25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

BERLÍN: Kampaň za vyvlastňování bytů běží

Velkou demonstrací v sobotu 6.4. začal sběr podpisů. Jde o vyvolání referenda o vyvlastnění nájemních bytů v majetku velkých soukromých společností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 8.4.2019 14:20

Překvapilo mě, kolik je v bývalém Západním Berlíně

volných ploch. Čekal jsem, že rozvíjející se město za zdí využije každý metr prostoru - a tam jsou veliké proluky, které snad pamatují ještě spojenecké bombardéry a Koněva s Žukovem.

A to ne někde v zapadlých koutech nebo těsně u bývalé zdi - perfektně jsou vidět z okružní linie S-Bahn.

A. Alda 8.4.2019 13:53

Máme dostatečnou zkušenost z dob socialistických.

Pokud se byty vyvlastňují a přidělují rozhodnutím státního orgánu, tak se nestaví.

Takže jich nepřibývá.

A bytová nouze se zvětšuje.

Kdyby se poučili u dr. Gustáva Husáka, neměli by tak blbé nápady.

V. Novák 8.4.2019 14:22

Re: Máme dostatečnou zkušenost z dob socialistických.

Za socialismu se byty stavěly tempem obrovským, stačí se podívat na Jižní nebo Jihozápadní Město v Praze.

Jenže kdo by se jich zbavoval, když jejich udržení stálo pár korun a znova je koupit nebylo možno? Takže proč nedržet byt i 20 let pro děti?

M. Prokop 8.4.2019 16:39

Re: Máme dostatečnou zkušenost z dob socialistických.

Celkově jich bylo málo, i přes tu výstavbu králíkáren.

J. Jurax 8.4.2019 19:52

No, ono ty králíkárny ve srovnání s tím, co se staví dnes, zas tak špatné konstrukčně i dispozicí - až na ta jádra - nebyly. Akorát zvenku vypadaly hůř.

M. Prokop 8.4.2019 21:27

Re:

Těžko říci, teď je větší rozptyl od horších k lepším.

J. Nový 8.4.2019 12:46

prohlašuji

že nebudu měnit své názory ohledně soukromého vlastnictví. tzn. i když bude někdo vlastnit 10 bytů, 10 chalup, aut, či letadel, nikdy nebudu zastánce jejich vyvlastnění a to i přesto, že bude ty byty, chalupy, auta a letadla využívat sporadicky nebo vůbec ne.

Já jsem soudruha zažil a rozhodně se nebudu shodovat s jeho myšlenkami a názory. Ani vyvlastnění, ani znárodnění, ani povinně nájemníka, při "nadměrečných" metrech.

A. Alda 8.4.2019 13:54

Byty se musí stavět a ne vyvlastňovat.

I naši komunisti na to za Husáka přišli.

J. Jurax 8.4.2019 19:48

Jenže za Husáka už nebylo celkem co ukrást. Co se dalo, bylo ukradeno už čtvrtstoletí předtím. Takže nezbylo než stavět.

M. Prokop 8.4.2019 12:31

Jen tak mimochodem,

někde jsem narazil na údaj, že v Berlíně na byt připadá 1,8 obyvatele. Zajistit dostatek bytů při takové obsazenosti je prakticky nemožné.

P. Zinga 8.4.2019 12:31

Německá realita.

Der grüne Tübinger Bürgermeister Boris Palmer hat ja mal gesagt, dass er für Flüchtlinge Wohnungen bauen muss, für Einheimische dagegen nicht.

Starosta Tübingen , Boris Palmer (Die Grünen), jednou řekl, že pro připrchlíky stavět byty musí, pro domácí naproti tomu ne.

Ti blbci mají, co chtěli.

S. Netzer 8.4.2019 12:26

Třídní boj

hlásá CSU.

"Bei den Luxus-Penthouse-Wohnungen der Grünen-Anhänger anfangen" (https://www.welt.de/politik/deutschland/article191510225/CSU-General-Blume-Mit-Enteignung-bei-Penthouse-Wohnungen-der-Gruenen-anfangen.html)

J. Kratochvíl 8.4.2019 11:45

V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Jak je to možné. Myslím si, že autor článku a nejen on než začne psát o problematice bydlení by si měl nastudovat, jak tento problém řeší jinde například ve Vídni, kde je dostupnost bydlení nejen množstvím, ale hlavně cenou bytů pro všechny nesrovnatelná s námi.. Rakousko, kde jsou příjmy několika násobně vyšší než v ČR nebo v Praze dokáže zajistit levnější bydlení pro své občany než jsou v Praze a to již od dob rozpadu monarchie.

Jak je to možné? Hlavně ve Vídní přijímají opatření bez diskusí o tom, jestli je to bolševické řešení nebo ne, tak jako je tomu u nás. A my bychom si měli již konečně uvědomit a chovat se podle toho, že levnější bydlení nám žádný trh s byty nezajistí!!!

O. Uživatel 8.4.2019 11:50

Uživatel požádal o vymazání
J. Kratochvíl 8.4.2019 11:54

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Myslím,že bychom si to měli vysvětlit hlavně u nás v Praze, protože na tom nejsme lépe než v Berlíně.

M. Prokop 8.4.2019 12:28

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Jsme, viz článek.

M. Prokop 8.4.2019 12:19

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Bydlení vám zajistí pouze trh. Tedy, pokud nejste nějaký prominent, dříve s rudou knížkou.

A. Nový 8.4.2019 12:23

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Kratochvíl a prominent? Evidentně zneuznaný a zamindrákovaný bolševický přisluhovač.

