25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

GLOSA: Kam vede energetická politika EU

Energetická politika rychlého odchodu od jádra dopadá nepříznivě na slabší sociální vrstvy a oslabuje svobodu Západu a posiluje jeho závislost na Rusku a zemích Blízkého východu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 21.4.2019 19:23

Re: Co s ním a za kolik?

.. netočte se na průměrech. Ze ststistik například vyplývá, že průměrná roční spotřeba rumu v ČR činí 8 litrů na osobu. Já ovšem rum do huby nevezmu, z čehož opět vyplývá, že někdo, snad dokonce vy osobně, chlastá i za mě, jak námořník o dovolené.

P. Grigar 21.4.2019 19:17

Re:

.. no to jste tomu dal, takhle přízemně zbourat tak krásnou teorii. Snad by se toho mohli ujmout Britové, druhdy tvrdili, že nad Impériem slunce nezapadá. ;-)

L. Novák 21.4.2019 14:44

Re: Sledujeme soumrak demokracie v Evropě

Zato tuny blbostí nařízené z EU/EK nám klepou na dveře každý den...

L. Novák 21.4.2019 14:37

Re: doporučení

Jak? A kolik? Nebojte se to napsat! :-P

J. Hajský 21.4.2019 13:40

Re:

A tu elektřinu by ze Sahary mohli vozit migranti do Evropy v gumových člunech.

J. Pospíšil 21.4.2019 11:33

Re: doporučení

\Stačí si zajet do sousedního Rakouska tam se v praxi poučíte jak se využívá solární enmergie.I Akumulace.

P. Pavel 21.4.2019 10:03

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Zkus si necucat z prstu srágory. Fakt bys nepoznal, ani kdyby ti dal přes držku, ty domienko. Jediné co němci zvyšují jsou emise oxidu uhličitého. Dále, nejsou schopni elektřinu z tzv. oze dopravit ze severu německa (kde jsou centralizované větrné farmy) na jih (kde ji potřebují). Ve výsledku se ta předražená oze elektřina, kterou nikdo nechce, valí přes Polsko a ČR. Tyto přetoky generují fiktivní německé vývozy, v realitě jsou však závislí na dovozu jaderné a uhelné elektřiny z Polska, ČR a Francie. Realita je taková, že tzv. oze bez bilionových dotací jsou nekonkurenceschopné, bez povinného přednostního výkupu elektřina z tzv. oze by byla neprodejná i s těmito dotacemi. Zároveň neexistuje možnost dlouhodobě skladovat velké objemy elektrické energie, přičemž bez této možnosti je celý koncept nestabilních tzv. oze naprosto k ničemu. I kdyby měli němci v oze 300% své spotřeby (což je ekonomicky i technicky scestné), stále budou potřebovat elektřinu ze stabilních záloh (uhlí, plyn). Ve výsledku němci musí provozovat uhlené a plynové zdroje, které rovněž musí dotovat, protože díky dotacím do tzv. oze se již nevyplatí stavět a provozovat jiné než dotované zdroje. Celá tzv. energiewende, jejímž primárním deklarovaným cílem bylo omezení emisí oxidu uhličitého, a která už stála biliony eur, ve výsledku vedla pouze k dotování emitentů oxidu uhličitého.

Skrytý cíl energiewende, tedy učinit německo závislým na dovozu z rusácka, samozřejmě splněn byl, a agent schroder byl za to odměněn korytem v gazpromu. Což se na rozdíl od těch tvých z prstu vycucaných srágor skutečně ověřit dá.

J. Lepka 21.4.2019 9:54

Re:

A pak to ještě má další, řekl bych přízemnější potíže možné realizaci. Jednak je to značně nestabilní region, kde by bylo velmi lákavé pokušení odstřihnou ty nevěřící psy malou sabotážičkou, produkce v noci již byla zmíněna a máme tu otázku kardinální, proč se Chamsin jmenuje Chamsin, arabsky Padesát. A věřte, že pískem a prachem zaprášené FV panely toho moc nevyprodukují. Z toho evidentně vyplývá, že p. Schellhuber vyplodil svou představu jen podle mapy a pod vlivem zhoubné ideologie. Asi jako ostatní zelení věrozvěsti.

