19.7.2019 | Svátek má ČeněkDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Stesk po vrahoviŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 96, poslední: 25.4. 2019 22:48, přehled diskusí

Re: Vodvářka od iluze po skutečnost:
Autor: F. Navr8til Datum: 23.4.2019 17:36

Za zkomolení jména se omlouvám, přehlédl jsem to. Na ostatním nemohu bohužel nic změnit. Vašim slovům o časovém odstupu nerozumím. Masový vrah se po uplynutí určité doby stane podle vašeho názoru automaticky přijatelným hrdinou?

Re: Vodvářka od iluze po skutečnost:
Autor: J. Pokoutný Datum: 24.4.2019 10:55

Jestli ono to není tím, že mluvíte o dvou typech diktátorů: zatímco Čingischán sice porážel i jiné mongolské a turkické kmeny v bitvách, poražené přijímal do svého ulusu (státu), a ty "milióny" byli z hlediska Mongolů cizinci (často zrádní). Až komické jsou záznamy v muslimských kronikách, které u různých měst, Mongoly dobytých, popisují stejný vzorec: 1)Město A se vzdalo, došlo k dohodě, 2) Mongolové stanovili daně a odtáhli. 3) Obyvatelé A povraždili (hrdinsky) posádku. Mongolové se vrátili, město vyvraždili. O rok později se město znovu vzbouřilo, bylo vyvražděno. Někdy až 3-5x během desetiletí. Takže mne napadá, koho to tam ti Mongolové napodruhé a napotřetí vraždili? Že by přimigrovavší venkovany? A Stalin pozabíjel zdaleka nejvíce vlastních obyvatel; což v cizině tak nevadilo.

Východní spravedlnost:
Autor: J. Ptáček Datum: 23.4.2019 10:10

Ministr spravedlnosti SSSR Nikolaj Krylenko (1885-1938) řekl a pravděpodobně i realizoval:

Musíme popravovat nejen viníky. Popravy nevinných udělají na široké masy mnohem větší dojem.

Nebýt Stalina :
Autor: J. Kraus Datum: 23.4.2019 10:09

a jeho tvrdého a řekněme rovnou nelidského způsobu vedení války, včetně ochromení velitelského sboru těsně před ní, Němci by se provalili až na Sibiř. Východní Slované by byli fysicky odstraněni, Češi nevhodní k poněmčení přesunuti do Patagonie, pravděpodobně ale ve vítězné německé euforii rovněž vyvražděni. Autor by se měl vyjadřovat přesněji a nepodléhat emocím. Rusové Stalina milují nebo ho považují za největšího syna země?

Už nějaký týden nosím v peněžence padesátirublovku, dostal jsem ji za jednu cigaretu, když jsem odmítl stokorunu i nějaká "jůra". Hodinu jsem oprašoval ruštinu, došlo i na Temelín, kupodivu to jméno znali, a hlavně na politiku, třeba jaké to bude až se zhroutí současné Německo nebo proč Japonci v době Stalingradu nezaútočili z východu. Tím prohráli válku Hitlerovi i sobě. Stalinovo jméno se vznášelo jako temný oblak, představa lásky k němu je absurdní, ale nebylo pochyb, že nejen oni, ale i někteří z nás ho považují, kvůli vítězství nad Německem, záchraně Slovanů a vlastně západní civilisace, za největšího představitele SSSR i Ruska v dohledné historii. Málo naplat, ta kladná miska vah je o něco těžší. Mimochodem byl Osetínec, ale rád byl považován za Gruzínce, protože Osetínci byli podřadní.

Re: Nebýt Stalina :
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 11:43

Zkuste si něco nastudovat z dějepisu, než začnete generalizovat na téma II. světové války.

Re: Nebýt Stalina :
Autor: I. Schlägel Datum: 23.4.2019 12:43

Určitě, nejlépe se válčí bez zkušených, čerstvě popravených velitelů. Tohle by nevymyslel ani podprůměrný žák velice podprůměrné zvláštní školy.

Re: Nebýt Stalina :
Autor: J. Pokoutný Datum: 23.4.2019 16:53

Tedy... často se mluví o vojenském géniovi Tuchačevském, ale to, jak mu Poláci nakopali zadel u Varšavy, už méně. Jinak za ta "vítězství" vděčí Rusové enormním vlastním ztrátám; viz třeba Bitva v Kurském oblouku (dle Wikipedie): Němci 912 460 vojáků, 2 928 tanků, 9 966 děl a minometů, 2 110 letadel. Rusové 2 501 779 vojáků, 5 128 tanků, 25 013 děl a minometů, 2 792 letadel. Německé ztráty celkem 203 000, ruské 863 303 ztrát. Ztráty tanků 720 zničených tanků a útočných děl / 6 064 tanků a útočných děl. Ruské opevňování trvalo několik měsíců a autor stati tvrdí (či cituje) "Během příprav byla na kritických místech vybudována 2 úplná hluboká pásma těžkého polního opevnění

optimalizovaného k protitankovému boji. Třetí se právě dokončovalo a

čtvrté vznikalo. V hloubce ještě bylo vytvořeno státní pásmo obrany. Lze

snad i říci, že sovětská strana nemohla být připravena lépe.

