20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: Pozoruhodný Hongkong

V jednom dřívějším miniseriálu jsem po výčtu záviděníhodných triumfů Číny (“Bude nejvýznamnější, dominující událostí tohoto století,“ takto předvídal americký velvyslanec po odchodu z funkce) vyjmenoval rovněž nemalé svízele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Klečka 4.4.2019 17:34

Pane Rádl děkuji, že jste tento článek okomentoval fakty. Západ neustále opakuje účelovou lež o demokracii. Ve skutečnosti se jedná o nejkorumpovatelnější státní uspořádání umožňující ekonomickým elitám pomocí korupce politiků ovlivňovat tvorbu zákonů.

S. Rádl 4.4.2019 14:03

opiové války

Váš

výklad vzniku opiových válek je poněkud podivný. Vaše vyjádření, že „Čína se

snažila vyšachovat z opiového handlířství britskou konkurenci“ je dle mých

znalostí zavádějící - císař Sien-feng se pokusil

prodej a konzumaci opia zakázat. V té době se Čína snažila o izolaci a dovolovala obchod s cizinou jen v Kantonu. Zatémci v Anglii byl o hlavní čínské vývozní artikly čaj a hedvábí zájem, o vlnu, která byla hlavním vývozním artiklem angličanů v Číně zájem nebyl. Proto začali Angličané do Číny dovážet opium z tehdejší Britské Indie. Důsledkem byly miliony závislých Číňanů a tak císař dovoz opia zakázal. Britové reagovali invazí v roce 1839 a po 4 letech vyhráli a vnutili Číně řadu nevýhodných smluv, včetně předání Hongkongu Britům. Ve druhé opiové válce se k Británii přidal její úhlavní přítel Francie (peníze přece nesmrdí) a po jejím skončení byl v Číně legalizován obchod s opiem. Nu a podpora výroby opia v tehdejší Britské Indii, která zahrnovala dnešní Indii, Pákistán, Bangladéš a velkou část Afgánistánu se nám mstí dodnes - hlavně z Afgánistánu pochází velká část opia a po zpracování i dalších opiátů jako je heroin...

F. Kusák 4.4.2019 10:57

Hezký článek,

díky pane Ulči