25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

PRÁVO: Soumrak dětských práv?

Pedagožka Nina Nováková, kandidující nyní do evropského parlamentu, kdysi napsala: „Dítě má nejpozději od své zletilosti právo, bude-li si to přát, znát své biologické rodiče.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 20.4.2019 9:20

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

Jo, nějaká práva by homosexuální páry mít měly, ale nemusí tomu říkat manželství. Tím zbytečně provokují. A všechny výhody vysadit striktně na dítě.

Genderteorie raději nechte gendernánám.

J. Anděl 20.4.2019 11:42

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

I heterosexuál je v životě stavěn do situací, kdy váží mezi vlastním blahem a zájmy svého dítěte. A bývá nucen se svého blaha vzdát, nebo najít nějakou formu kompromisu. Žádný zákon takové situace neodstraní.

J. Pospíšil 20.4.2019 18:47

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

Matka č.2? To myslíte partnerku matky nebo máte na mysli ženu, která dítě také porodila, tak nějak trochu?

P. Kubáč 20.4.2019 20:27

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

"Matka č. 2" dala tu spermii co z ní dítě vzniklo ?

Argumenty - co s dítětem když "matka č. 1." zemře - spíše svědčí o tom, jak špatné vztahy mají stejnopohlavní se svojí širší rodinou.

V. Církva 20.4.2019 21:29

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

Především proč, a jak by se takové dítě mělo lesbám narodit? Pokud se překonají a násilím půjdou do sexu s druhým pohlavím, musí si druhé pohlaví uvědomit svoji zodpovědnost co spolustvořili a případně se postarat.

Není jednoznačné že tomu dítěti nebude lépe v děcáku. Jinak pokud dnes nejde aby registrovaný partner převzal péči o dítě partnera, je možné udělat právní úpravu, kdy se třeba bude rozhodovat zda péči o dítě může převzít i cizí člověk který dlouhodobě žil s dítětem. na to není třeba manželství homosexuálů.

M. Pechar 20.4.2019 23:52

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

1) NESOUHLAS: „Pokud spolu žijí dvě ženy,“ NEMÁ! „dítě dvě maminky“; jen jedna je biologická, tedy maminka. Těžko bude oběma říkat mami. Té druhé bude říkat teto, případně Vlasto...

2) SOUHLAS: „Pokud se jí, nedejbože, něco stane, tak ta druhá nemá na dítě žádný právní nárok, a dítě putuje do dětského domova.“ Takový důsledek není pro dítě dobrý a je to z mého pohledu bezpráví na dítěti. Jen to lze řešit jinými právními termíny, než že manželství je svazek dvou libovolných osob (a proč zrovna jen dvou...?). Ať má ta druhé (ten druhý) k dědictví a k dítěti stejná práva jako v manželství, jen tomu, prosím, neříkejme manželství, protože manželství to není. Ano, zákonem lze nařídit, že modrá je oranžová, ale komu to pomůže? Barvoslepým? A co hůř – ti s normálním zrakem budou (jako za bolševika) říkat něco jiného doma a něco jiného ve škole? Budete je nuceně převychovávat? Zakážete knihy, kde je tatínek a maminka?...

----

Jsem muž (svobodný a bezdětný) a zastánce tradiční rodiny. Asi vám nezapadám do černobílého vidění světa.

A pokud jde o rozvodovost – to je podle vás argument? Neřádnému světu narušovat pravidla? Tím z takového světa uděláte svět ještě neřádnější.

D. Mach 21.4.2019 8:25

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

Když hodnotíte druhé lidi, tak byste to neměl dělat v momentu, kdy je neznáte. Tím zapadáte do černobílého světa řady lidí. Já ale barvoslepý nejsem a vy se tu situaci jen snažíte popsat tak, aby zapadala do struktury, ve které možná chcete být = řádný svět. Nic takového ale neexistuje. K prvnímu bodu - Pokud spolu žijí žena a muž, a muž není biologickým otcem dítěte, tak mu dítě nesmí říkat otče, ale má mu říkat strejdo nebo Mirku? To si přece ta rodina zvolí sama a není na to potřeba zákon. Ale stejnpohlavní páry jsou v tomto momentu v nevýhodě, protože podle pravidel má jednu matku a ta druhé je jen registrovaný partner bez řady dalších práv. Jde o to pravidla upravit a skutečně se tomu nemusí říkat manželství, jak to taky pan Křeček ve své osobní vizi popisuje.

J. Pospíšil 21.4.2019 21:42

Re: Pouze mačistický pohled na věc ...

Nějak pletete dohromady to, zda člověk je otcem a to, jak mu dítě říká. Ale to jsou přece dvě věci a nelze z nich nic vyvozovat tím, že se smíchají.

Trochu to připomíná debatu v Prostřeno, jaký je rozdíl mezi bramborovou kaší a bramborovým pyré.

V. Petr 21.4.2019 16:40

Není žádný důvod, aby dítě putovalo do dětského

domova! Klidně může být svěřeno do péče ženy, na kterou je zvyklé! A také by to tak nejspíše dopadlo!

Zase jeden, kdo nemá ANÍ PONĚTÍ o tom, jak je to u nás s dětskými domovy a náhradní péčí!