J. Lepka 21.4.2019 9:44

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Kde vy jste byl na školení, pane Kostelanský, v Kremlu nebo jste s p.Gerhardem Schröderem studoval dálkově?

J. Lepka 21.4.2019 9:40

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

Bohužel u Němců, přes všechny zkušenosti 20. století převládá pocit, že Befehl ist Befehl a zapomněli přemýšlet zda náhodou není úplně blbý. Když se do toho zamíchá ještě nedostatek všeobecného vzdělání, je na průšvih zaděláno.

L. Novák 21.4.2019 8:58

Do řiti! Tam vede energetická politika EU na čele s Německem

Nebojte se to místo přesně definovat. :-P

L. Novák 21.4.2019 8:54

Re: doporučení

Jo, zavrtejte si svůj dům třeba kilometr pod zem, a nemusíte celý rok topit ani chladit... :-P

D. Mach 21.4.2019 8:44

Re: Co s ním a za kolik?

Bohužel nerozumím, jak se může IQ podílet na energetické koncepci. Evropská unie sem žádné migranty netahá, což je základní premisa, o které byste měl vážně přemýšlet. A průměrné IQ 104 u Číňanů jste vzal kde? Když do Číny přijedete, získáte o té zemi trošku jiný obrázet, než jsou propagandistická tvrzení na internetu a kdyby měli tak vysoké IQ, možná by se jim tak často netávalo, že staví nepotřebné průmyslové haly nebo obrovská sídliště tam, kam se žádní lidé nestěhují. Tato diskuse je jen o jednom článku, kterému chybí fakta. Ale není to o tom, že by zde někdo dokázal vymyslet alternativní energetickou koncepci.

D. Mach 21.4.2019 8:36

Re: Sledujeme soumrak demokracie v Evropě

Když se Evropská unie shodne na nějaké směrnici, snese se na její hlavu, že je to nedemokratické, neomarxistické, možná až pseudofašistické. Když se na směrnici neshodne a nechá to na jednotlivých státech, tak je to Evropa nejednotná, přežití a pokřivená. Vám je opravdu těžké se zavděčit. Ale jinak buďte v klidu a neřešte tu zbytečné kraviny. Vám ani mě žádné miliony migrantů na dveře klepat nebudou.

D. Mach 21.4.2019 8:29

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

To co píšete tady, je logické, ověřitelné a nejvýše pravděpodobné. Proč jste ale hlavní příspěvek začal tím, že má autor blogu vymytý mozek z Pentagonu? To se pak dál špatně diskutuje.

L. Novák 21.4.2019 8:07

Re: Kostelanský, plácáte blbosti

protože o problematice energetiky, OZE a cen el. energie nic nevíte.

Propásl jste příležitost mlčet...

M. Martinelli 21.4.2019 7:58

Re: Co s ním a za kolik?

přesně jste to zhodnotil, ale co s tím, když eu sem ještě tahá migranty s průměrným dementním iq 70, vždyť pouze rozumní, tedy inteligentní lidí mohou zvolit rozumného a inteligentního představitele, který povede rozumnou a prospěšnou politiku, včetně hospodaření, no a to nám tady v evropě určitě nehrozí, a propós, ta tolik opovrhovaná komunistická čína má podle světové banky průměrné iq 104, patřící mezi nejvyšší na celé planetě a teď hádejte, kam budou směřovat v budoucnu ty největší investice...

L. Novák 21.4.2019 5:14

Re:

Přesně!

L. Novák 21.4.2019 5:10

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

OZE jako dominantní zdroj el. energie pro průmyslové Německo jsou zjevný nesmysl. Instalovaný výkon není totéž, co využitelný výkon. A právě v tomto parametru je využitelnost OZE v porovnání s uhelnými, plynovými a jadernými zdroji zlomková a zavádí do ceny energie obrovské náklady, které nemají ekonomickou návratnost.

Takže platí přesně toto: Německo: Nejtupější energetická politika na světě :

Editorial amerického deníku The Wall Street Journal se jmenuje „Nejtupější energetická politika na světě“, čímž mají autoři na mysli energetickou politiku Německa, jež poté, co se vzdalo jaderné energie, hodlá opustit energii vyráběnou z uhlí.

http://jdem.cz/esg623

L. Novák 21.4.2019 5:02

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

:-)

J. Jurax 20.4.2019 23:05

Kam vede energetická politika EU?