Když neználek poučuje.:
Autor: M. Hoblík Datum: 23.4.2019 9:31

Dnes si na Stalina můžeme vymyslet jakoukoli hovadinu, bude uvěitelná. Uzraje doba, bude i Havel na pranýři. Snadno se lže, když nejsou důkazy.

Re: Když neználek poučuje.:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 11:46

Ale milý Hoblíku, na Džugašviliho je památek a důkazů dost a dost. A i kdybyste si vy, s vaší patrně omezenou fantazií, něco vymyslel, zdaleka to nebude stačit na realitu, či spíš fantasmagorickou pseudorealitu Stalinova řádění.

Zločinoid vždy miluje zločince. :
Autor: K. Janyška Datum: 23.4.2019 8:51

U nás to tak má 18 % dospělých občanů, kteří volili Babiše... Dzp.

Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: I. Schlägel Datum: 23.4.2019 8:49

menšina Rusů se stydí. U nás to se strejdou Gottwaldem je doufám naopak.

Re: Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 9:10

Kolosálně zjednodušujete.

Ale chápu, že je stále potřeba "psát populárně o Rusku". Já má radši "tlusté knihy" a jet se tam podívat. "Bez cestovní kanceláře a Štětiny".

Re: Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 11:48

Vy jste ještě nebyl? Podle vašich komentářů jsem nabyl dojmu, že se řídíte komunistickým: Bylo ti 6O, byl jsi v Sovětském svazu? Ne, tak neraď!

Re: Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 14:18

Já byl na Rusi. Viděl, slyšel, cítil (duši), zažil, mluvil, ....... . Opakovaně.

CO VY??? Možná si pamatujete jen ruštinu za SSSR/ČSSR/Husáka. A hltáte plky v televizi. Ale nafoukanost Vám nechybí, Vážený pane Lepko.

Zkráceno.

Re: Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: P. Pavel Datum: 23.4.2019 19:55

... a pak ses probudil s rukou v nočníku.

Re: Rusáci mají rádi Stalina,:
Autor: I. Schlägel Datum: 23.4.2019 12:39

Já mám rád autentická svědectví Rusů, co z Rusácka z dobrých důvodů radši odešli. Tlusté knihy Vám přeji, někdy ovšem stačí krátká videa

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/shor-v-pekle-vrahu-protestoval-rus-u-sochy-stalina-ho-odvedl/r~dd6b8f223f5811e9b5e8ac1f6b220ee8/. Samozřejmě kolosálně zjednodušující. Vítězstvím nad Německem ve druhé světové lze ve Vašem světě omluvit vše, co tento dobytek a jeho soudruzi svému i jiným národům zařídili a kam to dovedli. A že mají dost následovníků. Amen.

Stalina:
Autor: R. Meišner Datum: 23.4.2019 8:25

nemůže pro jeho činy nikdo normální obdivovat, úplně stejně jako u Hitlera -a pochybuji že se dnešní mladí Rusové probouzejí s myšlenkami na Stalina. -v podvědomí těch, co ho obdivují, je spíše období 2.sv. války, které autor jaksi pozapomněl v tomto životopise zmínit, zato nezapomněl na údaj, že Stalinův otec byl "patrně" alkoholik, (netušil jsem že autor je zároveň i historik, ovšem hodně mizerný historik, který vypichuje jen to co se mu hodí) ....tehdy šlo skutečně o bytí a nebytí celého národa, a nebýt Stalina, nebylo by dnes ani Rusko, ani Rusové. ale to všechno je dávno pryč, a svět má dnes úplně jiné starosti...viz Srí Lanka, a věřte nebo ne, jsou daleko aktuálnější než Stalin.

Re: Stalina:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 8:48

Dnešní intoši televizní zkrátka nepochopí, že historii je třeba neustále bráti kompletně.

Někdo je opravdu asi přesvědčen, že když doma nebude mít toaletní papír ...... tak každému nakuká, že ....... jen a jen voní. A má jen pusinku a zářivé zoubky. Tam to druhé ..... ani náhodou!!! Zkráceno.

Re: Stalina:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 11:57

Tak kompletně. Proto je marné zatloukat a lhát, že Stalin byl vrah, diktátor a imperiální dobyvatel. Bohužel pro něj v době, kdy už svět podobné úchylky odmítal tolerovat, natož zbožňovat. Až na Rusko samozřejmě, protože ruská duše je až na technologický progres ( ukradený, mimochodem a rozhodně nezvládnutý) pořád zaostalá středověká enkláva, která byla navíc v době prvních civilizačních a vědeckých pokroků násilně vržena zpět, inteligence buď vyvražděna či vyhnána a zbytek obyvatelstva ujařmen drastickými postupy v gulázích. A toaletní papír? Jen si vzpomeňte :"Se stranickým tiskem se setkává jen útržkovitě a ještě prostřednictvím pravice."