Z. Koutecký 8.4.2019 12:27

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Přesně tak, pane Kratochvíle.Řešení není jen ve výstavbě tisíců dalších bytů, nýbrž zejména v koncepci politiky bydlení a související legislativě. Přesně a stručně to vyjádřil v jednom z rozhovorů pan Glaser, pracovník odboru výstavby ve Vídni:„V zemích, kde je bytový trh zcela liberalizovaný, panuje trvalý nedostatek bytů a lidé bydlí velmi draze. Trh není schopen pokrýt základní potřeby. To je v Rakousku jiné, i když to někomu s neoliberálními názory může připadat jako socialismus.“ V Rakousku je totiž nájemné stále do jisté míry regulované. V obecních či družstevních bytech, které se od sebe navzájem příliš neliší a v obou určuje ve velké míře výši nájmu město, žije 45 procent obyvatel Vídně. Jde o širokou vrstvu od nejchudších až po vyšší střední třídu.

O sociálním bydlení pan Glaser říká:„Sociální bydlení má smysl pouze v případě, pokud na něj teoreticky dosáhne 80 procent obyvatel.“

M. Prokop 8.4.2019 12:30

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Tak ještě, JAK regulované nájemné způsobuje výstavbu nových bytů. Protože to je jediná cesta, jak bydlení, za únosnou cenu, zajistit.

Z. Koutecký 8.4.2019 14:14

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Regulované nájemné, pane Prokope, samo osobě samozřejmě nevede k podpoře výstavby nových bytů, i když je stanoveno tak, aby zajišťovalo návratnost investice kolem 3% ročně. Hlavním cílem regulovaného nájemného je zpřístupnit bydlení i občanům s nižšími příjmy. Regulované nájemné samozřejmě platí jen v obecních bytech a v bytech postavených s využitím dlouhodobé půjčky, kterou město poskytuje družstevním i soukromým investorům s 1% úrokem. Poskytnutí půjčky je ovšem vázáno na řadu podmínek, týkajících se i dodržení limitu stavebních nákladů na metr čtvereční a maximální výše nájmů. Nájemníky do třetiny bytů pak vybere město. Čistě komerční výstavbě se nekladou žádné překážky, jelikož však je ve Vídni cca 45% bytů s regulovaným nájmem a staví se stále další, jsou nuceni i soukromí investoři udržovat nájemné v rozumné výši, s výjimkou obzvláště žádaných lokalit. Město do bytové výstavby investuje cca 5% svého rozpočtu. Ovšem vynaložené finance se mu vracejí splácením půjček, inkasovaným nájemným a cca polovinu výdajů hradí ze státního fondu bydlení, do kterého v Rakousku plyne 1% vyplacených mezd (0,5% zaměstnanec, 0,5% zaměstnavatel).

M. Koutný 8.4.2019 13:31

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Lež jako věž. Když Giulliani v New Yorku dereguloval nájemné a privatizoval vělkou část městského bytového fondu, ceny bytů stoupaly jen asi první rok, pak se růst zastavil a na konci jeho volebního období byly ceny bytů i n ájemné výrazně nižší než před deregulací.

Z. Koutecký 8.4.2019 14:24

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Ne tak docela, pane Koutný. Doporučuji k přečtení článek

https://www.peak.cz/cesty-k-levnemu-najmu-v-new-yorku-smlouvy-dedi-v-pekingu-zase-chybi-ochrana-najemniku/15726/.

J. Pospíšil 8.4.2019 14:47

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Nakonec, proč ne. Není přece žádný důvod pro to, aby čtvrtina Němců nežila v Berlíně, tak jako čtvrtina Rakušanů žije v neuvěřitelně zadlužené Vídni.

J. Sedlář 8.4.2019 23:14

Re: V nelepším městě na světě se bydlí levněji než v Praze

Aaaaaahaaaa, "přijímání opatření bez diskuzí". Chápu, rozumím, NECHCI. To už tady bylo. Nasrat do dlaní, rozmazat a nepustit k vodě.

J. Stejskal 8.4.2019 11:31

Příčina?

J. Stejskal 8.4.2019 11:44

Re: Příčina?

Nikde jsem se zatím nedočetl, v čem vězí příčina těch vysokých nájmů. V článku pana Kechlibara o tomto problému z konce ledna jsou zajímavé informace, díky nimž je celá věc vidět v jiném světle - 85% lidí v Berlíně bydlí v nájemních bytech a ceny nemovitostí jsou extrémně vysoké (za malou garsonku v přepočtu pět a půl milionu korun, za domek třicet milionů...). Nájemník tedy nemá moc na výběr a přirozeně to budí negativní vášně.

Ale jsou vysoké nájmy jen chamtivostí velkých společností vlastnících byty nebo je to z nějakého logického důvodu (rostoucí ceny energií, nutnost oprav apod.)?

V prvním případě má máslo na hlavě berlínská radnice (zvlášť, když podle dnešního článku je v Berlíně spousta míst, kde lze stavět nové byty). Pokuta za zneužívání prakticky monopolního postavení, dočasné zastropování výdělku z nájmu a průběžná výstavba obecních bytů v nových lokalitách by to mohly být vhodným lékem.

M. Prokop 8.4.2019 12:34

Re: Příčina?

Funguje-li trh, monopolní postavení prakticky neexistuje.

Příčinou vysoké ceny je vždy nedostatek produktu, nebo nějaký, obvykle státem vytvořený, případně jen státem udržovaný monopol nebo regulace.

J. Pokoutný 8.4.2019 17:12

Re: Příčina?

A nevládnou v Berlíně již přinejmenším 10 let různé verze socialistů a rudoZelených? Ondyno právě p. Kechlibar cosi takového psal článku o zadlužení Berlína (a stavbě letiště).

J. Jurax 8.4.2019 10:17

No jo, rudý mráz se teď zdá přicházet ze západu, východ je už passé ...