Zdá se, že přímo tam ... pod záda ... pokud tedy EU nějakou energetickou politiku vůbec má ...

J. Jurax 20.4.2019 22:59

Akorát že jeho dodávky paliva pro Temelín svého času zkrachovaly. Ale možná se už zlepšili.

Westinghouse bohužel se nezdá být technicky na špici. Ale znalejší nechť mne opraví - guru přes tohle nejsem.

J. Jurax 20.4.2019 22:56

No, byli jsme schopni si ty jaderné reaktory vyrobit, býť v licenci, stejně jako ostatní strojní vybavení a turbíny. To po světě zas tak někdo hned neuměl.

Dnes se obávám - znalejší nechť mne opraví - že toho už tak schopni nejsme.

J. Jurax 20.4.2019 22:43

Ano.

Má to jednu vadu - v noci Slunce nesvítí. A dosud dostupné způsoby uložení již vyrobené energie jednak disponují o několik řádů nižší kapacitou, než by byla potřebná a jednak jejich pořízení by bylo neskutečně nákladné.

Máte v podstatě zatím jednu reálnou možnost - gravitační akumulaci v přečerpávacích elektrárnách (to by se mimochodem na Sahaře moc využít nedalo). Další možností je výroba vodíku elektrolýzou a spalovací turbiny, které by jej v případě potřeby spalovaly (má to nesčetné technické zádrhely a je to nákladné, zvlášť v potřebném rozsahu). No a pak všeliké akumulátory, jež ovšem dosud nemají a patrně ještě dlouho nebudou mít kapacitu v řádu až TWh. Navíc tohle vše by levnou solární energii zdražilo vysoce nad úroveň klasických zdrojů.

Jistě - můžete někde na východní polokouli postavit podobný park a propojit obě polokoule - ovšem patřičně kapacitní elektrické vedení svou obtížnou realizovatelností a nesmírnými náklady odsouvá tento nápad do říše snů. Mimoto by tohle šlo leda na euroasijském kontinentě.

A fofrníky mají tentýž problém v modrém - musí holt foukat. A ono nefouká furt a větru zatím neporučíme, aby foukal když potřebujeme elektřinu.

Dokud nebude nalezen levný, bezpečný, spolehlivý a dostatečně účinný způsob uložení již vyrobené elektrické energie v řádu TWh, nebudou fofrníky ani fotovoltaika ničím než doplňkem klasických zdrojů, drahým, energií prodražujícím a existujícím jen kvůli politickému a ideologickému protlačování.

J. Jurax 20.4.2019 22:12

Opakujete zelené bláboly a jejich propagandistické zdůvodnění.

A USA v Evropě vojenskou přítomnost neposílají, spíš naopak.

M. Prokop 20.4.2019 21:20

Re: "DYŤ" TO ŘÍKÁM FURT!

Westinghouse je v záloze (naštěstí).

M. Prokop 20.4.2019 21:18

Re: Ty to máš v hlavě hodně popletené.

Dokud nebude spolehlivý a efektivní způsob akumulace energie z OZE, tak budou v lepším případě jen doplňkový a cenu zvyšující zdroj. Energie z nich už snad je za cenu srovnatelnou s klasickými zdroji, ovšem bez započítání ceny nezbytných teplých záloh.

M. Prokop 20.4.2019 21:16

Re: doporučení

Slunce je sice na delší dobu než uran, ale energie ze slunce má jisté nevýhody. Dokud nebudeme schopni ji efektivně akumulovat, je jistější ten uran a slunce jen jako doplněk.

Ten park v Africe má tolik problémů, že se o to ještě nikdo ani nepokusil. Pan klimatolog buďto nerozumí technice, nebo je lhář (možná obé).

M. Prokop 20.4.2019 21:12

Re: Ukazatel HDP je opravdu velmi hrubý ukazatel

Minimální nepodmíněný příjem - jistý krach.

M. Prokop 20.4.2019 21:11

Re: Pán radní to má v hlave hodne popletené...

NATO je tam, kde ho místní chtějí. Vesměs v obavách z Ruska (důvodných).

Ruské sousedy rozeštvává Rusko, to je klasická ruská taktika už od carských a sovětských dob.

Máte to vymydlené.