Re: Stalina:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 14:14

Hezké.

Názor, že Rusko je středověká enkláva, bych neočekával ani od "mladého studenta dějin inkluze a genderismu ze štrasbruselské university".

Jste jednička!

Teď už jen zbývá se tam vydat. Ruštinu jste asi nezapomněl a brzy byste přišel na to, že Gogol/Putin nejsou afričtí sekači rukou/lidojedi. Ani dementi jako ti "naši" eurokomisaři.

ZKRÁCENO.

Re: Stalina:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 15:32

Zřejmě jsem vám sáhl na bolavý zoubek, to mne mrzí. Ovšem realisticky vnímat ruskou imperiální rozpínavost, kterou ovšem celý svět již dávno opustil, je základ k pochopení současné ruské krize.

Re: Stalina:
Autor: M. Valenta Datum: 23.4.2019 9:19

Ani jeho role ve válce nebyla pozitivní, naopak byla velice neprozíravá. Stalin tak dlouho koketoval s Hitlerem, jehož způsoby mu byly tak blízké. Podepisovali spolu smlouvy a čekali, co prospěšného jim z toho vzejde a z počátku to opravdu vycházelo. Hitler byl však rychlejší a než se Stalin nadál, měl ho před Moskvou.

Nic jste nepochopil!:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 8:24

Vůbec jste nepochopil Rusko, neznáte Gogola, .......... Píšete dost respektně/televizně.

Jsou dva přístupy k historii (zjednodušeno) - bořit pomníky a historii "vzít správně do rukou". Třeba tak, že dospělým zakážete číst historické publikace v originále bez komentáře a televizní nalejvárny.

Nebo tak, že někde si místní rozhodnou, že tam pomník nechají ...... protože to berou tak, že i gaunery (právě gaunery !!!) je třeba mít na očích!!! Aby se včas zjistilo, jestli nový gauneříček není už zas tam na sekretariátu. A nemá podobné nápady!

Zajeďte si do Ruska, oprašte ruštinu a zjistíte, že tam mají Stalina (v obrovské míře) vlastně jako memento ....... aby si nezvolili třeba nějakého macronáře. Ach jo, pane Vodvářko, začínáte "jednoduchovatět". Ale chápu, že někdo může trpět obsesí Ruskem. Ale to Vy, jako lékař znáte. Paní Veškrnová třeba trpí obsesí "nikdo, krom Václava".

A závěrem, asi jste zapomněl, že Stalin dal na pr-el Hilerovi, tak třeba pro tohle nebourají.

Re: Nic jste nepochopil!:
Autor: J. Pokoutný Datum: 23.4.2019 16:38

Tak to tedy nevím, trávil jsem tam pár týdnů v 1991. Možná se něco změnilo, ale u Rusů (etnických) a Gruzínců býval ještě (nebo už zase?) numero uno, na rozdíl od Lenina.

Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: J. Holíček Datum: 23.4.2019 7:06

V průměru nejsou příliš inteligentní a jsou snadno manipulovatelní. A pan Vodvářka zlo v nitru jednoho Gruzína přičítá jinému národu jako vlastnost tohoto národa. Tak se mu to hodí.

Re: Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: K. Šubrt Datum: 23.4.2019 7:51

---to v žádném případě

Re: Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: P. Kmoníček Datum: 23.4.2019 8:11

Holíčku, Koukněte se na český národ, který sice malou, ale přece jen většinou, dosadil na hrad to, co nám dělá ostudu ve světě.

Re: Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 8:35

Mein lieber Gott!!! Tak je litujte, víte o nich prdlajs. Krom poučení od Štětiny.

Holíčku, Vy jste jste ale kolosální namyšlenec. Mám dojem, že v Rusku mezi lidem se rozšířily vtipy o "jednotce manipulovatelnosti". 1 štrasbrusel. Za Uralem - 1 multikulty. Kolem - Bajkalu 1 Merkel. Vyberte si. Jak tedy dneska kde, a s kým, je manipulováno.

Faktem je, že Rus je jednodušší v tom, že třeba v životě nepil francouzský koňak, nejedl drcenou rybu ze supermarketu za dotace brusele a jaksi neví, že by v rodině mělo být toho víc, než samec, samice a mláďátka. Já si to myslím taky. Každý holt ten svět béře jinak.

Re: Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: J. Holíček Datum: 23.4.2019 12:00

Vidím, že jste velký znalec! Vyklízím pole. Na vás nemám. :-))

Re: Rusy by se slušelo spíše politovat:
Autor: Š. Hašek Datum: 23.4.2019 14:07

Nezlobte se. Jsem upřímný a nemám rád vokolky.

Rusko "znám málo" ...... ale rozhodně víc než pan Vodvářka.