15.7.2019 | Svátek má JindřichDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Ne, opravdu není třeba se omlouvat AztékůmŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 80, poslední: 1.4. 2019 22:43, přehled diskusí

Snad už ani nejde o fakta,:
Autor: J. Kraus Datum: 1.4.2019 22:43

ta zajímají jen pár lidí, a mnohá fakta se nehodí. V.Cílek asi už sotva kdy řekne, jak Navahové a Hopiové na sebe dělali nájezdy při nichž nemluvňatům rozbíjeli hlavy o skálu, dokud nepřišli mormonští misionáři a dokud je federální vláda nezačala živit a šatit. Mám taky pár knížek vydaných těsně po první válce - Z plavčíka náčelníkem černochů, Mezi perlolovci a lidojedy apod. Jejich autoři jsou na internetu nevyhledatelní, podobně jako všelijaké paměti z doby koloniální Británie. Současní Britové by z té četby dostali psotník. Mladí jsou vedeni k opovržení ke svým předkům a jak zde nedávno někdo trefně poznamenal, při slově "národ" se osypou. Evropan může za všechno zlo na světě, staří lidé pak nejvíc a když to takový student začne nevědomému starci vysvětlovat, ten je rád, že už má život skoro za sebou.

Ale to vše není podstatné. Mnoha lidem zřejmě dělá dobře pěstovat kult vlastní podřadnosti až méněcennosti, na potkání se omlouvat a ponižovat se nejen před včerejšími nepřáteli, ale i před národy neutrálními a lhostejnými. Ano, to my jsme zničili vaší planetu, z vaší otrocké práce je náš blahobyt. Není ale dobré se svojí podřadností, nemravností a zrůdností pyšnit a rozhlašovat ji do světa, v němž každý, nejen Číňan, dbá, aby neztratil tvář. Každý rád slyší, že za všechny jeho nepříjemnosti může někdo jiný. A hle, viník se nebrání, sám si lehá na záda, roztahuje ruce a nohy a vzlyká. Tomu pohledu, té urážce lidství, se nelze vyhnout. Jak dlouho ještě budou chránit toho neduživce ti, kteří vědí, že by s vaničkou vylili i dítě? Čína už má vlastní vaničku skoro hotovou. V historii ale zatím žádný konec nebyl definitivní. Se zánikem blahobytu začne vše od nuly. Někteří se na to už mohou připravovat.

Mimochodem lidské oběti, to nebyl důsledek nějaké pověry, ale racionální záležitost. Na rozdíl od karibských Indiánů, kterým chutnalo lidské maso.

Re: Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: D. Bystriansky Datum: 1.4.2019 17:29

Kubánci jsou chudí, ti nic nepošlou.

Re: Omluva či nikoliv:
Autor: M. Prokop Datum: 1.4.2019 17:29

Nikdo jim to nebere, konec konců, je to současná móda, omluvy za kdeco, co omlouvající se nespáchal.

Ovšem jako kdekdo má právo se omlouvat, jiní mají stejné právo napsat, že je to pitomost.

Re: Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: D. Bystriansky Datum: 1.4.2019 17:26

Ještě nás Nový svět "obohatil" o jednoho zabijáka, tabák. Kolik milionů na jeho blahodárné účinky umřelo a ještě umře, taky mne to asi čeká a chci omluvu a odškodné! Nevíte, na které americké domorodce se mám obrátit? Aspoň na rakev a funus by mohli přispět.:-)))

Blázni socialističtí řídí lidský svět křížem krážem,:
Autor: K. Janyška Datum: 1.4.2019 17:15

dopředu i dozadu. Je jim jedno, že jsou jen směšnými figurkami spontánního vývoje lidského světa, ostatně jako my všichni, a že to nejde... Dzp

Re: No, a kdo zavlekl mor do Evropy?:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 16:44

Je jedno, jestli to házeli na bakterie nebo "miazma" - že jsou mor, lepra a neštovice nakažlivé, věděli velmi dobře. A s "morovitými" podle toho zacházeli, zavírali je v jejich domech a malomocné v leproseriích. A jejich oblečení buď pohřbívali s nimi nebo je pálili na hranicích, takže věděli, že oheň sterilizuje.

Pravda, u cholery se o původu choroby hádali doktoři ještě v polovině 19. století, ale v Londýně jeden lékař "vyléčil" celou čtvrť odmontováním páky z jedné pumpy taky, tuším, někdy tou dobou.

No co - nám zase tvrdili, že žaludeční vředy jsou z přepracování a stresu - a on Helicobacter pylori, bestie...

Re: Víte, že takto způsobili muslimové Velký Mor, který:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 16:37

Konkrétně v Kaffě (Feodosii), což bylo hlavní překladiště otroků v Černomoří.