M. Mikulec 20.4.2019 7:09

Největší zverstvo

vůči dítěti je odeprit mu právo na maminku. Které dítě chce vyrůstat bez maminky a s dvěma chlapy?

Z. Lapil 20.4.2019 10:13

Re: Největší zverstvo

S tém bych si extra starost nedělal. Dítě bere hodně věcí jako fakt.

Čistě matematicky: případů, kdy dítě žije bez otce, bude určitě vždycky mnohem víc, než případů se dvěma otci nebo dvěma matkami. Možná: rané dětství se dvěma libovolněpohlavními rodiči je lepší, než s jedním, opět libovolným. Důvod: dítko se učí vybírat, učí se dělat kompromisy... Jednodušeji - pozoruje a učí se, jak se žije ve dvou a získává tak základy dovedností, jak žít mezi více lidmi. Ve škole, v kanceláři a tak, ne ve vícečetných "manželstvích".

J. Kanioková 20.4.2019 12:15

Blbost.

Děti NUTNĚ potřebují k solidnímu vývoji dva vzory - mužský/otcovský a ženský/mateřský !

Problémem je výchovné prostředí. NEVYRŮSTÁ-LI dítě v rodině, TĚŽKO MŮŽE samo dobrou rodinu vytvořit. Nenaučí se disciplíně, respektu, odpovědnosti trpělivosti. Nemá od malinka vzor k nápodobě, aby si ho zafixovalo pod kůži jako naprostou samozřejmost.. časté rozvody, nevůle k samotnému založení rodiny, nízká porodnost, matky "samoživitelky", nemanželské děti atd

Dál je tu fakt, že úloha matky a otce jsou pro ZDRAVOU funkčnost rodiny NEzastupitelné. Jakmile je jeden z těchto faktorů vytěsněn, nebo nadobro vyloučen z rodiny a nahradíte jej jinou zástupnou úlohou dvou stejnopohlavních jedinců, bude nejen vzorec rodiny i chování zcela odlišný, ale i pro vnímání dítěte, který tento vzorec chování přebere a bude jej, osobně, brát za etalon přirozené normy i chování v budoucnu narazí na, z jeho pohledu, na odlišný vzorec funkční rodiny, kde provždy platí úloha matky a otce. Myslíte, že takový jedinec si nebude pokládat otázky typu jaký z těchto vzorců je správný? Myslíte, že to nebude mít žádný vliv na psychiku samotného dítěte? Bude, o tom není pochyb.

Víme, že malé dítě potřebuje určité množství pozornosti, určitý počet doteků, určitý počet pohlazení, určitý počet pohledů z očí do očí. Malé dvouleté dítě například vnímá sebe a mámu jako „jednu bytost“ a neumí se od mámy oddělit, k tomu dochází až kolem věku tří let.

Mohou dvě ženy vychovat skvělého silného hrdého budoucícho chlapáka ? Mohou dva muži vychovat skvělou, něžnou a trpělivou budoucí maminku ???

Z. Lapil 20.4.2019 12:50

Re: Blbost.

Nehodlám nesouhlasit.

Připomínám ale, že o úplné rodině jsem nepsal. Psal jsem, že "jacíkoliv dva rodiče jsou lepší, než jakýkoliv jeden rodič", a na tom trvám.

A ještě důrazněji připomínám: to, že jsou všichni (společensky?) zdraví, je možná ideál, ale rozhodně to není možný stav. Nezapomeňte, že ekologové (ti vědečtí) hovoří o diverzitě jako podmínce stability ekosystému, což - budou-li všichni "zdraví" = (skoro) stejní - nebude splněno. I ve "starých dobrých dobách" existovaly tetičky - veselé vdovy, které nerespektovaly mnohá tabu a přinejmenším pověděly neteřinkám, co že je to čeká o svatební noci.

V celospolečenském smyslu existuje úžasné shrnutí: Náš podnik potřebuje talenty všeho druhu.

J. Pospíšil 20.4.2019 18:44

Re: Blbost.

Ale dva rodiče jsou otec a matka. Nikdo jiný rodičem není. Možná náhradní.

Z. Lapil 21.4.2019 10:16

Re: Blbost.

Samozřejmě. Děkuji za upřesnění. Když jsem to psal, přišlo mi to dostatečně jasné. A lepší formulaci jsem nevymyslel - "zákonní zástupci" mi přišli nevhodní.

Co jsem nepsal, protože mi to přišlo už příliš dlouhé, že většina dětí, včetně těch s "nestandartními rodiči" - výrazně nejčastěji pouze s matkou, řekl bych - má nějaké ty prarodiče, strejdy, sousedy, leckdo chodí i do školy :-), takže "nedostatečná rodina" obvykle není pro vývoj dítěte fatální.

I. Štípek 20.4.2019 6:37

Jasné a správné

A v dnešních poměrech, kdy 4% dupou po hlavách mlčící většiny, i odvážné. Děkuji, pane Křečku.

J. Krásenský 20.4.2019 4:34

Děkuji,

děkuji za potřebný a odborný rozbor. Snad i našim poslancům přispěje ke správnému rozhodnutí.