29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nežilo se za bolševika svobodněji?

Pro mnohé občany a politiky je takové srovnávání předlistopadového a polistopadového režimu čirým kacířstvím. Nicméně, lidé v našem civilizačním okruhu čelí stále silnějšímu a maskovanému tlaku na osekávání svobody a soukromí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirský 9.4.2019 7:35

Poněkud plytké. Ano, komplikované a složité zákony mně pijou krev. Daně platím pořad stejně, ze by mne někdo sledoval, necítím. Jistěpo, pokud dobrovolně píšu na NP nebo na FB, musím počítat s tím, ze se o mě cosi ví a je to dohledatelné. Socialismus pro mne není sprosté slovo, když tak komunismus. Socialistou byla Horáková, Beneš... To, co jsme zažívali pŕed rokem 89, žádný socialismus nebyl. Byl to státně monopolní kapitalismus ad absurdum. Takže dle autora dnes ráno proevropská politicky korektní elita vstane, uvaří si kafe a řekne si: “Úkol dne: Jak těm spoluobčanům zase vymyslet nějakou novou regulaci.” A koho volím? ODS, pak TOP. Jsem dost proti dluhům a “zdroje budou”.

Z. Rychlý 9.4.2019 7:05

Taková srovnávání nemají žádnou

hodnotu. Kde bylo zemědělství, průmysl, služby a ... před 30lety. Tehdy a teď - to se prostě nedá srovnávat. Pokrok a technologie se nedají zastavit. Přesuny ze zemědělství do průmyslu a z průmyslu do služeb jsou markantní. V USA 3% populace v zemědělství uživí nejen celé USA, ale ještě vyváží. V průmyslu 15% lidí vyrobí vše myslitelné i nemyslitelné. Potenciál užitečných služeb je taky nasycený, kam se tedy přesune aktivní síla teď? Prý do vzdělanostního segmentu. Pokusy tu jsou, na VŠ vzdělání asi už stačí IQ tykve, ale takové vjedce společnost nepotřebuje a neuživí je s jejich nároky.

Zatím se jako čtvrtý segment projevuje STÁT, který disponuje obrovskými prostředky a začíná být významným zaměstnavatelem. Díky výběru daní je bohatší a bohatší. Budovat byznys spolu se státem je zdaleka nejvýhodnější forma podnikání. Konkurence nemá právo si ani škytnout, natož přežít. Dobyvatelé renty tak rostou jako houby po dešti. Státní účast jim dává punc dobročinnosti a tvoří fíkový list bezostyšnému sbírání smetany ze strany úspěšných dobyvatelů, zatímco odpad je rovnoměrně rozdělován mezi daňové poplatníky, dokud ještě existují. Za dobyvatele renty považuji nejen mocné globální firmy (ty si prosadí své i bez státního aparátu a parlamentu), ale hlavně ziskuchtivé neziskovky a různé ústavy pro vylepšení kdečeho. Daňové poplatníky demoralizují též dobyvatelé renty zespoda. Armáda lehkoživků pomáhá prosadit takové zákony, že při rozhodování zda podnikat a sám sebe uživit, nebo nechat se zaměstnat či jít na podporu, že při tomto rozhodování dostává myšlenka podnikání totálně na .. zadek.

Socialismus = totalita. Přes všechna negativa a systémové vady demokracie platí, že žádný lepší systém k dispozici nemáme. Všechny ostatní vyzkoušené už se stačily zdiskreditovat. Není co srovnávat - hrušky a jablka.

J. Fridrich 9.4.2019 7:23

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Celkem souhlas pane Rychlý. Otázka v titulku - " Nežilo se za bolševika svobodněji? " - je zcela zavádějící. Pravdou ale je, že levice v Západním Světě tropí neuvěřitelné věci - ono to levičácké socdemácké myšlení typu " úspěšným a nedejbože bohatým brát " a těm, co se jim moc nic nechce dělat dávat, je vidět i u nás - máme dvě přebornice v této disciplíně, socanky Maláčovou a Valachovou.

Z. Rychlý 9.4.2019 7:41

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Dvě vši.

Životaschopné za každého režimu, netřeba srovnávat.

V. Braun 9.4.2019 9:23

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Tak ona ta pravice a konzervativci taky nic moc. Dnes jsem si například se zájmem přečetl, že v Británii se po 50ti letech konečně mění zákon o rozvodu manželství. Až do teď tam platilo, že dokud nebyl jeden z manželů označen za viníka, tak manželství nemohlo být rozvedeno, také se před rozvodem požadoval důkaz tuším dvouleté odluky. Jestli tohle není státní regulace ad absurdum tak tedy nevím co by se tak dalo označit.

I. Schlägel 9.4.2019 9:54

Re: Taková srovnávání nemají žádnou

Stát je bohatší a bohatší? Započítal jste veřejné dluhy? Započítal jste osobní dluhy? Jsme bohatší z velké části na dluh. O většině vyspělých západních demokracií to platí násobně.

R. Langer 9.4.2019 6:05

Nežilo.

Ale pokud to tak půjde dál, tak se bude žít stejně. Blbě.

Š. Hašek 9.4.2019 8:18

Re: Nežilo.

Souhlas.

A ti neokomunisti se nezakecají. Jsou mladí, přihlouplí v exaktních vědách a zapálení, vražedná kombinace. Zkráceno.

J. Anděl 9.4.2019 6:01

Svoboda idealismu

Oceňuji ochotu přidělit body i "současnému socialismu". Tvrzení horkých hlav, jak je to dnes všechno horší než za bolševika, jsou otravná, takhle jde o inspirativní mentální cvičení. Bod pro článek.

Opomíjí jeden jev - asi v každé formě státu (mimo utopie) budou existovat tlaky na manipulaci a omezování svobody, plynoucí z politické moci, dávající průchod individuálnímu idealismu. Nejsem si jistý, že za to může sbírat černé puntíky apriori systém. Jde na vrub lidí, kteří jsou k nalezení v každém systému.

Jsem pro podporovat politické aktivity, které budou ochotné možnosti takového idealistického aktivismu omezovat. Vzdávám se ale představy, že by takový politicky tlak mohl (a měl) trvale zvítězit - obávám se, že by šlo opět o svého druhu nebezpečný idealismus. Určité dynamiky života se nesmíme bát.

S. Kalužík 9.4.2019 0:09

Nikdy bych netušil

že někdo může být až takový blb, škoda slov!!

J. Vintr 9.4.2019 1:07

Re: Nikdy bych netušil

Vy toho asi netušíte víc ...