Protože se Janované stáhli (a zaplavili morem Evropu), neměl temnik Mamaj oporu a prohrál na Kulikově poli, kde "vznikl" ruský etnos. A z knížete Dmitrije Moskevského se stal Dmitrij Donský a začal politický vzestup Moskvy. Ekonomický už probíhal.

Velkou propagátorkou očkování proti neštovicím byla Kateřina Veliká, která nechala oočkovat i Pavla (později I.), takže v Rusku se z toho stala mezi šlechtou móda, zatímco francouzští osvícenci mudrovali o riziku v dětství a dožití ve stáří...

Nejsem si jistý, ale mám dojem, že Marie Terezie byla taky "nebiomatka" a nechávala očkovat tu svou spoustu dětí. Bohužel neměli vakcínu na TBC, která mezi potomky MT řádila jak Černá ruka.

Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:35

pravé neštovice. Tak se tato nemoc, po staletí decimující Evropu i Asii dostala i do Nového světa. Později si Evropané upletli na sebe bič, protože s importem černých otroků dovezli do Ameriky i malárii a žlutou zimnici.

Víte, že takto způsobili muslimové Velký Mor, který:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:27

zdecimoval Evropu ve 14 století, Vámi popsaný útok použili totiž proti Janovanům na Krymu. Myslím ale, že mor by se do Evropy dostali i bez toho, tak jako se ve stejné době rozšířil ze Střední Asie do Číny.

Jinak, je zaznamenáno, že Cortézovi vojáci se neštovicemi nakazili až v Mexiku, kdy tam mor přinesl jeden voják, poslaný guvernérem z Hispanioly PROTI nim. Do říše Inků pak, díky jejich na tu dobu skvělé síti silnic, doputovaly neštovice dokonce DŘÍVE, než samotní Španělé...

Jinak, neštovice decimovaly samotnou Evropu ještě v 18 století a epidemie vznikaly i po objevení očkování proti neštovicím (1796), protože ne všichni byli očkováni. V Evropě 18 století zemřelo na neštovice dokonce několik PANOVNÍKŮ, např. Ludvík XV!

Inka, v překladu "císař" byl titul panovníka:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:17

Hlavními obyvateli říše byli Kečuové, kterých je dnes přes 10 milionů, menšinu tvořili podmanění Mapučové, kterých je dnes asi milion.

No, a kdo zavlekl mor do Evropy?:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:16

A kdo zavlekl do Evropy choleru?

Za šířením prakticky všech epidemií byl totiž VŽDYCKY nějaký pohyb obyvatel, ať už obchodní, migrační nebo válečný. Tu choleru si v30 letech 19 století importovali Evropané dokonce sami, obchodem s Asií.

Až do toho 19 století o mechanismu šíření nemocí nikdo nevěděl, ač o teorii, že epidemie způsobují mikrobi psal počátkem 18 století už Daniel Defoe.

Re: Představte si že by Evropané objevili Ameriku:
Autor: S. Prosek Datum: 1.4.2019 15:55

Pane Dvorak vyjste Okamuruv ideolog? SMICH

Re: Představte si že by Evropané objevili Ameriku:
Autor: P. Stepanek Datum: 1.4.2019 15:55

Ano, jak předpokládá směrnice federace planet, dokud Inkove nedají varp pohon, nelze se vměšovat.

Re: To nepochybně.:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 14:55

Karanténu a biologický útok vmetením nakažené mrtvoly znali už ve středověku, natož začátkem novověku.

Re: Podobně:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 14:52

A pak je Španělé vyvraždili...

Re: Omluva :
Autor: K. Salajka Datum: 1.4.2019 14:09

Máte pravdu. Dodám jen, že jsem se bavil s Čechem, který řadu let měl obchody v JAR. Ještě po převzetí moci Mandelou se vystěhoval do Austrálie a teprve po sedmi letech si odvykl nevycházet na ulici beze zbraně.

Můžeme tomu říkat vyrovnávání sociálních rozdílů, ale viděl bych v tom spíš rasismus.

Omluva či nikoliv:
Autor: M. Valenta Datum: 1.4.2019 13:52

to bych nechal na nich. A to autorovo vyvažování tehdejších krutostí je fakt úsměvné.

To nepochybně.:
Autor: A. Alda Datum: 1.4.2019 13:38

Ale my jsme od nich také dost získali. Rozhodně ne málo. Například krocany, dýně a cukety, rajčata, fazole, papriky, brambory, kukuřici, melouny, slunečnice, batáty, buráky, ananas, kakao, kaučuk, chinin...

O to ale zde nejde. Jde o to, zda jsme domorodcům ublížili nebo ne. Před závorku můžeme vytknout, že my Češi, Moravané, Slezané a Slováci jsme jim rozhodně neublížili, někteří příslušníci našich národů jim naopak velmi pomohli. A evropané jako takoví indiánům zcela jistě ublížili, avšak nikoli v té míře, v jaké by si byli oni sami za tu dobu ublížili sami. Oni se navzájem likvidovali velmi masivně a velmi ukrutně. Evropané toto zabíjení zastavili.

