24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Život s vlastními odpadky

V lednu 2019 odhlasoval Evropský parlament zákaz užití plastů pro jedno použití, založený na seznamu nejčastějších polutantů nacházejících se v moři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ticháček 24.4.2019 20:36

Re:

Sklo se nepoužívá, protože před lety se ekoaktivisté zasadili o jeho vyřazení z této funkce. Argumentovali energeticky náročnou výrobou, a jeho hmotností, díky které měly dodavatelské vozy vyšší spotřebu, nežli kdyby vozili lehké plastové flašky. (Tato argumentace má na první pohled něco do sebe.) Dalším argumentem bylo to, že se ty těžké vratné skleněné obaly musí těma náklaďáky odvézt zpět. Na to začali někteří výrobci reagovat vratnými plastovými lahvemi. Takže Coca-Cola a Pepsi-Cola, plus ještě pár dalších limonád, byly počátkem devadesátých let k dispozici v zálohovaných plastových lahvích, které šlo několikanásobně použít. Když už nešel použít argument o těžkých obalech, ekoušci zjistili, že se vratné obaly musí pracně umývat, s poněkud vyšší spotřebou, nežli to původní sklo. A zároveň si uvědomili, že to není tak inertní materiál a začali do toho sahat na hygienické standardy. Takže to, že si valnou část nápojů nekoupíte ve skle je zásluhou ekoaktivistů. A ti vám to dnes vyčítají.

Cesta zpět už v podstatě není možná. Obchodníci by za prvé museli vyhradit část skladu na další vratné obaly, což by většina z nich asi nějak zvládla, ale naprosté většině obchodů by se zněkolikanásobily náklady na dopravu zboží. O tom, že ty láhve nemá kdo vyrobit ani nemluvím.

Ty ostatní, nevratné obaly jsou jiná kategorie. Netuším, kdo by si dnes do koupelny místo plastových nádob nastěhoval deset, nebo patnáct skleněných lahví. Kolik vám už upadlo šampónů, gelů, kondicionérů? A co za sklo byste přibalil do báglu na dovolenou?

A to se ani nechci zmiňovat o tom, že část argumentace těch "ekologů" měla fakt smysl. Sklo opravdu něco váží, je nákladné ho dělat, zejména na jednorázové obaly, snáze se rozbíjí (hezkých pár březových šampónů jsem pokořil), a nesnadno se recykluje. Zejména když ho někdo obarvil.

Takže: tam, kde by vratné sklo dávalo smysl, tam ho zakázali aktivisté, tam kde to smysl nedávalo, vyhrály plasty. A dnes aktivisté protestují proti tomu, co pracně vybojovali.

P. Grigar 24.4.2019 20:43

Re:

.. mléko si kupuji do skleněných lahví, pivo a víno pouze ve skle, existují už vinaři, kteří mají své sklo zálohované! Plastům se vyhýbám jak jen to jde, moje popelnice, vystavovaná před dům zhruba každý 3-4 svoz, budí smích u popelářů.. a není to málo, Antone Pavloviči?

L. Novák 24.4.2019 0:16

Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

Energii lze využít. Ostatní metody jsou až na vzácné výjimky drahé a výsledný produkt nemá potřebnou kvalitu. Plasty stárnou a vytřídit je podle skutečného složení a dokonale vyčistit je prakticky nemožné. Navíc celý proces je velmi nákladný a náklady neodpovídají výsledné kvalitě. Statisíce tun sesbíraných plastů leží v balících ve skladištích i na otevřeném prostranství, vítr je roznáší po okolí a nikdo neví, co s nimi. Spálit je ve spalovnách a hotovo!

V. Kotas 24.4.2019 5:42

Re: Nejekologičtější je plasty

vyrábět a používat co nejméně.

J. Dostál 24.4.2019 6:15

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

Obávám se, že takové spalování by: a) přispělo ke globálnímu oteplování (pokud existuje) a to přímo teplem a nepřímo přes CO2, b) vedlo k zamořování vzduchu jedovatými zplodinami. Obojí by mohlo podráždit různá ekohnutí

R. Gramblička 24.4.2019 6:20

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

to "b" by mělo podnítit výzkum aby zjistil, jak spalovat bez škodlivých emisí. Pokud by se to povedlo, tak CO2 bych neřešil

J. Lukavsky 24.4.2019 7:45

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

"při pálení plastu vznikají karcinogenní dioxiny a ty zatím neumíme dokonale odfiltrovat."No já kdysi byl ve spalovně v Liberci a tam se prsili, že jednak komunální odpad spalují při vysoké teplotě a jednak mají katalyzátory na dioxiny. A samozřejmě spaliny všelijak filtrují a čistí. Čili že z jejich komína jde vzduch čistější nežli ho berou z města. Pokud se nemýlím tak dioxiny jsou polychlorované organické látky, čili spalováním polyetylénu např. nemůžou vznikat. Ale PVC ano. Ale vznikají také při spalování dřeva (!!!) a docela by mě zajímalo, zda tento EKO způsob výroby tepla má ty filtry jako povinné. Čili jde o to, aby licenci spalovny dostal jen podnik co má ve funkci příslušnou technologii a zaručuje příslušné kontroly.

J.L.

end

V. Kolman 24.4.2019 10:18

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

Vystřelit do vesmíru, nejlépe přímo na slunce!

Ale ty neekologické plyny při startu rakety :-)

F. Houžňák 24.4.2019 10:08

V rozvinutých krajinách, třeba v Německu,

se to občas řeší tím, že se skládka hořlavých plastů, gum ap. podpálí a nechá shořet. V novinách pak stojí, že žádné nebezpečí nehrozilo a nehrozí, to že hrozí jenom tehdy, když se odpad spaluje v moderní spalovně.

P. Grigar 24.4.2019 10:23

Re: V rozvinutých krajinách, třeba v Německu,

.. u nás je to varianta: nic nehoří tak pěkně, jako dobře pojištěná stodola(skládka, provozovna..). Dle výběru..

P. Grigar 24.4.2019 10:27

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

.. mě připadá zajímavá náhrada například litinových kanalizačních mříží a poklopů právě plastovými, ty nikdo nekrade. Víte někdo něco bližšího o jejich výrobě(suroviny) a trvanlivosti?

J. Ticháček 24.4.2019 19:25

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

O několik desítek let kratší dobu, než ten kov.

T. Kohout 25.4.2019 4:42

Re: Nejekologičtější je plasty posbírat a spálit ve spalovnách

Viděl jsem piknikové stoly vyrobené z petek. Nepoužívá se také drť z petek při stavbě silnic?