorvadštině. Teď je to tam česky i s uvedením nějaké firmy, třeba z Prahy. Takže jsem na pochybách, zda ty rybičky tam nenacpou až v Praze. Proto je již vůbec nekupuji. Škoda, jedl jsem je rád.

J. Jurax 29.4.2019 14:44

No, ZAPLATÍM, ochutnám, eventuálně příště nekoupím. Podstatné arciť je to zaplatím ... :-)

J. Jurax 29.4.2019 14:40

Jak kde. Ve sklepě v paneláku nic moc.

Pamatuju, že někdy se ty uskladněné nedaly žrát už v únoru, ale vařilo se z nich, jiné nebyly. Vzpomínka na školní jídelny ...

J. Jurax 29.4.2019 14:36

Tohle je perla vpravdě hodná odborníka na zemědělství a potravinářství!

"Jestli tedy chcete vyrobit NAPROSTO PLNOHODNOTNÝ VÝROBEK SE STEJNOU KVALITOU MASA a potřebujete být zároveň cenově konkurenceschopný na trhu, tak tam toho masa MUSÍTE DÁT MÍŇ, protože jinak by to bylo dražší a lidé by to nekoupili.".

Takže budete mít NAPROSTO PLNOHODNOTNÝ VÝROBEK SE STEJNOU KVALITOU MASA, ale holt tam toho masa bude míň. Ale bude PLNOHODNOTNÝ, akorát tam bude víc pomleté kůže, separátu a sóji, aby to lidi kupovali! PLNOHODNOTNÝ, jenom trošku ošizený, aby si i chudý důchodce pošmákl! Hosana, radujte se pastuškové, jak nám to odborník hezky ozřejmil!

J. Hajský 29.4.2019 13:17

Námět pro Pohreicha

Zkrátka musíme si zvykat, že přes půl světa dovážené banány jsou levnější než domácí cibule nebo brambory. Tomu tedy přizpůsobme naše chutě. Což takhle jako základ pro guláš místo cibule banány? Nebo místo bramboráku banánovák? HiHi

B. Hudzieczek 29.4.2019 12:32

Re:

autor uvádí výnos 25 q/ha, což je 2,5 t.

A. Reček 29.4.2019 12:10

Re: Dovezeme!

Takže EU je na vině, že vloni byla nízká úroda??

V. Petr 29.4.2019 11:45

Pokud se pamatuji, dříve se daly "loňské" brambory

koupit i v červenci. Nebo se koupily na podzim na uskladnění a vydržely do července!

M. Prokop 29.4.2019 11:39

Nějaká "dvojí kvalita" je mi jedno.

Ochutnám, chutná-li, dobrá, nechutná-li, víckrát nekoupím.

M. Prokop 29.4.2019 11:37

Jiří Hroník se ptá jako blb.

.

P. Zinga 29.4.2019 9:39

Takže je všechno O.K.?

K čemu tudíž ten rozhovor?

K. Janyška 29.4.2019 9:38

Babiše nám byl čert dlužen. Podniká s Českou republikou,

jinak je mu šumafuk. Ten má své estébácké a rudé srdce pod Tatrami. Ani se mu nedivím, tak to máme každý, každý tíhneme ke svým... Dzp.

M. Klas 29.4.2019 9:11

Dovezeme!

Na našich zemědělcích nám vůbec nesmí záležet,jsou nahraditelní ve všem a vše se nechá dovézt!Je lepší vyrábět výborné škodovky v MB než špatná prasata třeba v Letech.Na naší domácí výrobě nám nesmí záležet ani v průmyslu,pakliže ovšem nepatří Německu,Francii nebo USA.Nakonec zjistíme že naši obyvatelé (mimo podniků ve vlastnictví SRN,Francie,USA) jsou taky trochu zbyteční a nahraditelní,takže nemá cenu pro ně něco vyrábět,stačí jim zatím náhražky masa(separát ze zdechlin z Polska třeba),pak se vymyslí jetště náhražky náhražek a pak tak nějak jim doporučíme,by se vůbec nemnožili-budeme podporovat všechny úchylárny-sada,maso,pedo,homo a totální antikoncepci.No a za několik let bude česká otázka vyřešená bez válek,koncentráků a masového přesunu čechů na Sibiř.Hitler byl oproti soudruhům z EU jen břídil,teď to teprve vzali ti správní páskové za správný konec

V. Svoboda 29.4.2019 9:03

Zemedelec je skutecne "odbornik" u brambot je prumerny vynos cca 3 tun po hektaru, coz je 10x vic nez uvadi autor. Naklaova cena brambor by urcite mela byt nizsi nez u psenice

K. Salajka 29.4.2019 6:56

Problém

je že platíme stejné ceny jako v Německu, ale dostáváme méně masa, což se snadno zjistit dá. Výrobce, obchodní řetězec shodný, a přepravní náklady stejné, někdy nižší - to je problém.

S chutí je to pravda zčásti - salát bez majonézy Čecha nepotěší. Rakouské jogurty mají bakelitovou příchuť.

Z. Rychlý 29.4.2019 5:07

Mě se potvrdil můj názor:

Zase jsme propásli příležitost držet hubu (a krok), jak nás onehdá poučil jeden velký Evropan. Věřte Evropě, soudruzi, věřte!

J. Jurax 29.4.2019 2:01

Ehm

"Vezměte to tak, že pro výrobce je nejjednodušší vyrábět to s jednou recepturou a posílat to tak všude. Tím, že musí volit různá složení, si to jenom komplikuje. Kdyby neexistovaly racionální důvody, a zejména ty spotřebitelské nebo místní suroviny, tak by to výrobci přece nedělali."

Ono ale existuje velice racionální důvod - na ošizené receptuře se víc vydělá. Obal je stejný, značka renomovaná, a pro východ je to dobré dost, prachy to nese a naši kvalitu by tam stejně nezaplatili, že. Protože když ve stejně vážícím balíčku rybích prstů téže značky i názvu německy popsaném je ryb X procent a česky popsaném Y procent, kde X > Y, přičemž cena je stejná nebo u německy popsaného dokonce nižší, je asi něco špatně. Nejspíš v tom budou ty chuťové preference - my neradi tolik ryby, že ... u pracích prášků to asi taky budou regionální chuťové preference, jež dobrotivý obchodník zohlednil.

Nedělejme si iluze, kšeft je kšeft a řetězce s majiteli vesměs na západ od nás vědí, proč to dělají. Protože můžou. A mají dostatečné páky na to, aby si jim do toho EU nedovolila kecat.

A ještě tohle je perla vpravdě hodná odborníka na zemědělství a potravinářství - "Jestli tedy chcete vyrobit NAPROSTO PLNOHODNOTNÝ VÝROBEK SE STEJNOU KVALITOU MASA a potřebujete být zároveň cenově konkurenceschopný na trhu, tak tam toho masa MUSÍTE DÁT MÍŇ, protože jinak by to bylo dražší a lidé by to nekoupili.".

Takže budete mít NAPROSTO PLNOHODNOTNÝ VÝROBEK SE STEJNOU KVALITOU MASA, ale holt tam toho masa bude míň. Ale bude PLNOHODNOTNÝ, akorát tam bude víc pomleté kůže, separátu a sóji, aby to lidi kupovali! PLNOHODNOTNÝ, jenom trošku ošizený, aby si i chudý důchodce pošmákl! Hosana, radujte se pastuškové, jak nám to odborník hezky ozřejmil!