Probléme jsou samozřejmě ty nemoci. Oni na ně nebyli nijak připraveni a tak je zabíjelo i to, co nás tehdy už skoro nezabíjelo, například plané neštovice, spalničky, zarděnky. Pravé neštovice ovšem zabíjely i nás, a masivně. Stejně jako mor, který se ovšem tehdy do Ameriky kupodivu nedostal, ač Evropu v několika vlnách od obyvatelstva pročistil velmi důkladně. Měl ovšem kratší inkubační dobu než trvala cesta lodí z Evropy do Ameriky, což bylo indiánské štěstí.

Za to vymírání skrze nemoci Evropané nemohou. Kdyby tehdy znali epidemiologii, žádné nemoci by tam určitě úmyslně nezavlekli.

Re: Představte si že by Evropané objevili Ameriku:
Autor: M. Koutný Datum: 1.4.2019 13:36

Vtip je v tom, že my v poušti či pralese přežívat NEMUSÍME, neboť naše civilizace nám dala možnost žít mnohem pohodlněji. Tohle srovnání je asi rovnocené tomu, tvrdit, že ryby jsou inteligentnější než my, protože umí žít pod vodou.

Kopčem by se měl omluvit mé sousedce :
Autor: A. Nový 840 Datum: 1.4.2019 13:35

Sousedka tvrdí, že jí Kopčem sežral praprastrýčka. :-))

Podobně:
Autor: M. Koutný Datum: 1.4.2019 13:33

se odehrály dějiny Peru. Francisco Pizzaro byl většinou domorodých kmenů vítán jako osvoboditel od brutální vlády Inků.

Re: Omluva :
Autor: M. Koutný Datum: 1.4.2019 13:32

Bílí osadníci žili na území JAR dříve, než kmeny Zulu, Xhosa či Bantu. Toto nepříliš úrodné, polopouštní až pouštní území, nebylo vhodné pro extenzivní pastvu a bylo řídce osídleno pouze Sany, tzv. Křováky, kteří mimochodem vlastně nejsou geneticky "černoši" a jsou příbuzní spíše australským domorodcům. Teprve po příchodu bělochů, kteří kraj pomocí moderních technologií zúrodnili, se sem začali ze severu stěhovat příslušníci výše zmíněných etnik.

Podle informací, které mám od lidí, kteří zde žijí či žili, se zejména Xhosové chovají ke Křovákům s mnohem větším rasismem, než běloši k černochům.

Máte pravdu!:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 13:23

Především také krávy a koně!:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 13:22

Vinetou by bez Evropanů chodil pěšky...

Re: Jelikož dnes Neff neví, co se Slovenskem,:
Autor: R. Gramblička Datum: 1.4.2019 13:14

:-D :-D :-D

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.4.2019 12:56

No co, EU by se omluvila, že tu Ameriku objevili. EK by navrhla a EP by poslušně přijal v tomto smyslu usnesení.

A v rámci multikulti by EK mohla navrhnout, aby to aztécké náboženství bylo i se svými specifickými projevy v EU uznáváno. Když už se v EU tolerují dětské sňatky a mnohoženství jako specifické projevy jiného náboženství, tak by to po patřičné mediální masáži mohlo být přinejmenším tou progresivní části EUropanů mohlo být příznivě přijato. Akorát ty obětí by musely být výhradně bílé, protože jinak by to byl odpudivý rasismus a nepřípustná diskriminace neevropských etnik.

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.4.2019 12:46

A kolo!

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.4.2019 12:46

Afričané by se měli omluvit, že během dekolonizace vyhnali bílé civilizátory!

Tento požadavek je srovnatelný s požadavkem toho zjevného pomatence, co v Mexiku prezidentuje.

Pozor, v době kamenné žilo na zemi tolik lidí, kolik jich:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 12:41

při tehdejší úrovni "techniky" dokázala uživit! Lovec potřebuje k obživě obrovské území, proto bylo území dnešních USA z hlediska přistěhovalců téměř "liduprázdné." Uvědmote si, že tam, kde byli Indiáni na lovecké úrovni (USA, Kanada, Brazílie, Argentina) téměř "zmizeli," nebyli ale mnohdy vyhubeni, ale především masivně přečísleni. Naopak, v zemědělských, byť někdy brutálně spravovaných zemích (i to Mexiko) zpravidla splynuli s přistěhovalci nebo je tam významná část, někdy většina obyvatel, čistě indiánského původu.

Re: Představte si že by Evropané objevili Ameriku:
Autor: J. Vintr Datum: 1.4.2019 12:40

Nevím, jestli je současný pokrok jenom pozitivní, ale jen díky němu může na naší planetě žít asi tak milonkrát víc lidí, než v době kamenné a žijí proti té době v nebývalém komfortu a bezpečí.